W nocy Sejm przyjął ustawę wprowadzającą zmiany do tzw. tarczy antykryzysowej, czyli ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Szczegóły projektu rozszerzającego projekt ustawy tzw. tarczy antykryzysowej rząd przedstawił we wtorek. Pierwsza wersja tarczy została przyjęta pod koniec marca.
Czytaj też: PFR: Tarcza finansowa zapewni subwencje dla ponad 670 tys. przedsiębiorstw
Za uchwaleniem nowej wersji projektu głosowało 233 posłów, przeciw było 183, a 37 wstrzymało się od głosu. Wcześniej w sejmowej komisji finansów publicznych toczyły się prace nad projektem - zgłoszono 77 poprawek, ale Sejm zgodził się na wprowadzenie jedynie siedmiu z nich. Trzy przyjęte poprawki są autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej. Rekomendację komisji uzyskał m.in. pomysł posłów opozycji, by zawiesić spłaty kredytu studenckiego do pół roku i przedłużyć ważność legitymacji studenckich i akademickich. Sejm odrzucił pomysł zwiększenie wydatków na służbę zdrowia o 20 miliardów złotych, rozszerzenie zasiłku opiekuńczego na dziadków, którzy opiekują się dziećmi. Nie zgodził się także na projekt opozycji, by w związku z epidemią przywrócić niedziele handlowe.
Co znajduje się w tarczy antykryzysowej 2.0? Nowe propozycje przewidują między innymi zwolnienia z ZUS dla większego grona przedsiębiorstw, a także wsparcie dla fundacji, spółdzielni socjalnych oraz stowarzyszeń. Rząd proponuje objęcie tym programem firm zatrudniających od 10 do 49 pracowników. Będą one mogły zawiesić opłacanie składek ZUS na trzy miesiące.
Przyjęte przez Sejm rozwiązania przewidują także nawet 100 miliardów złotych w postaci subwencji dla firm dotkniętych gospodarczymi skutkami pandemii koronawirusa. Warunkiem otrzymania państwowej dotacji i umorzenia jej znacznej części będzie utrzymanie działalności i niezwalnianie pracowników.
Teraz ustawą zajmie się Senat.