Polska i Węgry największymi beneficjentami unijnej pomocy. Włochy i Hiszpania dostaną mniej

Polska i Węgry otrzymają od UE największe wsparcie finansowe na walkę z epidemią. Mniej środków na ten cel zostanie przekazanych Włochom czy Hiszpanii, gdzie jest najwięcej osób zakażonych koronawirusem w Europie. Holandia sprzeciwia się takiemu rozwiązaniu.

Komisja Europejska zadecydowała w marcu, że przeznaczy 37 miliardów euro na walkę z pandemią koronawirusa. Środki te mają zostać podzielone między wszystkie państwa członkowskie i przeznaczone m.in. na wsparcie dla krajowych systemów opieki zdrowotnej oraz małych i średnich firm. Fundusze pozyskano w wyniku przesunięć budżetowych w ramach polityki spójności.

UE walczy z koronawirusem. Polska otrzyma ponad 7 mld euro, Włochy tylko 2,3 mld 

To, w jaki sposób zostaną podzielone środki na walkę z koronawirusem w Europie, budzi pewne zastrzeżenia. Okazuje się, że największymi beneficjentami unijnej pomocy będą Polska oraz Węgry. Kraje te otrzymają odpowiednio 19,93 proc. (ponad 7 mld euro) i 15,02 proc. (ponad 5 mld euro) z budżetu pomocowego - pisze duński portal dr.dk.

Polska i Węgry zmagają się z koronawirusem, ale są w Europie kraje, w których epidemia przyniosła znacznie gorsze skutki. Najwięcej zakażonych jest we Włoszech oraz w Hiszpanii. W pierwszym ze wspomnianych krajów odnotowano już ponad 135 tysięcy przypadków zakażenia i ponad 17 tysięcy zgonów spowodowanych COVID-19, w drugim - ponad 141 tys. przypadków zakażenia i ponad 14 tys. zgonów. Dla porównania w Polsce potwierdzono 5 tys. zakażeń, a z powodu COVID-19 zmarło 136 Polaków. Mimo tych dysproporcji Włochy otrzymają 6,21 proc. (2,3 mld), a Hiszpania - 11,11 proc.(4,1 mld euro) z budżetu przeznaczonego na łagodzenie skutków pandemii.

Dlaczego w ten sposób podzielono środki na walkę z koronawirusem? Fundusze Unii Europejskiej są często wykorzystywane do wyrównywania różnic gospodarczych i społecznych pomiędzy krajami członkowskimi. Z tego powodu biedniejsze regiony mogą ubiegać się o więcej pieniędzy. M.in. z tego powodu kraje Europy Wschodniej i Środkowej otrzymują największą część środków przeznaczonych na ograniczanie skutków pandemii - tłumaczy dr.dk.

Zobacz wideo Jaki świat wyłoni się z kryzysu? Komentuje dr Jacek Bartosiak

Holandia wskazuje na nierówności w unijnym budżecie. Wzmacnianie Węgier jest "cyniczne"

Obecny podział budżetu unijnego nie podoba się wszystkim. W holenderskim parlamencie słychać głosy, że taka dystrybucja środków pomocowych jest "dziwną sprawą" i nie odpowiada realnym potrzebom poszczególnych krajów członkowskich. 

- Dzięki tym pieniądzom Unia Europejska mogłaby złagodzić na przykład wielki kryzys we Włoszech i Hiszpanii. To wsparcie jest bardzo potrzebne. Teraz kraje takie jak Polska i Węgry mogą to wykorzystać do wzmocnienia własnych gospodarek - powiedział holenderski poseł Chris Stoffer, którego słowa cytuje dziennik "De Telegraaf"

Poseł Pieter Omtzigt ocenił z kolei, że wspieranie Węgier tak dużą kwotą w sytuacji, kiedy kraj ten łamie zasady demokracji, jest "cyniczne". Holenderski minister finansów Wopke Hoekstra powiedział, że dystrybucja środków pomocowych wewnątrz Unii jest "krzywa" i zapowiedział, że podniesie ten temat w rozmowach z europosłami ze swojego obozu politycznego.

Więcej o:
Komentarze (145)
Polska i Węgry największymi beneficjentami unijnej pomocy. Włochy i Hiszpania dostaną mniej. Holandia protestuje
Zaloguj się
 • sunzi15

  Oceniono 36 razy 26

  Orban z kumplami zawlaszczyl juz Wegry,
  ograbil rodakow z majatku narodowego, wladzy,
  praw i wolnosci obywatelskich, z nagromadzonych funduszy
  oraz lwiej czesci srodkow unijnych, bezmyslnie,
  albo w wyniku korupcji, pakowanych w Wegry.

  DYKTATURA Orbana, oparta o faszystowski Fidesz
  jest zaprzeczeniem wartosci UNII
  i w UNII nie ma nic do szukania.
  Ten narod juz jest stracony
  i skazany na pozarcie przez ZBiRa.
  Pieniadze unijne sa wyrzucone w bloto
  i ostatecznie trafia w szpony Putina.

  W Polsce da sie jeszcze uniknac tragedii,
  ale nie przez wspieranie faszystowskiego rezymu.

 • krynolinka

  Oceniono 72 razy 24

  Oligarchowie Orbana napakują sobie pełne kieszenie i pokażą unii, gest Lichockiej. U nas powiedzą, że to Kaczyński dał. Takie życie.

 • jozef_zmudzin

  Oceniono 18 razy 16

  A Pinokio uroczyście twierdzi, że UE nie daje ani centa dla Polski.

 • antymilo92

  Oceniono 14 razy 12

  Najwieksi opluwacze UE dostali najwiecej a Morawiecki i Duda dalej beda pieprzyc, ze UE nie dala ani grosza, o obcych jezykach, etc. Nietrudno przewidziec co z tego wyniknie juz niedlugo.....

 • zagraniczny-online

  Oceniono 13 razy 9

  ... wstrzymac dopoki nie zawiesza Izby Dyscyplinarnej. I wymusic rzetelne informowanie - te pieniadze pochodza z UE

 • mopsek

  Oceniono 12 razy 8

  Dlaczego za niszczenie prawa UE,Polska i Wegry dostaja najwieksze wsparcie?jakim prawem.a takie panstwo jak Wlochy zmagajace sie z uchodcami,dostaja odpadki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX