Jadwiga Emilewicz: Korekta tarczy antykryzysowej jeszcze w tym tygodniu. Nowy projekt w przyszłym

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że w tym tygodniu do Sejmu trafi projekt, który będzie korektą tarczy antykryzysowej. W przyszłym tygodniu można natomiast spodziewać się nowego projektu dotyczącego m.in. poprawy płynności i ubezpieczeń.

Od 1 kwietnia obowiązuje tarcza antykryzysowa będąca zbiorem ustaw mającym na celu pomoc przedsiębiorcom, którzy ucierpieli z powodu epidemii koronawirusa. Liczne ulgi finansowe mają zapewnić im płynność oraz zachęcić do utrzymania miejsc pracy.

Zobacz wideo Jadwiga Emilewicz odpowiada na pytania widzów w sprawie „tarczy antykryzysowej”

Tarcza antykryzysowa z nowelizacją już wkrótce. Emilewicz: Nie nazwałabym tego tarczą 2.0. Tam nie będzie bardzo znaczących zmian

Rząd cały czas pracuje nad usprawnieniem tarczy, a jak zapowiada minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, najnowsza nowelizacja pojawi się jeszcze w tym tygodniu. 

Tego, co w tym tygodniu trafi do Sejmu, nie nazwałabym tarczą 2.0 - raczej nazwałabym to korektą, uzupełnieniem przepisów z ubiegłego tygodnia. Tam nie będzie bardzo znaczących zmian.

- powiedziała w rozmowie w wywiadzie dla Radia ZET, podkreślając, że nowelizację prowadzi Łukasz Schreiber - przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów. Znajdzie się w niej się m.in. korekta kilku przepisów np. tych związanych z najmem przestrzeni w galeriach handlowych. Do najistotniejszych przepisów zaliczyła te, "które tworzą fundusz dopłat odsetkowych w Banku Gospodarstwa Krajowego", czyli instrument wspierający osoby mające problemy ze spłatą kredytów, a niechcące korzystać z wakacji kredytowych. 

- Konsultowaliśmy te zapisy w czasie weekendu, ustawa musi być przyjęta przez Radę Ministrów. Rozumiem, że jest przyjmowana obiegowo w tej chwili. Mamy posiedzenie Sejmu dziś po południu i jutro, więc rozumiem, że to są te dwa dni, kiedy minister Łukasz Schreiber chce, aby ustawa była procedowana w Sejmie - stwierdziła Emilewicz.

Minister rozwoju Jadwiga Emiliewicz zapowiada kolejne projekty

Minister Rozwoju zapowiedziała, że jej resort pracuje dodatkowo nad innymi rozwiązaniami, m.in. nad pakietem samorządowym. Ponadto, ministerstwo zbiera projekty, o których rozmawia z dużymi firmami. Dotyczą one większego uelastycznienie takich instrumentów pomocy, jak postojowe i "przedsiębiorca w trudnościach" w zakresie okresu korzystania oraz możliwości łączenia ich. 

Mamy także projekt dalej idący, dotyczący poprawy płynności i ubezpieczeń i chcielibyśmy je do końca tygodnia przygotować, na koniec tygodnia skonsultować z przedstawicielami z Rady Dialogu Społecznego, następnie przez weekend - z kolegami i koleżankami z Rady Ministrów, tak aby w przyszłym tygodniu trafił do Sejmu. 

- dodała także Emilewicz.