Zapłaciłeś składkę za marzec? ZUS zwróci ci pieniądze. Wyjaśniamy, co trzeba zrobić

Niektórzy przedsiębiorcy, którzy złożyli wniosek o zwolnienie ze składek, w obawie przed powstaniem zaległości na koncie składkowym, zapłacili składki za marzec. Jak się okazuje, ZUS zwróci im nadpłacone środki. Trzeba jednak spełnić pewien warunek.

- Przedsiębiorca, który złożył wniosek o zwolnienie ze składek za trzy miesiące od marca do maja 2020 r. i jednocześnie opłacił składkę za marzec, może wnioskować do ZUS o wypłatę nadpłaconych środków. Jest tylko jeden warunek: należy złożyć wniosek najpóźniej przed upływem terminu płatności składek za kwiecień, czyli przed 10 lub 15 maja - mówiła Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego, cytowana w komunikacie.

Płatnik nie może mieć zaległości wobec ZUS za okresy wcześniejsze. Jeśli przedsiębiorca nie zawnioskuje o zwrot środków, to nadpłata za marzec rozliczy się na składki za kwiecień. - Należy pamiętać, że za kwiecień i maj podlegają zwolnieniu tylko składki jeszcze nieopłacone - dodała rzeczniczka.

Zobacz wideo Rząd podejmuje decyzję o znoszeniu kolejnych obostrzeń. Dostępne będą m.in. przedszkola, hotele i galerie handlowe

Tarcza antykryzysowa dała prawo niektórym firmom do zwolnienia z nieopłaconych składek za marzec, kwiecień i maj 2020 roku. Mowa o przedsiębiorcach, którzy płacą składki tylko za siebie i mają przychód do 15 681 zł oraz przedsiębiorców, którzy zatrudniali do dziewięciu ubezpieczonych.

Od 18 kwietnia zwolnienie ze składek objęło szerszą grupę firm. Obecnie z ulgi mogą skorzystać również spółdzielnie socjalne, natomiast przedsiębiorcy, którzy zgłaszali do ubezpieczeń od 10 do 49 osób, są zwolnieni z połowy należnych składek.

Zwrot nadpłaconych składek. Gdzie złożyć wniosek?

Wypełniając wniosek, należy zwrócić uwagę, aby podać wszystkie dane prawidłowo. Ważne jest również podanie numeru telefonu, który ułatwi kontakt w przypadku pojawienia się wątpliwości. Wzór wniosku można pobrać ze strony www.zus.pl.

Może być złożony poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS, wysłany pocztą lub wrzucony do specjalnych skrzynek w placówkach Zakładu. Najczęstszą formą przesyłania dokumentów do ZUS jest forma elektroniczna, czyli poprzez PUE ZUS.