"Na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz. U. poz. 491, z późn. zm.), zostały wprowadzone liczne ograniczenia w zakresie przemieszczania i zbycia niektórych towarów, funkcjonowania instytucji, zakładów pracy i przedsiębiorstw, a także obrotu. Powyższe powoduje, że obecnie prowadzenie działalności gospodarczej i zarobkowej jest w wielu przypadkach niezwykle utrudnione, a w niektórych wręcz zakazane (sport, rozrywka, rekreacja itd.)" - zauważają twórcy projektu rozporządzenia opublikowanego na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji.
W projekcie rozporządzenia podpisanego przez Jana Sarnowskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów stwierdzono zatem pilną potrzebę wstrzymania administracyjnych postępowań egzekucyjnych w związku ze stanem epidemii COVID-19.
Rozporządzenie ma odnosić się do wszystkich zobowiązanych, lecz kryterium wstrzymania administracyjnych postępowań egzekucyjnych jest charakter należności pieniężnych, podlegających egzekucji administracyjnej.
Co do zasady wstrzymaniu mają podlegać wszystkie administracyjne postępowania egzekucyjne należności pieniężnych z wyłączeniem kar pieniężnych, m.in. nakładanych w związku z naruszeniami przepisów mających szczególne znaczenie dla zapobiegania rozprzestrzenianiu się COVID-19, czy też minimalizowania skutków wystąpienia epidemii.
Projekt rozporządzenia przewiduje, że administracyjne postępowania egzekucyjne zostaną wstrzymane od dnia wejścia w życie rozporządzenia do dnia odwołania stanu epidemii (bądź stanu zagrożenia epidemiologicznego). Stan ten może zostać odwołany rozporządzeniem ministra zdrowia.