Rząd zapowiada kolejną tarczę antykryzysową. Ma powstać m.in. fundusz dopłat do odsetek

Premier Mateusz Morawiecki i ministerka rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedzieli we wtorek kolejne nowości w rządowej tarczy antykryzysowej. Szczegóły mamy poznać do piątku, ale wiadomo już, że powstać ma fundusz dopłat do odsetek dla przedsiębiorców. Szykowane są też zmiany w prawie zamówień publicznych oraz przepisy, które mają uchronić największe polskie firmy przed wrogimi przejęciami.

Ledwie obowiązywać zaczęła nowa wersja tarczy antykryzysowej, a rząd już zapowiada kolejne nowości w niej.

Wśród planowanych zmian jest m.in. powołanie w Banku Gospodarstwa Krajowego funduszu dopłat do odsetek. Jak wyjaśniała ministerka rozwoju Jadwiga Emilewicz, byłby on skierowany do przedsiębiorców, którzy utracili płynność albo są tym zagrożeni. W 2020 i 2021 r. na dopłaty do odsetek miałoby zostać przekazanych z budżetu państwa po 270 mln zł.

Emilewicz i Morawiecki zapowiedzieli także zmiany w ustawie o zamówieniach publicznych. Mają one polegać na tym, że - jak tłumaczyła ministerka rozwoju - "zamawiający mogli w łatwy sposób dokonać zmian w umowach i aby te zmiany nie obciążały wykonawców". Wprowadzone ma zostać także "większe udostępnienie form zaliczkowych" dla wykonawców. 

Ministerka rozwoju zapowiedziała także uelastycznienie przepisów w zakresie dostępu do postojowego i dopłat do wynagrodzeń. Nie sprecyzowała jednak, na czym miałyby one polegać.

Będzie prawo "antyprzejęciowe"

Wicepremierka zapowiedziała także zmiany prawne nakierowane na utrudnienie przejmowania ważnych polskich firm prywatnych, "aby w tej trudnej sytuacji nie stały się tanim łupem". 

Europa nie może być na sprzedaż. Nie chcemy, aby firmy z polskim kapitałem były dziś przejmowane w łatwy sposób przez fundusze zagraniczne, ponieważ ich wycena - jeśli są to spółki giełdowe - jest bardzo niska

- mówiła Emilewicz.

Konkrety co do tego, jak miałoby działać nowe prawo "antyprzejęciowe" mają zostać zaprezentowane w czwartek. Wicepremierka zaznaczyła jedynie, że przepisy mają być podobne do tych wprowadzonych już przez Niemcy (i notyfikowanych przez Komisję Europejską, w związku z czym Emilewicz liczy, że i polskie przepisy zyskają zgodę KE) i polegać na poszerzeniu zakresu spółek o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa.

Więcej pieniędzy dla samorządów?

Jak wynika ze słów Emilewicz, rząd planuje także poluzowanie reguły finansowej w budżetach samorządów tak, aby w tym roku i w przyszłym roku samorządy mogły się zadłużać. Dodatkowo, do samorządów ma trafiać 50 proc. (a nie 25 proc., jak obecnie) dochodów z tytułu gospodarowania nieruchomościami Skarbu Państwa.

Tarcza antykryzysowa. 1,5 mln wniosków

Jak poinformował premier Mateusz Morawiecki, przedsiębiorcy złożyli dotychczas 1,5 mln wniosków o skorzystanie ze wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej. W przygniatającej większości były to wnioski do ZUS o zwolnienie ze składek (ponad milion wniosków) oraz o postojowe.

Tarcza finansowa w maju

Ministerka rozwoju Jadwiga Emilewicz poinformowała też na konferencji prasowej, że za kilka tygodni ma ruszyć tarcza finansowa, czyli koordynowany przez Polski Fundusz Rozwoju program kredytów i subwencji (częściowo bezzwrotnych) na ok. 100 mld zł. Środki na ten cel mają pochodzić od inwestorów, którzy nabędą obligacje wyemitowane przez PFR. Gotowość do skupu obligacji z rynku wtórnego zgłosił Narodowy Bank Polski.

W tej chwili trwają ostatnie prace organizacyjne, które pozwolą na emisję obligacji przez Polski Fundusz Rozwoju. Ta emisja powinna nastąpić w ciągu najbliższych trzech tygodni. Chcielibyśmy być gotowi z produktami kredytowymi, czyli tymi, które już będą wypłacane dla przedsiębiorców, w drugiej połowie maja

- mówiła Emilewicz.

Zobacz wideo 100 miliardów złotych pomocy dla firm. Borys: Bardzo duża kwota w bardzo krótkim czasie
Więcej o: