Od dzisiaj obowiązek zakrywania twarzy. Dlaczego powinniśmy nosić np. maseczki? Jak taką maseczkę uszyć?

W związku z koronawirusem od 16 kwietnia wszedł w życie obowiązek zakrywania twarzy w miejscach publicznych. Jednym ze sposobów zabezpieczenia może być specjalna maseczka. Dlaczego powinniśmy ją nosić? Jak uszyć maseczkę? Odpowiadamy.

Rząd wprowadził obowiązek zakrywania twarzy (ust oraz nosa) w miejscach publicznych od 16 kwietnia. O tym, kto i gdzie powinien założyć np. maseczkę, przeczytacie TUTAJ. Tak naprawdę wystarczy jednak szalik czy chusta, maseczek nie trzeba nosić, ale te profesjonalne zapewniają znacznie lepszą ochronę, nawet dla zdrowej osoby, przekonuje w rozmowie z Łukaszem Kijkiem dr Paweł Grzesiowski w poniższym materiale wideo:

Zobacz wideo

Dlaczego w ogóle musimy nosić maseczki? Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) początkowo przekonywało, że osoby zdrowe nie powinny ich zakładać, ale z czasem się z tego wycofało. W najnowszych dokumentach nie ma jednoznacznego stwierdzenia, że maseczki dla osób bez objawów na pewno nie mają sensu. Nowe dowody naukowe, opisane w publikacji  prof. Sui Huanga "COVID-19: Dlaczego wszyscy powinniśmy nosić maski - sa nowe naukowe przesłanki", wskazują, że koronawirus przenosi się głównie przez duże krople. Oznacza to, że już nawet najprostsza maseczka chroni w jakimś stopniu nasze otoczenie przed zakażeniem od nas. Od tego właśnie są maseczki - zasadniczo nie wiemy, kto jest zakażony i przechodzi chorobę bezobjawowo, należy więc zakrywać twarz, by chronić innych przed ewentualnie roznoszonym przez nas koronawirusem (możemy bowiem przechodzić zakażenie bezobjawowo). W ten sposób nie uda się od razu zatrzymać epidemii, ale pozwoli to na spłaszczenie krzywej zachorowań i rozłożenie ich w czasie, przekonuje prof. Sui Huang.

Jak uszyć maseczkę w domu?

Zrobienie maseczki w domu wbrew pozorom nie jest trudne. Nie trzeba posiadać maszyny, by ją uszyć. Wystarczy igła, nitka oraz kawałek materiału, choć warto mieć też gumkę. Wśród materiałów domowych, najlepiej użyć bawełny lub lnu, można też stosować fizelinę. Wycinamy kawałek materiału 20x20 cm oraz dwa kawałki gumy, może być bieliźniana. Następne według instrukcji portalu zdrowie.gazeta.pl "kawałek materiału marszczymy dwukrotnie, tak aby po założeniu maseczki na twarzy szczelnie osłoniła nam ona całą twarz: od nosa aż po brodę. Po bokach doszywamy gumki, które założone za uszy będą utrzymywać maseczkę na twarzy. Nim przyszyjemy je, warto przymierzyć, aby gumki nie były zbyt luźne - wtedy maseczka będzie nam spadać".

Sposób na zrobienie maseczki bez szycia i w 40 sekund zaprezentował dr Jerome Adams, naczelny lekarz Stanów Zjednoczonych. Wystarczy koszulka, którą trzeba odpowiednio złożyć oraz dwie gumki, by błyskawicznie zmontować maseczkę. 

 
Więcej o: