Angielski miliarder prosi rząd o pożyczkę dla firmy. Jako zabezpieczenie oferuje wyspę

Richard Branson, który jest szefem grupy Virgin, prosi brytyjski rząd o pożyczkę 500 mln funtów. Tylko taka kwota zapewni przetrwanie linii lotniczych Virgin Atlantic. Jako zabezpieczenie oferuje... prywatną wyspę.

Branża lotnicza należy do tych, które najmocniej cierpią w wyniku pandemii koronawirusa. Od kilku tygodni ruch lotniczy został właściwie zamknięty, co oznacza, że linie lotnicze nie zarabiają, ponosząc przy tym koszty z tytułu utrzymania maszyn oraz wynagrodzeń pracowniczych. Z mniejszymi bądź większymi problemami finansowymi zmagają się wszystkie linie lotnicze.

Zobacz wideo Dlaczego samoloty się spóźniają? To nie zawsze wina pogody

Richard Branson prosi brytyjski rząd o 500 mln funtów. Bez pożyczki Virgin Atlantic zbankrutuje

Branson już wcześniej poinformował pracowników linii lotniczych Virgin Atlantic o obniżce wynagrodzeń w celu zachowania miejsc pracy. Jak poddaje "The Guardian", dramatyczna sytuacja firmy zmusiła miliardera, aby poprosić brytyjski rząd o pomoc finansową. Za pośrednictwem swojego konta na Twitterze przedstawił apel, w którym Branson stwierdził, że jego linie lotnicze, aby przetrwać, potrzebują pożyczki na poziomie 500 mln funtów. Ponadto, przedstawił szereg powodów, dla których Virgin ową pomoc powinno otrzymać, podając za przykład zaangażowanie w walkę z epidemią koronawirusa czy przeznaczenie milionów funtów na utrzymanie miejsc pracy. Dodał również, że nie liczy "na darmowe pieniądze, a pożyczkę komercyjną". Firma spłaciłaby ją w odpowiednim czasie. 

Co ciekawe, miliarder zaoferował prywatną wyspę Necker Island jako zabezpieczenie zobowiązania kredytowego. Wyspa posiada 30 hektarów i znajduje się w sercu Brytyjskich Wysp Dziewiczych. Branson kupił ją 40 lat temu. Obecnie na wyspie funkcjonuje prężny kurort należący do grupy Virgin , wyceniany na 60 mln dolarów

Branson odpowiada na liczne zarzuty dotyczącego jego majątku

Publiczny apel do władz państwowych o pomoc to konsekwencja wcześniejszej odmowy ze strony rządu. Zasugerowano wtedy grupie Virgin zbadanie innych źródeł pożyczki przed zwróceniem się o ponowną pomoc. Wokół pożyczki pojawia się wiele kontrowersji, gdyż Branson od 14 lat nie płaci podatków w Wielkiej Brytanii. Dodatkowo, według Bloomberga, znajduje się na 285. miejscu w zestawieniu najbogatszych ludzi świata z majątkiem na poziomie 5,9 mld dol. 

- Widziałem wiele komentarzy na temat mojego majątku. Jest to obliczane na podstawie wartości przedsiębiorstw Virgin na całym świecie przed kryzysem, a nie gotówki na koncie bankowym gotowym do wypłaty - odpowiedział Branson na opinię osób sugerujących mu dofinansowanie linii lotniczych z własnych środków. 

Więcej o: