Tarcza antykryzysowa. We wnioskach składanych przez Polaków roi się od błędów. Jest poradnik ZUS

Polacy, którzy wypełniają wnioski o pomoc w ramach tzw. tarczy antykryzysowej, popełniają bardzo wiele błędów. ZUS prosi o ostrożność i przypomina - mogą one spowodować, że dany wniosek nie zostanie przyjęty w terminie. Jak ich nie popełnić? Opublikowano specjalny poradnik.

Do ZUS masowo wpływają wnioski przedsiębiorców o pomoc w ramach tzw. antykryzysowej - złożono ich już ponad milion. Jak informuje ZUS, 773 tysiące Polaków ubiega się o zwolnienie ze składek, 198 tysięcy - oświadczenie postojowe, a 34 tysiące - o odroczenie terminu płatności lub układ ratalny.

Zobacz wideo #BiznesWalczy - Paloma nad Wisłą

Wnioski do ZUS z błędami. Jest specjalny poradnik, jak je wypełniać

Wraz z lawiną wniosków pojawił się problem dotyczący ich rozpatrywania. ZUS alarmuje, że bardzo wiele wniosków jest przez Polaków wypełnianych niepoprawnie. Najczęstsze błędy to m.in. brak podpisu lub pozostawienie we wniosku tego podanego jako przykładowy (np. Jan Kowalski), błędny numer rachunku bankowego, a także niezrozumiałe, nieczytelne dopiski na formularzu. Najwięcej błędów zawierają wnioski papierowe - nieprawidłowa jest aż połowa z nich.

Aż 50 procent wniosków składanych w formie papierowej zawiera błędy, m.in. brak podpisu. Pojawiają nam się też podpisy "Jan Kowalski". Prosimy, by nie przepisywać danych z wzorów wniosków, które przygotowaliśmy. Nagle nie staliśmy się Janem K.

- mówi prezes Gertruda Uścińska, prezes ZUS, cytowana przez Polsat News.

ZUS uprzedza, że jeśli wniosek będzie wypełniony niepoprawnie, może nie zostać przyjęty w terminie. Urzędnicy apelują, by podawać we wniosku aktualne dane kontaktowe.

Jeśli będziemy mieli wątpliwości dotyczące wniosku, skontaktujemy się e-mailem lub telefonicznie. Dlatego warto podać we wniosku swoje aktualne dane

- wskazują.

ZUS opublikował poradnik, w którym krok po kroku tłumaczy, jak wypełnić wniosek. Można go znaleźć pod TYM adresem. Pierwsza transza wypłat dla przedsiębiorców 20 kwietnia.

Więcej o: