Obiecujący lek na COVID-19 wywoła euforię na Wall Street? Akcje producenta poszybowały w górę

Daniel Maikowski
Naukowcy donoszą o pierwszych pozytywnych wynikach testów klinicznych remdesiviru na pacjentach chorych na COVID-19. Jego producent notuje duże wzrosty na giełdzie, a Wall Street w piątek przygotowuje się na najlepsze otwarcie rynków od wielu dni.
Zobacz wideo

Koncern Gilead Sciences to producent eksperymentalnego leku remdesivir, który powstał w celu walki z epidemią wirusa ebola. Już pod koniec lutego WHO informowało, że lek ten może być również potencjalnie skuteczny w leczeniu osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2.

W czwartek serwis STAT, który specjalizuje się w tematach związanych z medycyną, opublikował artykuł, z którego wynika, że remdesivir przynosi pierwsze bardzo obiecujące rezultaty w testach klinicznych prowadzonych przez Uniwersytet Medyczny w Chicago. W ich ramach lek podawany był 125 pacjentom, spośród których 113 osób zmagało się z ostrym przebiegiem zakażenia.

- Najlepszą wiadomością jest to, że większość pacjentów została już wypisana ze szpitala. Zmarły jedynie dwie osoby - powiedziała Kathleen Mullane, specjalistka chorób zakaźnych z Uniwersytetu w Chicago, która nadzoruje przebieg testów z udziałem leku remdesivir.

Podobne testy prowadzone są w innych szpitalach. W sumie obejmą 4 tys. pacjentów - zarówno tych z lekkim, jak i ciężkim przebiegiem choroby. Jeśli okażą się równie obiecujące, to remdesivir może stać się pierwszym lekiem na COVID-19 zatwierdzonym przez Agencję Żywności i Leków.

Warto przypomnieć, że o pozytywnych rezultatach testów remdesiviru w ubiegłym tygodniu pisał również prestiżowy "The New England Journal of Medicine", który opublikował wyniki badań, w ramach których lek podawano 53 pacjentom w ciężkim stanie z potwierdzonym COVID-19.

Okazało się, że u 36 pacjentów (68 proc.) nastąpiła wyraźna poprawa stanu zdrowia, w tym u 17 z 30 osób otrzymujących sztuczną wentylację. W momencie zakończenia eksperymentu 25 chorych było już wypisanych do domu, siedmiu (13 proc.) zmarło

- informują autorzy publikacji. Z pełnymi wynikami badań można zapoznać się w tym miejscu.

Remdesivir daje nadzieję, Wall Street reaguje euforycznie

Pozytywne informacje na temat testów klinicznych remdesiviru sprawiły, że w czwartek wieczorem akcje Gilead Sciences w handlu posesyjnym poszybowały w górę o ponad 16 proc., zbliżając się do pułapu 90 dolarów, podczas gdy jeszcze w styczniu wyceniane były na 62 dolary.

Gilead SciencesGilead Sciences fot. Investing.com

Dobry humor udzielił się także większości inwestorów na Wall Street. Średnia wartość kontraktów terminowych na indeksie Dow Jones wzrosła o 631,5 punktów. Mocno zyskiwały również indeksy S&P500 oraz Nasdaq, co zapowiada bardzo mocne otwarcie amerykańskich giełd w piątek.

Kontrakty terminoweKontrakty terminowe fot. Investing.com

Stany Zjednoczone są krajem, w którym pandemia COVID-19 przybrała największe rozmiary. W kraju stwierdzono ponad 671 tys. zakażeniem SARS-Cov-2 i 33 tys. przypadków śmiertelnych.  

Więcej o:
Komentarze (124)
Obiecujący lek na koronawirusa wywoła euforię na Wall Street? Akcje producenta poszybowały w górę
Zaloguj się
 • C ZA

  Oceniono 25 razy 21

  PiS zorganizuje największy samolot świata, żeby przywieźć 400 ton tego lekarstwa! Starczy dla każdego Polaka. Nawet dla tych z gorszego sortu. Choć w ostatniej kolejności.

 • metaxo

  Oceniono 20 razy 12

  Natomiast polskie państwowe instytuty obsadzone pociotkami pisiej mafii będą pracowały na nową wersją kiszonej kapusty zabijającej wirusa w 99,99%.

 • Bartlomiej Śrutwa

  Oceniono 21 razy 11

  To nie prawda, że śmiertelność przy użyciu tego leku pozostaje taka sama jak bez jego użycia. Proszę zwrócić uwagę, że lek tsen podano grupie osób o ciężkich i stosunkowo średnich objawach. Czyli grupie, w której ryzyko zgonu jest wyższe. Natomiast śmiertelność na poziomie 5-7 % odnosi się do całej populacji, czyli także tych z lekkimi obajwami i tych chorujących bezobjawowo.

 • rozaliaroyale

  Oceniono 37 razy 9

  czyli procentowo ,umieralność z zastosowaniem tego leku jest podobna do tej bez leku ...

 • c.t.k

  Oceniono 7 razy 5

  Osoba z bliskiej rodziny: trafiła do szpitala z ciężkim zapaleniem płuc, dwa razy pobierano jej krew w celu przeprowadzenia testów. Uzyskała informację, że obydwa testy dały wynik negatywny. Po wypisaniu do domu okazało się, że jest zakażona koroną, tylko dlatego, że miała dostęp do testów. Jako leczona w domu, pod opieką lekarza, trafiła na oddział zakaźny tego samego szpitala w którym była wcześniej w celu przebadania i pobrania wymazu"oficjalnego". Okazało się , że żadnych testów wcześniej jej nie wykonano.
  W Polsce nie można wykonać testów odpłatnie/prywatnie.
  Jest na nie bardzo duże zapotrzebowanie.
  Czy jest "czarny rynek"?

 • justas32

  Oceniono 14 razy 4

  Polska dysponuje śmiertelnym lekiem na wirusa !!! Są to pampersy Jarosława ...

 • janrobin2015

  Oceniono 7 razy 3

  Panie "redaktorze" trochę umiaru w tej egzaltacji bo daleko jeszcze do sukcesu. Proszę przeczytać artykuł poniżej:
  endpts.com/gilead-takes-a-hit-after-quietly-terminating-a-closely-watched-covid-19-trial-of-remdesivir/

 • pigeon_shit_dust

  Oceniono 2 razy 2

  2 trupy n 125 chorych to mniej wiecej tyle ile normalnie umiera na Covid-19.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX