Poznań. Wylądował pierwszy dreamliner z środkami medycznymi kupionymi przez fundację Dominiki Kulczyk

W Poznaniu wylądował samolot LOT-u, który przetransportował pierwszą część środków ochrony osobistej zakupionych przez fundację Dominiki Kulczyk. Maseczki, kombinezony czy gogle ochronne trafią do lekarzy w całej Polsce, a rozdysponuje je Naczelna Izba Lekarska.
Zobacz wideo Czy to dobry czas na odmrażanie gospodarki?

We wtorek 15 kwietnia na lotnisku Ławica w Poznaniu wylądował pierwszy dreamliner LOT-u, który przetransportował pierwszą część środków ochrony indywidualnej zakupionych przez fundację Dominiki Kulczyk. Jest to pierwszy z czterech samolotów, który przewiezie z Chin do Polski środki pomocne w walce z koronawirusem.

57 ton środków ochrony osobistej kupionych przez fundację Dominiki Kulczyk trafi do Polski

Jak czytamy w komunikacie na stronie Kulczyk Foundation darowizna wyniosła 20 milionów złotych. Fundacja Lekarze Lekarzom działająca przy Naczelnej Izby Lekarskiej mogła dzięki tej pomocy kupić:

  • 1 milion masek chirurgicznych,
  • 1,5 miliona masek FFP2 N95,
  • 100 tysięcy kombinezonów klasy II,
  • 100 tysięcy gogli,
  • 100 tysięcy przyłbic.

Ze względu na ilość sprzętu ochrony, który waży łącznie 57 ton, zdecydowano się podzielić ładunek i dostarczyć go w czterech turach. Dostawy odbędą się w najbliższych dniach. Przewoźnikiem jest LOT Cargo, a transport opłacony został przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Przelot jest realizowany w ramach akcji humanitarnej, czyli zwolniony jest z cła i podatku VAT. Pomocą z organizacją zakupu środków oraz ich transportem zajęła się w Chinach Polsko-Chińska Rada Bizensu.

Wszystkie środki ochrony osobistej zostaną przekazane pro bono personelowi medycznemu. - Dzięki największej w historii Polski prywatnej darowiźnie na walkę z COVID-19, dokonanej przez Dominikę Kulczyk, możliwe było zakupienie ogromnej ilości sprzętu ochrony zdrowia, który umożliwi bezpieczną pracę personelowi medycznemu w wielu szpitalach w całej Polsce. W ciągu tego tygodnia środki te będą dystrybuowane poprzez Okręgowe Izby Lekarskie bezpośrednio wśród lekarzy i lekarzy dentystów - powiedział prezes Naczelnej Rady Lekarskiej profesor Andrzej Matyja.

- Mam nadzieję, że dzięki temu wiele lekarek, lekarzy, pielęgniarek i pielęgniarzy będzie mogła bezpiecznie dbać o nas, dbając jednocześnie o siebie i swoich ukochanych. Wszyscy teraz musimy być dla siebie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej - dodaje z kolei prezes fundacji, Dominika Kulczyk.

Więcej o: