PFR rozpoczął emisję koronaobligacji. Mają uratować gospodarkę. "Będziemy walczyć o każdą firmę"

Paweł Borys, szef Polskiego Funduszu Rozwoju, poinformował o pierwszej emisji obligacji, które mają być źródłem finansowania tarczy antykryzysowej. Prezes PFR zapewnił, że celem działań podjętych w porozumieniu z NBP, jest ratowanie polskich firm.

Polski Fundusz Rozwoju rozpoczął - zgodnie z zapowiedziami - akcję sprzedaży obligacji, które docelowo mają przynieść 100 mld zł na finansowanie działań osłonowych związanych z epidemią koronawirusa. O sprzedaży pierwszego pakietu poinformował na Twitterze Paweł Borys, szef PFR

- Pierwsza emisja koronaobligacji PFR zakończyła się sukcesem z popytem wyższym, niż oczekiwany. Pozyskaliśmy 16,3 mld zł na Tarczę Finansową PFR - dodał.

Polski Fundusz Rozwoju niczym szpital dla przedsiębiorstw

Borys wyjaśnił też, że w związku z epidemią COVID19, na kilka miesięcy Grupa PFR "zamieni się w szpital dla przedsiębiorstw zarażonych skutkami tego kryzysu".

Mogę zadeklarować, że nasz zespół będzie walczyć o każdą firmę i każde miejsce pracy. Lekarstwem wsparcie finansowe o wartości 100 mld zł

- wyjaśnił Borys. Wcześniej mówił, że Fundusz planuje emitować obligacje na sfinansowanie tarczy finansowej o terminach 2, 3 i 4 lata. Cały program ma być rozliczony do 2025 roku.

Zobacz wideo 100 miliardów złotych pomocy dla firm. Borys: Bardzo duża kwota w bardzo krótkim czasie

Wykup obligacji w 2024 roku. Oprocentowanie niewielkie

Z komunikatu PFR wynika, że obligacje są oprocentowane w stosunku rocznym na poziomie 1,375 proc., a termin zapadalności ustalony na 29 marca 2024 r.

Rentowność papierów została określona na podstawie wyceny obligacji skarbowych o podobnym terminie zapadalności powiększonych o podatek bankowy i marżę za ryzyko mniejszej płynności niż obligacje skarbowe. Konstrukcja elementów składowych rentowności jest zbliżona do obligacji emitowanych przez bank BGK.

Środki pozyskane przez PFR z emisji koronaobligacji zostaną w całości przeznaczone na realizację rządowego programu wsparcia finansowego przedsiębiorców w związku z negatywnymi skutkami COVID-19.

Finansowanie tarczy finansowej, której wartość opiewa na ok. 100 mld zł, będzie pochodziło z emisji obligacji z gwarancjami Skarbu Państwa przez PFR. NBP z kolei będzie mógł skupować te papiery od banków komercyjnych.

Więcej o:
Komentarze (81)
PFR rozpoczął emisję koronaobligacji. Mają uratować gospodarkę. "Będziemy walczyć o każdą firmę"
Zaloguj się
 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 19 razy 19

  znaczy drukują pusty papier, który wykupują spółki skarbu państwa, przepompowując naszą kasę na konto PIS-u.

 • gonzo44

  Oceniono 17 razy 17

  Te koronaobligacje to jak obligacje Banku Zbożowego Nikodema Dyzmny. Alba jak peerelowskie książeczki mieszkamiowe. Albo jak talony samochodowe na fiata 125 - a w dudę se to wsadźcie.

 • troque

  Oceniono 14 razy 12

  Jakie miałoby być oprocentowanie na obligacje wyemitowane przez państwo-bankruta?

  Dobrze mieć zróżnicowany portfel, w tych czasach warto było kupić akcje zbyt mocno przecenionych firm - istnieje szansa na spore odbicie. Warto tez miec trochę majątku w obligacjach - ale one nie dadzą więcej niż 3-6%. W przypadku obligacji zbankrutowanej Polski obstawiałbym że nie warto wchodzić w to ryzyko poniżej progu około 20%. Coś czuję że będzie jak z przedwojennymi obligacjami po dziadku ... lezą w szufladzie, ładne dokumenty z fajnymi pieczątkami.

 • stemp10

  Oceniono 11 razy 11

  A po co to drukujecie skoro Glapiński mówił że w NBP jest nieprzebrana ilość pieniędzy

 • gibbonzlodzi

  Oceniono 10 razy 10

  Przeżyłem Bagsika, Gąsiorowskiego, Inwestbanki, Ambergoldy, Skoki. A teraz jakiś, z metra cięty ch.....k, z państwowej dobudówki rządu synusia ŚP oszusta parlamentarnego Kornela, chce mi wcisnąć obligacje koronawirusowe.
  Spie.rda..lać nied.ojeba.ne startupy z PFR.

 • magda_breslau

  Oceniono 10 razy 10

  1.37 procent na cztery lata?

  A ile wynosi roczna inflacja? Wedlug GUS powyzej 4 procent, czyli realnie cos blizej 10 procent... Swietny biznes robià finansowe instytucje wszelkiej masci, ktore musza kupowac junk bo taka jest logika systemu...

  Ten junk skonczy jako strata funduszy emerytalnych.

 • magda_breslau

  Oceniono 10 razy 10

  Morawiecki, jak bedziesz firmom proponowal "pomoc",

  tylko sie nie przejezycz i zamiast "obligacje koronowirusowe" nie wypal "kredyty we frankach".

 • magda_breslau

  Oceniono 10 razy 10

  "PFR niczym szpital dla przedsiebiorcow".

  Czyli bez procedur, niedofinansowany, lekcewazony, ktoremu grozi sie prokuratorami spuszczonymi ze smyczy przez komisarza Ziobre, z najwyzszym w Europie procentem zarazonego personelu, ktorego wciska sie chinska tandete bez wymaganych testow a odmawia pomocy z Unii, bo jakis partyjny idiota spoznil sie z wyslaniem zgloszenia?

  Nie. Dziekuje.

 • nie_bierz_jarka_na_serio

  Oceniono 10 razy 10

  DUPA2020 nabiera zupełnie nowego znaczenia społeczno ekonomicznego, przyrodniczego i kulturowego

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX