Weszły nowe zasady w robieniu zakupów. Złagodzono obostrzenia. W Lidlu nawet powyżej 80 klientów

Od poniedziałku 20 kwietnia w sklepach może przebywać jednocześnie większa liczba osób. To efekt złagodzenia obostrzeń dotyczących handlu. Na zmianach skorzystają m.in. sieci Lidl i Biedronka, które posiadają sklepy o powierzchni powyżej 100 mkw.

W czwartek 16 kwietnia rząd przedstawił plan sukcesywnego odmrażania gospodarki. Pierwszy etap wszedł w życie 20 kwietnia. Podstawową zmianą jest zniesienie licznych obostrzeń dotyczących handlu. Przypominamy, że przez kilka tygodni w sklepach mogła przebywać jednocześnie określona liczba osób (maksymalnie trzy na jedną kasę). Zmiany wymogły na największych sieciach wprowadzenie rozwiązań zamiennych, jak montowanie kas przenośnych czy wprowadzenie całodobowego rytmu pracy

Od poniedziałku 20 kwietnia limit osób przebywających w sklepach będzie uzależniony od jego powierzchni. W mniejszych sklepach, czyli mających poniżej 100 mkw., maksymalna liczba osób to cztery na kasę, natomiast w większych limit to jedna osoba na 15 mkw. powierzchni.

Zobacz wideo Jadwiga Emilewicz odpowiada na pytania widzów w sprawie „tarczy antykryzysowej”

Lidl i Biedronka skorzystają na łagodzeniu obostrzeń. Żabka z mniejszymi zmianami 

Na zmianie w przepisach skorzystają m.in. dwie najpopularniejsze sieci handlowe w Polsce, czyli Lidl i Biedronka. Większość placówek znajdujących się pod ich szyldem znacznie przekracza limit 100 mkw., dzięki czemu zakupy będzie w nich mogła robić stosunkowo duża liczba osób.

Jak podaje tvn24bis.pl, powierzchnia sklepów Lidl to zazwyczaj 1100-1300 mkw, co oznacza, że w sklepach może przebywać jednocześnie nawet powyżej 80 osób. Placówki handlowe sieci Biedronka są mniejsze, gdyż ich średnia powierzchnia to 700 mkw, co pozwala na wejście 47 osób. Limit osób zostanie ustalony dla każdego sklepu indywidualnie, w zależności od jego powierzchni. 

Zniesienie obostrzeń w mniejszym stopniu odczują klienci sklepów sieci Żabka. Większość z nich należy do sklepów małopowierzchniowych i nie przekracza 100 mkw., co oznacza, że limit osób w nich przebywających będzie obliczany na podstawie liczby kas w danej placówce. 

Więcej o: