Koronawirus. Rzecznik rządu podał termin częściowego znoszenia ograniczeń

Rzecznik polskiego rządu Piotr Müller zapowiedział, że przełom kwietnia i maja może być początkiem znoszenia ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa. Decyzje władz mają jednak zależeć od danych dotyczących liczby zachorowań.

Rzecznik rządu Piotr Müller był gościem Programu 1 Polskiego Radia. Na antenie radia zapowiedział, że znoszenie obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa może rozpocząć się za mniej więcej dwa tygodnie, jeśli dane dotyczące liczby zachorowań na COVID-19 nie będą stanowić przeciwwskazania do podjęcia takich kroków. Znoszenie ograniczeń ma rozpocząć się od umożliwienia wejścia do lasów, później mają być poluzowane ograniczenia w handlu i usługach, choć z pewnymi limitami. W następnej kolejności mają zostać zniesione obostrzenia dotyczące imprez masowych, ale i tu będą obowiązywać ograniczenia co do liczby uczestników i powierzchni miejsca.

Jacek Sasin: Będziemy próbować godzić konieczność funkcjonowania z bezpieczeństwem

O odmrażaniu gospodarki mówił także minister aktywów państwowych Jacek Sasin, który był gościem Programu 3 Polskiego Radia.

- Nie da się w nieskończoność utrzymywać zamrożenia w przypadku na przykład usług i handlu - powiedział Sasin, podkreślając jednocześnie, że polski rząd podchodzi do znoszenia obostrzeń z ogromną odpowiedzialnością. 

- Będziemy się starali pogodzić konieczność funkcjonowania nas wszystkich i funkcjonowania państwa w tym trudnym okresie z bezpieczeństwem, bo ono jest dla nas najważniejsze - dodał minister aktywów państwowych.

Zobacz wideo Kontrowersje wokół transportu sprzętu ochronnego z Chin

Od 16 kwietnia nakaz zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych

Zarówno Piotr Müller, jak i Jacek Sasin przypominali, że od czwartku 16 kwietnia będzie obowiązywał nakaz zakrywania nosa i ust w miejscach publicznych. Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług. Ze słów rzecznika Ministerstwa Zdrowia Wojciecha Andrusiewicza wynika, że 15 kwietnia zostanie opublikowana nowelizacja rozporządzenia o nakazie noszenia maseczek i szczegółowe wytyczne wyjaśniające, kiedy należy zakrywać usta i nos, a kiedy nie jest to konieczne. 

Więcej o: