Odmrażanie gospodarki musi poczekać. Minister zdrowia wyjaśnia, kiedy wejdą kolejne złagodzenia

Kiedy wejdą w życie kolejne etapy odmrażania polskiej gospodarki? W piątek się tego nie dowiemy. "Informacje dotyczące kwestii gospodarczych zostaną ogłoszone na początku przyszłego tygodnia" - wyjaśnił rzecznik rządu. Łukasz Szumowski, minister zdrowia, na konferencji prasowej stwierdził, że trwają analizy skutków dotychczasowego złagodzenia zakazów.

Zamrożenie gospodarki, wdrożone na skutek epidemii koronawirusa, wciąż nie może przyjąć łagodniejszej formy. Piotr Müller, rzecznik rządu, goszcząc w TVN24, stwierdził w piątek nad ranem, że w bieżącym tygodniu planów gabinetu Mateusza Morawieckiego w tym zakresie nie poznamy.

Nauczanie zdalne do 24 maja. Egzaminy w czerwcu

- Dziś zostaną podane terminy egzaminów maturalnych i ósmoklasisty - stwierdził.

W południe, na konferencji prasowej przedstawicieli rządu, zostały zaprezentowane daty matur i innych egzaminów, które mają się odbyć w tym roku szkolnym. Zdalne nauczanie będzie kontynuowane co najmniej do 24 maja, egzaminy zostaną zaś przeprowadzone w czerwcu.

Odmrażanie gospodarki? Rząd zwleka z decyzją

W odniesieniu do odmrażania gospodarki konkretnych deklaracji jednak zabrakło - Decyzje dotyczące kwestii gospodarczych zostaną ogłoszone na początku przyszłego tygodnia -  powiedział Piotr Müller.

Minister zdrowia wyjaśnia, kiedy mogą zostać zniesione obostrzenia

Kwestię luzowania obostrzeń nałożonych na obywateli poruszył też obecny na konferencji przedstawicieli rządu minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jego deklaracje nie były jednak twarde. - Jeśli dziś będziemy się zachowywać odpowiedzialnie i rozsądnie, możliwe będzie wprowadzenie kolejnych złagodzeń - stwierdził.

Pytany o to, kiedy możemy spodziewać się powrotu poszczególnych podmiotów gospodarczych do normalnego działania, stwierdził, że obostrzenia złagodzono w poniedziałek. To, według słów ministra, powoduje, że kolejna decyzja będzie mogła zostać podjęta dopiero w przyszłym tygodniu.

W najbliższych dniach będziemy zbierali informacje, jaki efekt na przebieg epidemii miało zdjęcie ograniczeń. Widzimy ludzi w parkach i na ulicach. Będziemy analizowali, co dalej. Te wszystkie analizy są potrzebne, byśmy mogli podjąć decyzję

- dodał Szumowski.

Wyjaśnił też, że terminy znoszenia obostrzeń będą zależeć od tego, czy Polacy będą utrzymywali dystans, nosili poprawnie maseczki, zakrywając nos i usta, zachowywali dystans w środkach komunikacji publicznej.

Zobacz wideo Maskowanie ust i nosa. Co należy wiedzieć? Jak zrobić samemu maseczkę?

Media: galerie handlowe mogą zostać otwarte 18 maja

O tempie powrotu przedsiębiorców do normalnego trybu działania wciąż dowiadujemy się z doniesień nieoficjalnych.  "Rzeczpospolita" donosi ustaliła, że na podstawie takich właśnie informacji można podejrzewać, iż galerie handlowe wznowią działalność 18 maja. O tym terminie informuje ponoć niektórych swoich pracowników drogą mailową kierownictwo kilku z nich.

Czytaj też: Tarcza antykryzysowa Ziobry. Ministerstwo Sprawiedliwości wprowadza antylichwiarskie rozwiązania

Do tej pory jedynymi formami zniesienia ograniczeń w gospodarce jest nieznaczne zwiększenie liczby osób, które mogą przebywać w sklepie.

Więcej o: