Ministerstwo Rozwoju pracuje nad kolejną odsłoną tarczy antykryzysowej. Jak mówiła minister Jadwiga Emilewicz w rozmowie z Polską Agencją Prasową, cytowaną przez portal Wnp.pl, jedno z planowanych rozwiązań ma dotyczyć pomocy dla samorządów, a inne - elastyczności zmian w umowach w realizacji budów.
Nie jest także wykluczone, że duże firmy otrzymają wsparcie w finansowaniu pracowników. W tarczy ma znaleźć się również zapis dotyczący ochrony polskich spółek przed "tanimi łupami np. funduszy azjatyckich". Ministerstwo planuje też pomoc dla obywateli spłacających kredyty oraz wsparcie dla branży turystycznej.
W piątek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o tzw. rozszerzonej tarczy kryzysowej. Przewiduje ona między innymi trzymiesięczne zwolnienie z połowy składek ZUS dla przedsiębiorstw zatrudniających od 10 do 49 pracowników.
Rozszerzona tarcza antykryzysowa zakłada też wydłużenie świadczenia postojowego dla samozatrudnionych oraz pracujących na podstawie umów o dzieło i zlecenie. Te osoby będą mogły otrzymać wsparcie w wysokości 2080 złotych brutto miesięcznie przez trzy miesiące.
Ponadto przepisy ustawy przewidują wsparcie dla rolników objętych kwarantanną. Na czas przymusowej izolacji będą otrzymywać świadczenia w wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia, czyli około 1300 złotych brutto.
Uchwalona przez Sejm pod koniec marca pierwsza wersja tarczy antykryzysowej wprowadziła m.in. zwolnienie mikrofirm do dziewięciu osób ze składek do ZUS przez trzy miesiące.