Rząd odmraża gospodarkę. Pierwszy z etapów już od 20 kwietnia, dalej w zależności od rozwoju epidemii

Rząd zapowiedział plan odmrażania gospodarki i znoszenie ograniczeń. Pierwszy z czterech etapów rozpocznie się w poniedziałek 20 kwietnia, następne będą zależne od postępów w walce z epidemią. Na początek otwarcie lasów, skwerów i parków oraz zwiększenie liczby osób w sklepach.

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział, że powrót do normalności, może zająć nawet dwa lata. W związku z tym będziemy musieli przyzwyczaić się do "nowej normalności", co oznacza m.in. izolację oraz zachowanie zasad dystansu społecznego. Tam, gdzie będzie można, zalecana jest też praca zdalna, ale odmrożenie gospodarki i otwieranie kolejnych przedsiębiorstw oznacza mniej czas spędzanego w domu

Rząd przedstawił plan odmrażania gospodarki - będzie składał się on z czterech etapów, wśród których pierwszy zostanie wprowadzony w życie już w poniedziałek 20 kwietnia. Daty kolejnych etapów nie zostały podane, ponieważ ich wprowadzenie będzie zależne od tego, jak będzie rozwijała się epidemia w Polsce. To z kolei jest uzależnione od tego, jak bardzo będziemy trzymać się obostrzeń i zaleceń rządu, podkreślał Premier Mateusz Morawiecki. Wcześniej jednak wicepremierka i szefowa resortu rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że odstępy między kolejnymi etapami mogą wynosić 14 dni.

Zobacz wideo Maskowanie ust i nosa. Co należy wiedzieć? Jak zrobić samemu maseczkę?

Etapy rozmrażanie gospodarki. Od 20 kwietnia więcej osób w sklepach

Rząd podzielił etapy znoszenia ograniczeń na dwie kategorie: działalność gospodarcza oraz życie społeczne. Od 20 kwietnia zwiększy się liczba osób, które mogą przebywać w sklepie. W placówkach do 100 mkw. będą mogły przebywać jednocześnie cztery osoby na każdą kasę. W większych sklepach przelicznik to jedna osoba na 15 mkw. powierzchni. 

Drugi etap to otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych oraz w weekendy sklepów budowlanych. W trzecim etapie, w ograniczonym zakresie zostanie otwarta stacjonarna gastronomia. Będzie można także pójść do zakładów fryzjerskich i salonów kosmetycznych. Zamknięte przestaną być również galerie handlowe. Ostatni etap to otwarcie salonów masażu i solariów oraz umożliwienie działalności siłowni oraz klubów fitness.

Więcej o: