Elonowi Muskowi zarzucano kupno złych respiratorów. Od początku konsultował zakup ze szpitalami

Elon Musk zakupił przeszło tysiąc respiratorów, które przekazał szpitalom w Nowym Jorku walczącym z epidemią koronawirusa. Zarzucono mu, że urządzeń tych nie można używać podczas leczenia Covid-19. Okazuje się jednak, że nie jest to prawdą, a miliarder od początku konsultował zapotrzebowanie na sprzęt ze szpitalem w Nowym Jorku.

W tych okolicznościach tylko szaleniec jest wolny od strachu - mówi nam kierownik bloku operacyjnego w szpitalu w Suchej Beskidzkiej. Ale właśnie w tych okolicznościach wzajemna pomoc i wspólne działanie mogą dokonywać rzeczy prawie niemożliwych. Jak kupno nowoczesnych sprzętów ratujących życie ofiarom koronawirusa w mniejszych szpitalach powiatowych. Kupujemy respirator - zobacz jak pomóc!

***

Zamieszanie z respiratorami Elona Muska trwa dalej. Okazuje się bowiem, że zakupione przez Teslę, firmę miliardera, respiratory nie nadają się do leczenia skutków Covid-19, choroby wywoływanej przez koronawirusa. O sprawie doniósł "Financial Times", a całość podsumował portal Futurism.com. Szef Tesli nabył z Chin 1255 certyfikowanych przez FDA respiratorów firmy ResMed. Część przekazał do szpitala w Nowym Jorku, a pozostałe obiecał rozdać potrzebującym placówkom.

Urządzenia nazywane BiPAP używane są do leczenia bezdechu sennego i są nieinwazyjne, a na świecie brakuje respiratorów inwazyjnych. Pojawił się pomysł, żeby urządzenia przekazane przez Muska zostały wykorzystane we wspomaganiu oddychania pacjentów z łagodniejszymi objawami. Lekarze jednak to odradzają, ponieważ aparaty BiPAP mogą przyczynić do większego rozprzestrzeniania się koronawirusa. 

Ostatecznie okazało się, że departament zdrowia dopuścił możliwość przerobienia urządzeń BiPAP w inwazyjne respiratory, o czym poinformował gubernator stanu Nowego Jorku, Andrew Cuomo. Zatwierdziła je również agencja FDA, a Nowy Jork zakupił 3 tys. tych urządzeń. Musk do sprawy odniósł się w swoim stylu, wpisem na Twitterze. Poinformował, że szpital dostał dokładną specyfikację respiratorów Resmed oraz Philipsa i potwierdził, że będą potrzebne i kluczowe.

Miliarder stwierdził również, że dziwne jest, iż tyle troll kont i botów aktywowało się tylko po to, by zaatakować fałszywy problem i zastanawiał się, kto jest za to odpowiedzialny. Dodał też, że inwazyjne respiratory są przeznaczone do leczenia najgorszych przypadków, w których szansa na przeżycie jest mała, jak zresztą podkreślał Cuomo. Mimo to Elon Musk rozpoczął zamówienia na inwazyjne, dotchawiczne urządzenia firmy Medtronics. 

Elon Musk robi własne respiratory w fabryce Tesli

Elon Musk przestawił też jedną ze swoich fabryk na produkcje respiratorów. Tutaj również nie udało mu się uniknąć kontrowersji. Tesla jest krytykowana za to, że zamiast skorzystać ze znanych schematów respiratorów, próbuje wynaleźć swój. Inżynierowie tłumaczą ten ruch, mówiąc, że chcą wykorzystać części samochodowe, które znają, by nie zabierać surowców używanych przez firmy medyczne. Nie jest jasne, czy przy tworzeniu tych respiratorów konsultowano się z ekspertami medycznymi i czy będą to urządzenia inwazyjne. 

Więcej o: