ZUS: Już ponad milion wniosków o pomoc z tarczy antykryzysowej. Wsparcie dostało 86 tys. przedsiębiorców

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło już ponad 1 milion wniosków o pomoc w ramach Tarczy Antykryzysowej - informuje prezeska ZUS, profesor Gertruda Uścińska. Rozpoczęto już wypłacanie pierwszych świadczeń postojowych.

Jak wyjaśnia Gertruda Uścińska, zainteresowanie pomocą jest ogromne. - Wypłacono już pierwsze świadczenia postojowe dla 86 tysięcy przedsiębiorców na kwotę 172 milionów złotych. Kolejne kwoty wpłyną na konta przedsiębiorców w najbliższy poniedziałek i wypłata będzie realizowana od 20 kwietnia przez cały tydzień - zaznaczyła profesor Uścińska, cytowana przez Informacyjną Agencję Radiową.

Koronawirus w Polsce. Przedsiębiorcy proszą przede wszystkim o zwolnienie ze składek ZUS

Przypomniała, że wnioski do ZUS można składać elektronicznie - za pomocą Platformy Usług Elektronicznych lub drogą papierową. - Na 1 milion 25 tysięcy wniosków, które wpłynęły, drogą elektroniczną przesłano 706 tysięcy - wyjaśniła profesor.

Zobacz wideo Łukasz Komuda: Pracownicy dostaną figę z makiem i rachunek do zapłacenia

Profesor Gertruda Uścińska przypomniała, że przepisy tzw. tarczy antykryzysowej, które weszły w życie na początku tego miesiąca, przewidują, że przedsiębiorcy mogą złożyć wniosek o zwolnienie ze składek ZUS, odroczenie terminu ich zapłaty, rozłożenie zaległości na raty oraz o świadczenie postojowe. I tak blisko 775 tysięcy to wnioski o zwolnienie ze składek, 210 tysięcy o świadczenia postojowe dla samozatrudnionych i wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych i 34 tysiące to wnioski o ulgi.

Więcej na ten temat:

Więcej o: