Żabka będzie sprzedawała maseczki jednorazowe bez zysku - po 1,62 zł za sztukę. Na poczcie maski wielorazowe za 10 zł

Od czwartku wchodzi w życie nakaz zakrywania ust i nosa. Twarz można zakryć chustką czy szalikiem, jednak najbezpieczniejsza opcja - maseczki - jest dziś trudnodostępna lub droga. Żabka i Poczta Polska wprowadzają więc maseczki do sprzedaży w swoich placówkach. Sieć sklepów, by obniżyć ceny, zrezygnowała z marży i będzie sprzedawać je po kosztach.

Jak informuje sieć Żabka w komunikacie prasowym, od środy w 6000 sklepów w całej Polsce dostępne do nabycia będą jednorazowe maseczki ochronne. W Żabkach będzie można kupić opakowanie 10 sztuk maseczek za 16,17 zł. Już następnego dnia - w czwartek - produkt ma być dostępny we wszystkich sklepach sieci, a kolejna transza maseczek pojawi się w przyszłym tygodniu.

- W naszym przekonaniu każdy powinien mieć możliwość nabycia maseczki ochronnej w jak najniższej cenie. Z tego powodu podjęliśmy decyzję o dystrybucji maseczek bez zysku, w cenie która odzwierciedla koszty zakupu i transportu. Dołączyli do nas franczyzobiorcy, akceptując rezygnację z marży również po ich stronie. Wiemy, że nie zaspokoimy całego popytu, ale przygotowujemy

Zobacz wideo Czy obowiązek zakrywania twarzy powstrzyma rozwój koronawirusa?

już kolejne dostawy, by każdy mógł chronić siebie i swoich najbliższych - mówi Tomasz Suchański, Prezes zarządu firmy Żabka Polska.

Maseczki dla klientów i służby zdrowia

Cena za sztukę poniżej 1,62 zł odpowiada kosztowi zakupy maseczek oraz ich dostawy do Polski. Aby zapobiec potencjalnym spekulacjom wywołanym najniższą ceną na rynku, sieć zwróciła się do franczyzobiorców o szczególną uwagę przy sprzedaży i wprowadziła zasadę limitu jednej paczki z maseczkami dla każdego klienta. 

Maseczki przyleciały do Polski w ubiegły piątek, w zorganizowanym przez Żabkę samolotem Boeing 747-400 JumboJet. Maseczki przeznaczone są dla osób dorosłych i są zgodne z normą EN149. Stanowią wyrób niemedyczny przeznaczony do ochrony osobistej, jako wsparcie bezpieczeństwa. Sieć przekażę również pół miliona maseczek do placówek służby zdrowia. Wyposażeni w maski i przyłbice ochronne zostali też franczyzobiorcy i obsługa sklepów.

Na poczcie maseczki wielorazowe 

Sprzedaż maseczek ochronnych rozpoczęła też Poczta Polska. W tym przypadku chodzi o maseczki wielokrotnego użytku, które mają kosztować 9,99 zł za sztukę.  Pierwsze partie maseczek są już dostępne w placówkach w województwie mazowieckim i łódzkim. Maseczki wykonane są przez firmę polską ze specjalnej tkaniny, którą można dezynfekować i wyparzać w wysokiej temperaturze około 50 razy.

Maseczki teoretycznie można też kupić w sklepie internetowym Poczty Polskiej, gdzie sprzedawane są w paczkach po 5 sztuk za 49 złotych i 95 groszy. Teoretycznie, bo na stronie wyświetla się informacja, że produkt jest chwilowo niedostępny. Rzeczniczka spółki poinformowała, że do 20 kwietnia będzie je można nabyć w placówkach Poczty Polskiej na terenie całego kraju. Dodała, że w planach jest również wprowadzenie do sprzedaży jeszcze w tym miesiącu żeli do dezynfekcji rąk w małych opakowaniach.

Od czwartku zakrywanie nosa i ust w miejscach publicznych ma być obowiązkowe. Rzeczniczka zaznaczyła, że klienci Poczty Polskiej są bardzo zainteresowani środkami ochrony przed koronawirusem i spółka stara się sprostać ich oczekiwaniom.

Więcej o: