LOT jednak nie przejmie Condora. Polska Grupa Lotnicza zrezygnowała z zakupu niemieckich linii

Jak podaje ISBnews, Polska Grupa Lotnicza, właściciel PLL LOT, odstąpiła od zamiaru zakupu niemieckich linii Condor. O planach przejęcia premier Mateusz Morawiecki oficjalnie informował pod koniec stycznia. Wcześniej pojawiały się już pogłoski, że do transakcji może nie dojść.
Zobacz wideo LOT chce kupić linie Condor.

- Potwierdzam, że Polska Grupa Lotnicza poinformowała dzisiaj linię lotniczą Condor o odstąpieniu od transakcji zakupu tej spółki. Na tym etapie nie udzielamy więcej informacji - powiedziała agencji ISBnews Katarzyna Majchrzak z Biura Komunikacji Korporacyjnej PGL. 

LOT nie przejmie Condora. "Nie wykazał, ze kondycja finansowa pozwala na kontynuowanie działalności"

Lesław Kretowicz z ISB, powołując się na swoje informacje, podał, że Condor nie był w stanie spełnić warunków zawartej w styczniu umowy inwestycyjnej. "Nie wykazał, że jego kondycja finansowa i operacyjna pozwala na kontynuowanie działalności po zakończeniu postępowania upadłościowego" - pisze agencja. Niemieckie linie znajdują się w postępowaniu upadłościowym i miały zdobyć też zgodę swoich wierzycieli na przejęcie przez PLL LOT

Eksperci mieli pewne wątpliwości co do tego przejęcia już wcześniej, ale sytuację z pewnością dodatkowo skomplikował wybuch pandemii koronawirusa, która uziemiła samoloty na całym świecie. Condor to wakacyjne linie czarterowe, a branża turystyczna także przecież straciła klientów. Między innymi pandemią "Der Spiegel" tłumaczył miesiąc temu swoje doniesienia o rozważnej rezygnacji z zakupu.

Dla PLL LOT to też z pewnością nie jest łatwy czas, choć liniom mogła tymczasowo pomóc akcja "Lot do domu". Część maszyn LOTu wykorzystywana jest też do transportu towarów z Chin - maseczek, kombinezonów i sprzętu medycznego do walki z koronawirusem. 9 kwietnia, po przedłużeniu przez rząd restrykcji dotyczących ruchu lotniczego, polskie linie poinformowały o odwołaniu wszystkich regularnych połączeń do 26 kwietnia. 

Więcej o: