Koronawirus w Polsce. Godziny dla seniorów już nie we wszystkie dni. Zmiany w obostrzeniach

Od poniedziałku 20 kwietnia rząd rozpoczął luzowanie obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa w Polsce. Zmiany dotyczą m.in. sklepów. Inaczej działają godziny dla seniorów, które nie obowiązują już codziennie.

Od 20 kwietnia rząd znosi lub ogranicza część obostrzeń wprowadzonych ze względu na epidemię koronawirusa. W pierwszym etapie otwarte zostały lasy oraz parki, zniesiono także część ograniczeń w poruszaniu się - można wyjść już na zewnątrz w celach rekreacyjnych, na spacer czy poćwiczyć. Wciąż obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust, a place zabaw pozostają zamknięte.

Czytaj więcej: O szczegółach na temat znoszenie ograniczeń w życiu społecznym informujemy pod tym adresem, a o kolejnych etapach odmrażania gospodarki pisaliśmy tutaj

Zobacz wideo Były szef NFZ o znoszeniu obostrzeń

Koronawirus w Polsce. Zmiany w sklepach, czyli 15 metrów kwadratowych i godziny dla seniorów

Zmiany dotyczą także prawa handlowego. Nowością jest np. sposób ustalania liczby osób, które mogą przebywać obecnie na terenie sklepu. Od poniedziałku 20 kwietnia w placówkach poniżej 100 metrów kwadratowych zakupy może robić 4 razy więcej osób, niż jest kas w sklepie. W sklepach powyżej 100 metrów kwadratowych może przebywać z kolei jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. 

Wprowadzono także zmiany w godzinach dla seniorów. Dotąd, codziennie między godziną 10:00 a 12:00 sklepy były otwarte tylko dla osób powyżej 65. roku życia. Od dzisiaj godziny dla seniorów obowiązują od poniedziałku do piątku, w weekendy każdy może robić zakupy bez ograniczeń. Zmiany te nie uwzględniają jednak postulatów Polskiej Izby Handlu i Dystrybucji oraz Polskiej Izby Handlowej, które sygnalizowały, że godziny dla seniorów paraliżują pracę sklepów, są nieprzemyślane i powinny zostać inaczej zorganizowane, by nie narażać seniorów. 

Więcej o: