Szwajcarski Bank Narodowy z największą stratą w historii. Niemal 40 mld franków

Szwajcarski Bank Narodowy zaliczył największą stratę w ponad 100-letniej historii. Kwartalny wynik zaskoczył ekonomistów. Przez epidemię koronawirusa, bank stracił 38,2 mld franków.

Koronawirus odbija swoje piętno na wszystkich rynkach. Bardzo mocno staniała ropa, a cena za niektóre gatunki po raz pierwszy w historii była na  minusie. Trwający kryzys może poskutkować jeszcze kilkoma takimi niechlubnymi rekordami. Jeden z nich już teraz zanotował Szwajcarski Bank Narodowy (SNB).

Największe strata kwartalna w historii Szwajcarskiego Banku Narodowego

Od 1907 roku, czyli od momentu założenia, Szwajcarski Bank Narodowy nie zaliczył tak dużej kwartalnej straty. Raport finansowy za pierwsze trzy miesiące roku wykazał stratę w wysokości 38,2 mld franków szwajcarskich, donoszą zagraniczne media m.in. Reuters.

To więcej niż podczas "Czarnego Czwartku" w 2015 r., gdy Szwajcaria zrezygnowała ze stałego kursu ich waluty wobec euro. Wtedy straty sięgnęły 30 mld franków, a analitycy firmy UBS nie spodziewali się, że ten poziom zostanie przekroczony, co najwyżej wyrównany. Ostatecznie pomylili się o kilkadziesiąt procent, co pokazuje skalę trwającego kryzysu i trudności w przewidzeniu, jak sytuacja się rozwinie.

Pierwszy kwartał 2020 r. został zdominowany przez globalne rozprzestrzenianie się koronawirusa. Środki zastosowane w celu powstrzymania pandemii istotnie wpłynęły na rynki finansowe, w tym na wyniki SNB 

- informuje Szwajcarski Bank Narodowy. W tym tygodniu poziom franka osiągnął najwyższy kurs względem euro od lipca 2015 roku. Inwestorzy szukają bezpiecznych przystani, za jaką uważana jest Szwajcaria.

Zobacz wideo Czy działania rządu i NBP w walce z kryzysem są trafione?

Inwestorzy, wykupując złoto, przyczynili się do wzrostu wartości aktywów złota SNB o 2,8 mld franków. Kolejne 300 mln franków bank zyskał na ujemnych stopach procentowych. SNB nie jest instytucją nastawioną na zysk, dlatego też stara się zbić wysoki kurs franka, który szkodzi rodzimym eksporterom. W związku z tym Alessandro Bee z UBS, twierdzi, że Szwajcaria mimo straty, nie porzuci swojej polityki interwencyjnej i SNB nadal będzie nabywał obcą walutę, a sprzedawał franka.

Więcej o:
Komentarze (31)
Szwajcarski Bank Narodowy z największą stratą w historii. Niemal 40 mld franków przez koronawirus
Zaloguj się
 • digital_dictator

  Oceniono 16 razy 14

  to są wirtualne straty. Artykuł w ogóle nie wyjaśnia, o co chodzi. Autor zapewne sam nie wie i nie rozumie.

 • zwyklaosoba

  Oceniono 13 razy 9

  "stara się zbić wysoki kurs franka"
  Ale że co ? Maszyny drukarskie się zepsuły, prądu zabrakło czy trzecia zmiana zastrajkowała ?
  Starać to się można utrzymać kurs by nie spadł, ale zbić to chyba nie jest większy problem dla kogoś od kogo ta waluta jest w 100% zależna ? Nawet nie muszą puszczać maszyn drukarskich na trzy zmiany - wystarczy, że zapowiedzą dodruk 100, 200 czy 500 mld CHF. A może nawet biliona.

 • ks-t

  Oceniono 6 razy 6

  Redaktor mętnie przetłumaczył jakieś nagłówki z gazety. Waluta sie wzmacnia, skąd więc straty? Otóż CHF jest walutą bezpieczną. Do niej uciekaja inwestorzy w przypadku niepokoju. TAka tradycja. Kupując CHF podnoszą jego cenę. Bank walczy z podniesieniem ceny bo gospodarka traci na eksporcie. Skupuje więc do skarbca dewizy innych krajów: USD, Euro itp. Ma tam juz ogromną kupę tych walut, liczoną pewnie w bilionach. Wartośc tego depozytu, wyrażona w CHF sie zmniejsza wraz ze wzrostem kursu CHF. BAnk ma więc straty. Są to straty WIRTUALNE. W Polsce Lepper chciał by zyski z takich różnic kursowych był doliczany do budżetu, ale został, i słusznie, wyśmiany. Dopiero PIS i Morawiecki doliczył to do budżetu, mało tego doliczył "potencjalne" zyski z następnych 3 lat.

 • ajk_gierki

  Oceniono 10 razy 6

  Szwajcarski Bank Narodowy stracił parę miliardów bo staniały waluty w porównaniu z frankiem, w tym czasie oszczędności Szwajcarów zyskały na wartości kilkadziesiąt albo i kilkaset razy tyle - biedna Szwajcaria

 • pavn

  Oceniono 6 razy 2

  Doszczelnijmy granice . za kilka dni tłumy szwajcarów staną u naszych bram i zapewne zechcą zabrać nam dobrobyt wygenerowanych z zysków NBP .... Polacy stańmy w obronie naszego dobrobytu.. Nie po to PIS tak się starał o nasz dobrobyt , nie po to dwórki tyrały za grosze żeby jakaś dzika Szwajcaria nam to odebrała .

 • razfiutin

  Oceniono 6 razy 2

  Drogi Banku Narodowy Szwajcarii. Właśnie wynalazłem dla was wspaniały lek na wasze rany. Stwórzcie sobie stały kurs franka do złotego np 1 do 2. Dziękuję.
  Honorarium poproszę przelewem w bitcoinach.

 • miniorek

  Oceniono 1 raz 1

  W końcu jakieś dobre wiadomości.

 • apiw

  Oceniono 1 raz 1

  Tutuł pokzał mi syn ale nie mieliśmy czasu przeczytać tekstu. Wcale sę nie dziwię że tekst jest ą bo redaktor zrobił z siebe idiote. Facet nie zrozumial co jest napisane tłumacząc jakies tekst pewnie z języka niemickiego. Jego moge zrozumiec w końcu mu zapłacili wieszówke. Ale ktos to chyba zatwierdza.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX