Zakrywanie ust i nosa. Nie każdego dotyczą obostrzenia. Oto szczegóły rozporządzenia

Od czwartku 16 kwietnia obowiązkowe będzie zakrywanie ust i nosa. Znane są już szczegóły rozporządzenia, włącznie z tym, w których przestrzeniach publicznych restrykcje będą obowiązkowe oraz kto nie musi zakrywać ust i nosa.

Zgodnie z zapowiedziami ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego od czwartku 16 kwietnia wejdą w życie przepisy dotyczące zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych. Projekt rozporządzenia po konsultacjach został skierowany już do pilnego rozpatrzenia przez Radę Ministrów, a treść zapisów jest dostępna na rządowej stronie internetowej

Zobacz wideo Doktor Paweł Grzesiowski odpowiada na pytania widzów

Komunikacja miejska, sklepy i targowiska - w tych miejscach od czwartku należy zakrywać usta i nosa. Gdzie jeszcze? 

Zgodnie z rozporządzeniem obostrzenia obowiązywać będą do odwołania. Przepisy wyszczególniają, że usta i nos należy zakrywać przy pomocą odzieży bądź jej części, maski albo maseczki. Obowiązek ten dotyczy następujących przestrzeni bądź sytuacji: 

  • w komunikacji miejskiej,
  • na drogach i placach,
  • w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej (m.in. kościoły, sądy, banki, lokale gastronomiczne, a więc również i restauracje) z wyłączeniem osób tam zatrudnionych,
  • placówki handlowe i targowiska.

Ponadto, obostrzeniom podlegają osoby wspólnie przemieszczają się samochodem w przypadku, gdy nie są ze sobą zamieszkałe. 

Zakrywanie ust i nosa. Są pewne odstępstwa od rozporządzenia 

W rozporządzeniu znalazło się kilka odstępstw od reguły zakrywania twarzy i nosa. Przepisy nie obowiązują m.in. żołnierzy Wojska Polskiego podczas wykonywania obowiązków służbowych, duchownych w czasie odprawiania obrzędy religijne czy kierowców komunikacji miejskiej (przy zapewnieniu innych środków bezpieczeństwa). Ponadto, zakrywanie twarzy i nosa nie dotyczy dzieci do lat 4 oraz osób, których stan zdrowia nie pozwala na to.

W tej ostatniej kwestii pojawiło się wiele zapytań ze strony osób postronnych, stąd publikujemy pełną treść konkretnego zapisu rozporządzenia. Zwolnione z obowiązku są osoby, "które nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym albo głębokim lub niesamodzielności; okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie nie jest wymagane". 

>>> Dowiedz się więcej: Od czwartku obowiązek zakrywania twarzy. Szumowski: Możemy wprowadzić odgórne ceny maseczek

Dodatkowo osoba ma obowiązek odkrycie ust i nosa na żądanie osoby sprawdzającej tożsamość. Co oczywiste, musi mieć ona do tego uprawnienia. 

Więcej o: