Sejm przyjął tarczę antykryzysową 2.0. Kolejne zwolnienia z ZUS, niedziele handlowe nie wrócą

W nocy z środy na czwartek Sejm przyjął tzw. drugą tarczę antykryzysową, czyli pakiet nowych rządowych rozwiązań, które mają łagodzić skutki kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa. Uwzględniono siedem poprawek do projektu - trzy z nich autorstwa Koalicji Obywatelskiej.

W nocy Sejm przyjął ustawę wprowadzającą zmiany do tzw. tarczy antykryzysowej, czyli ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Szczegóły projektu rozszerzającego projekt ustawy tzw. tarczy antykryzysowej rząd przedstawił we wtorek. Pierwsza wersja tarczy została przyjęta pod koniec marca. 

Czytaj też: PFR: Tarcza finansowa zapewni subwencje dla ponad 670 tys. przedsiębiorstw

Tarcza antykryzysowa 2.0 przyjęta przez Sejm. Odrzucono poprawkę o 20 miliardach zł na służbę zdrowia

Za uchwaleniem nowej wersji projektu głosowało 233 posłów, przeciw było 183, a 37 wstrzymało się od głosu. Wcześniej w sejmowej komisji finansów publicznych toczyły się prace nad projektem - zgłoszono 77 poprawek, ale Sejm zgodził się na wprowadzenie jedynie siedmiu z nich. Trzy przyjęte poprawki są autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej. Rekomendację komisji uzyskał m.in. pomysł posłów opozycji, by zawiesić spłaty kredytu studenckiego do pół roku i przedłużyć ważność legitymacji studenckich i akademickich. Sejm odrzucił pomysł zwiększenie wydatków na służbę zdrowia o 20 miliardów złotych, rozszerzenie zasiłku opiekuńczego na dziadków, którzy opiekują się dziećmi. Nie zgodził się także na projekt opozycji, by w związku z epidemią przywrócić niedziele handlowe.

Co znajduje się w tarczy antykryzysowej 2.0? Nowe propozycje przewidują między innymi zwolnienia z ZUS dla większego grona przedsiębiorstw, a także wsparcie dla fundacji, spółdzielni socjalnych oraz stowarzyszeń. Rząd proponuje objęcie tym programem firm zatrudniających od 10 do 49 pracowników. Będą one mogły zawiesić opłacanie składek ZUS na trzy miesiące.

Przyjęte przez Sejm rozwiązania przewidują także nawet 100 miliardów złotych w postaci subwencji dla firm dotkniętych gospodarczymi skutkami pandemii koronawirusa. Warunkiem otrzymania państwowej dotacji i umorzenia jej znacznej części będzie utrzymanie działalności i niezwalnianie pracowników.

Teraz ustawą zajmie się Senat.

Zobacz wideo Rząd proponuje „Tarczę Antykryzysową 2.0”. Co dalej?
Więcej o:
Komentarze (89)
Sejm przyjął tarczę antykryzysową 2.0. Kolejne zwolnienia z ZUS, niedziele handlowe nie wrócą
Zaloguj się
 • komentarz.24

  Oceniono 45 razy 43

  Tylko społeczeństwa ogłupione jak przysłowiowy homo sowieticus, jest w stanie uwierzyć, że "...państwo daje..", albo że „…rząd daje…”.
  Państwo niczego nie produkuje, ani nie przysparza majątku. Jest tylko aparatem ucisku, który wszystko co „daje”, zabiera pracującym członkom społeczeństwa; tym, którzy rzeczywiście produkują, świadczą usługi, tworzą PKB, oraz przysparzają majątek. Zabiera przymusem, pod groźbą drakońskich kar i egzekucji!
  Niczego nie dostajecie od państwa i rządu (które niczego nie mają), ani nie od polityków (którzy niczego nie dają), ale od całego, okradzionego społeczeństwa.
  Od państwa możecie dostać tylko „znaki pieniężne”, którym wszelką wartość nadaje pracujące społeczeństwo, zgadzające się (albo nie!), na wymianę tych „znaków” na towary i usługi. Jak nie będzie tych towarów i usług, to „znakami” będziecie mogli w piecu napalić.
  Państwo, nie mając niczego, daje zawsze:
  1/ albo na koszt obecnego, pracującego społeczeństwa – czyli: dajecie sami sobie, ale po pomniejszeniu tej „darowizny” o koszty (limuzyny dla NBP-u niemało kosztują!)
  2/ albo na koszt dzieci i wnuków obecnego, pracującego społeczeństwa – czyli: wasze dzieci i wasze wnuki, nie wiedząc nawet o tym, już mają rachunek do zapłacenia w przyszłości.
  Jeżeli do tego dojdzie, nie sądzę, aby wasze dzieci i wnuki dobrze was wspominały

 • ga.spar

  Oceniono 43 razy 39

  na służbę zdrowia nie dadzą złamanego grosza więcej, bo przecież nie starczyło by dla toruńskiego grzyba

 • 4mils

  Oceniono 36 razy 30

  Nie widzę zapisu o automatycznym obniżeniu wynagrodzeń urzędników szczebla centralnego o 30 %,?

 • moorgh

  Oceniono 31 razy 29

  "Sejm odrzucił pomysł zwiększenie wydatków na służbę zdrowia o 20 miliardów złotych"
  Aha... no tak... bo po co...

 • postmister

  Oceniono 31 razy 27

  Po co rycerzowi tarcza kiedy już leży powalony na ziemi bez życia. Dla wielu firm to jak dla umarłego kadzidło... DWA MIESIĄCE TEMU SŁYSZELIŚMY , ŻE WSZYSTKO JEST PRZYGOTOWANE , WAŻNIEJSZE BYŁY WYJAZDY PROPAGANDOWE W TEREN ..

 • krytycznavvagina

  Oceniono 30 razy 24

  piSS to najbardziej ANTYPOLSKA partia od 1945 roku. Zajęci sobą, zamiast prawdziwą pomocą dla Polaków.

 • flat_hu

  Oceniono 26 razy 24

  Drzewa się wytnie, zwierzynę wystrzela (bo po co niby ten zakaz wstępu?) i będzie kasa

 • tao-te

  Oceniono 26 razy 22

  Z tego co słychać to prowadzący działalność aż popękali z zachwytu :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX