Koronawirus w Polsce. Zużyte maseczki i rękawiczki zagrożeniem dla służb oczyszczania. Gdzie je wyrzucać?

GIS przed tygodniem opublikował wytyczne dotyczące odpadów związanych z koronawirusem. Dowiadujemy się z nich m.in. gdzie wyrzucać zużyte maseczki i rękawiczki. Teraz warszawski ratusz apeluje o przestrzeganie zasad, by nie narażać na zakażenie miejskich służb oczyszczania.

Służby oczyszczania miasta mają obowiązek sprzątania parków, chodników, ulic czy przystanków. W związku z tym narażają się na zakażenie koronawirusem, jeśli będą mieli kontakt z odpadami jak maseczki czy rękawiczki. Zdarza się, że te leżą na ulicy, zamiast w śmietnikach. 

Dlatego w trosce o zdrowie nas wszystkich, apelujemy o zachowanie porządku i wyrzucanie odpadów do koszy. Wszelkie nieprawidłowości, np. przepełnione śmietniki czy rozrzucone rękawiczki można zgłosić za pomocą platformy Warszawa 19115. We wskazanych lokalizacjach podejmie interwencję patrol porządkowy

- czytamy na stronie Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy. Ponadto od początku marca w Polsce obowiązuje obowiązek segregacji śmieci. Wytyczne dotyczące odpadów związanych z koronawirusem opublikował Główny Inspektorat Sanitarny. 

Koronawirus. Gdzie wyrzucać maseczki i rękawiczki?

GIS przygotował informacje dla osób zdrowych, przebywających w izolacji, objętych kwarantanną oraz dla gmin i podmiotów zajmujących się odbiorem odpadów. Najważniejszy punkt dot. tego, gdzie wyrzucać maseczki i oraz rękawiczki umieszczono na początku dokumentu:

Odpady wytworzone przez osoby zdrowe takie jak: środki zapobiegawcze (maseczki, rękawiczki) stosowane np. w miejscu pracy, komunikacji miejskiej, w trakcie zakupów, w celu minimalizacji ryzyka zarażenia i rozprzestrzeniania się koronawirusa, powinny być wrzucane do pojemnika/worka na odpady zmieszane.

Pozostałe istotne punkty dla osób w kwarantannie i poddających się izolacji, znajdziecie pod TYM adresem. Natomiast zlecenia dla gmin i przedsiębiorstw zabierających odpady, znajdują się w dokumencie GIS.

Więcej o: