Koniec z "godzinami dla seniorów". Jadwiga Emilewicz zapowiedziała zlikwidowanie restrykcji

W rozmowie z portalem WNP.pl Jadwiga Emilewicz mówiła o kolejnym etapie odmrażania gospodarki, który rozpocznie się 4 maja. Minister rozwoju zapowiedziała m.in. zlikwidowanie "godzin dla seniorów".

-  Zniesione zostają te "godziny dla seniorów", więc ta liczba godzin w galeriach będzie w całym wymiarze pracy sklepów dostępna - powiedziała wicepremier. Chodzi o dwie godziny w ciągu dnia - między godz. 10 a 12, kiedy zakupy mogli robić wyłącznie ludzie starsi, powyżej 65 roku życia. Od 4 maja czynne będą bowiem galerie handlowe z wyłączeniem stref gastronomicznych, tzw. food courty.

Zobacz wideo Czy kryzys może przynieść więcej ofiar niż epidemia? Komentuje Paweł Kowal

"Godziny dla seniorów" początkowo obowiązywały w godzinach 10-12 codziennie. Po zniesieniu ograniczeń w ramach pierwszego etapu odmrażania gospodarki, zaczęły one obowiązywać tylko przez pięć dni w tygodniu, bez weekendów.

W środę o godzinie 10 miała miejsce konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Szef rządu podtrzymał wcześniejsze zapowiedzi, według których drugi etap powrotu do normalności będzie zakładał otwarcie (z ograniczeniami) hoteli i innych miejsc noclegowych oraz niektórych instytucji kultury takich jak biblioteki, muzea czy galerie sztuki. 

- Jesteśmy przekonani, że pewną kontrolę nad koronawirusem przejęliśmy - mówił Mateusz Morawiecki. Premier stwierdził, że trzeba być ostrożnym, ale i elastycznym. 

Mateusz Morawiecki: Otwieramy hotele, galerie handlowe, żłobki

Szef rządu poinformował, że hotele i miejsca noclegowe zostaną otwarte 4 maja, bo konieczne jest zachowanie odpowiedniego rygoru sanitarnego w czasie majówki. Tego samego dnia otwarte zostaną centra i galerie handlowe, jednak będą tam obowiązywać pewne ograniczenia związane z dystansem społecznym (15 metrów kwadratowych na każdą osobę). Nie są w to jednak wliczane przestrzenie magazynowe

Przywrócone mają zostać także jednostki, w których prowadzona jest rehabilitacja. Od 6 maja otwarte będą żłobki i przedszkola.