Ekspert rynku pracy: Wszyscy bezrobotni powinni otrzymywać zasiłek w wysokości 1400 zł

Łukasz Komuda, ekspert rynku pracy Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych w rozmowie z biznes.newseria.pl stwierdził, że każdy bezrobotny powinien otrzymywać 1400 zł zasiłku w ramach tzw. daniny solidarnościowej. Zdaniem eksperta wprowadzenie zasiłku byłoby impulsem dla gospodarki.

- Tarcza antykryzysowa nie wprowadziła dla bezrobotnych żadnych rozwiązań - podkreślał w rozmowie z agencją Newseria Biznes Łukasz Komuda. - Mój postulat jest taki, żeby bardzo wzmocnić tę drugą nogę -popytową, która nie istnieje w tarczy antykryzysowej, czyli zapewnić transfery środków pieniężnych bezpośrednio do portfeli obywateli będących w największej potrzebie, czyli tych, którzy utracą pracę.

Zobacz wideo Premier przedstawił etapy odmrażania gospodarki. Hausner: Rząd nie ma ani pomysłu, ani planu

Takie osoby mogą zostać bez środków do życia, zwłaszcza że zasiłek dla bezrobotnych przysługuje przy spełnieniu kilku warunków. Może być wypłacany przez 6–12 miesięcy. Jeśli dana osoba przepracowała 5–20 lat, przez pierwsze trzy miesiące zasiłek wyniesie 847,80 zł brutto, a w kolejnych – 665,70 zł.

Bezrobocie w Polsce. Wypłata daniny solidarnościowej wsparłaby konsumpcję 

W sytuacji, w której bez pracy może znaleźć się kilka milionów Polaków, takie środki będą niewystarczające nie tylko dla konsumentów, ale i całej gospodarki, bo zdecydowanie spadnie konsumpcja wewnętrzna.

- Państwo w żaden sposób nie suplementuje dochodów utraconych przez pracowników, którzy stracą pracę, co podcina nam konsumpcję, która utrzymuje całą gospodarkę w ruchu. Konsumpcja krajowa gospodarstw domowych stanowi 60 proc. polskiego PKB - podkreślał w rozmowie z Newserią Biznes ekspert FISE.

W związku z tym ekonomista na łamach portalu OKO.press postuluje wprowadzenie tzw. daniny solidarnościowej, czyli szeroko dostępnego zasiłku dla bezrobotnych w wysokości 1400 zł netto. Rząd zapowiedział, że analizuje sytuację i rozważa podwyższenie dotychczasowego świadczenia.

- Gdybyśmy wprowadzili od jutra zasiłek dla bezrobotnych w wysokości minimum socjalnego, który obejmowałby wszystkich zarejestrowanych bezrobotnych, mogliby zapewnić wszystkie swoje podstawowe ekonomiczne potrzeby i nie poddawać się wykluczeniu społecznemu - stwierdził Łukasz Komuda.

Dochód solidarnościowy miałby być zwolniony z podatku dochodowego, a składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne pokrywałby budżet państwa. Ekspert podkreśla, że kwota 1400 zł netto miałaby pozwolić na zaspokojenie podstawowych potrzeb, a przy założeniu, że taki zasiłek otrzymałoby 3 mln osób przez rok, jego koszt szacuje się na ok. 60 mld zł.

W marcu 2020 roku stopa bezrobocia rejestrowanego wynosiła 5,4 proc. Jak podaje GUS, dynamika zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw spadła w tym miesiącu do 0,3 proc. r/r (najniższego poziomu od lutego 2014 roku). W ciągu miesiąca zatrudnienie zmniejszyło się o 34,2 tys. osób. Jak ocenia Konfederacja Lewiatan, bez odpowiedniego wsparcia wskaźnik bezrobocia w Polsce może sięgnąć nawet 10 proc.

Więcej o:
Komentarze (12)
Ekspert rynku pracy: Wszyscy bezrobotni powinni otrzymywać zasiłek w wysokości 1400 zł
Zaloguj się
 • gazemar

  Oceniono 3 razy 3

  Zasiłek dla bezrobotnych w Polsce to jedna z największych kpin i patologii i jest zadziwiające że obecny pro-socjalny rząd przez tyle lat nic z tym nie robi choć rozdaje pieniądze m.in. ludziom bardzo zamożnym. Zasiłek w kolejnych 3 m-cach wynosi nieco ponad 500 zł netto czyli bezrobotny dostaje na WSZYSTKIE koszty utrzymania mniej więcej tyle co sam dodatek na dziecko jakim jest 500+. Równocześnie dorobienie jednej złotówki do tej jałmużny jest niezgodne z prawem i grozi za to grzywna chociaż wszyscy wiedzą że jeśli dany bezrobotny nie ma oszczędności lub czyjegoś wsparcia to musiałby umrzeć z głodu - dosłownie, aby nie złamać prawa! Przepisy zmuszają więc obywatela do łamania prawa i następnie go za to karzą!! Taką kwotę można by zrozumieć u osób które pracowały na pół etatu, krótki staż itp. ale to jest pełen zasiłek dla ludzi którzy przez lata odprowadzali składki i to od niemałych pensji - oto "polska wersja państwa dobrobytu"

 • eva_bramborova

  Oceniono 4 razy 2

  W 1990 za ministra Kuronia juz to było!Menele rejestrowali sie by dostać "kuroniówke".

 • obywatel_trojmiasta

  Oceniono 8 razy 2

  Ja już w ramach solidarności płacę za zdecydowaną wiekszość społeczeństwa. W tym na polityków, ktorym się demokracja z monarchią pomyliła i budują sobie Bizancjum. Na ludzi, którym się pracować "nie opłaca" i żyją z dziesiątków zasiłków. Na prokuratorów w stanie spoczynku, którzy de facto są młodymi emerytami pobierającymi pełną pensję. Na górników, bo przecież węgiel to "polskie złoto", i nieważne, że w XXI to już absurd ekonomiczny. Na pseudorolników, którzy ziemi nigdy nie uprawiali, ale hektar mają, by w KRUS-ie siedzieć. Na pseudoprzedsiębiorców, których "firma" jest zoptymalizowanym podatkowo i ZUS-owsko freelancingiem. A jak przyjdzie co do czego, to lekarz prywatnie, kolejna społeczna zbiorka, aby wyręczać państwo w jego podstawowych zadaniach, emeryturę funduj sobie sam - bo to, ze Ty zapracowałeś nic nie znaczy. Huby nie zapracowały, więc solidarnie się podziel. Turlajcie dropsa, socjaliści.

 • gorillaglu

  Oceniono 1 raz 1

  w komentarzach znowu wybiło idiotami, którzy o makroekonomii wiedzą z bibuł Ayn Rand...

 • borsuk07

  0

  A EMERYCI 1000 zł. Miasta niech uruchomią porządkowe prace na rzecz miasta. Miasta są BRUDNE, WIATR ZAWIEJE TUMANY KURZU z ulic i chodników powodują chmurę brudów. Kiedy w miastach pojawiła się maszyna do zbierania piasku z ulic przy krawężnikach. ZATRUDNIĆ BEZROBOTNYCH DO SPRZĄTANIA MIASTA. Będzie miał ubezpieczenie i. wynagrodzenie.

 • adam1967r

  Oceniono 2 razy 0

  Tzn pracującym się zabierze 2500 PLN ?

 • matnet77

  Oceniono 7 razy -1

  nie powinni dostawać ani grosz. Może w sytuacjach jak teraz z wirusem to chwilowo tak, ale w normalnej sytuacji nic. Pracy jest dużo, hołota jest rozpieszczona socjalem, który ciągnie kraj w dół jak kamień młyński. Niby zasiłki pomagają, ale ich długoterminowy skutek to wietrzna nędzą

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX