24 fałszywe strony Poczty Polskiej w 10 dni. Przestępcy wykorzystują zainteresowanie tematem

Kilka dni temu informowaliśmy o fałszywej stronie Poczty Polskiej, na którą odsyłali przestępcy, informując o konieczności dezynfekcji paczki. Okazuje się, że to czubek góry lodowej. Adresów internetowych wykorzystujących nazwę państwowej spółki w zaledwie 10 dni zarejestrowano co najmniej 24.

Poczta Polska, zaangażowana w wybory prezydenckie 2020, a także szczególnie oblegana przez klientów z uwagi na częstsze zakupy w sieci, stała się częstym obiektem zainteresowań cyberprzestępców.

Kilka dni temu informowaliśmy, że na smartfony Polaków trafiają powiadomienia o konieczności dezynfekcji paczki. Przypomnimy - abonenci różnych sieci zgłaszali, że otrzymują wiadomości takie jak poniższa.

"Witaj [Imię], Twoja przesylka została skierowana do obowiązkowej dezynfekcji. Prosimy o podjecie natychmiastowych krokow na https[:]//pocztapolska24[.]pl/?PL6123"

Zobacz wideo Walka z pandemią czy totalna inwigilacja? Jak działa Contact Tracing od Google i Apple? [TOPtech]

24 witryny wykorzystujące nazwę "Poczta Polska" w 10 dni

Komunikat kierujący na fałszywą witrynę rzekomo prowadzoną przez Pocztę okazuje się czubkiem góry lodowej. Eksperci AV Lab donoszą, że stron, które wykorzystują nazwę państwowej spółki, w ciągu zaledwie 10 dni zarejestrowano co najmniej 24. Pocztexpolska.org, pocztapolska48.com i epocztapolska.pl to tylko niektóre z nich.

Potwierdziły się tym samym wcześniejsze obawy - przestępcy przygotowali się na przeprowadzenie ataków wykorzystujących różne wersje komunikatów. Dlatego też ofiary skłaniane do wnoszenia opłaty za dezynfekcję paczki odsyłane są na różne witryny. W ten sposób przestępcy wyprzedzają blokowanie fałszywych stron - zanim nadejdzie odpowiednia liczba zgłoszeń przerzucają się na inną witrynę.

Klasyczny phishing wciąż groźny

Pomimo wielu ostrzeżeń ataki phishingowe wciąż są groźne. Przestępcy podszywają się pod instytucje zaufania publicznego, kurierów, banki, licząc na automatyczną reakcję ofiary. W obawie, że paczka nie zostanie dostarczona, mogą one wykonywać instrukcje znajdujące się na sfałszowanych stronach.

Czytaj też: Szef ZZ Pracowników Poczty: Poczta Polska znalazła się w oku cyklonu konfliktu politycznego. Jest mi przykro

Warto przypomnieć, że celem są środki zgromadzone na naszym koncie. W rzeczywistości nie dokonujemy zapłaty za usługę - przekazujemy kontrolę nad bankowością elektroniczną przestępcom.

Więcej o:
Komentarze (47)
24 fałszywe strony Poczty Polskiej w 10 dni. Przestępcy wykorzystują zainteresowanie tematem
Zaloguj się
 • jael53

  Oceniono 22 razy 18

  Bardzo ładnie. I taka spółka prawa handlowego, dla zmyłki nazywana "instytucją państwową", otrzymuje od rządu potężną bazę danych osobowych. Pod pretekstem "walki z epidemią", na którą to lekiem ma być organizowanie korespondencyjnego plebiscytu, na co zresztą jeszcze nie ma stosownej ustawy. Po czym okazuje się, że te dane bynajmniej nie są potrzebne spółce prawa handlowego do zorganizowania tegoż plebiscytu. To co tu się, za przeproszeniem, zajączkuje?!

 • kwantax

  Oceniono 26 razy 18

  Dawno temu, w początkach netu chciałem zarejestrować domenę swojej firmy. Ponieważ zdaniem NASK "nie potrafiłem odpowiednio udokumentować związku nazwy strony z firmą" - domena zarejestrowana nie została. Dziś wystarczy zapłacić i masz domenę jaką chcesz.

  "Ministerstwo ujawniania danych osobowych" dla żartu zwane ministerstwem cyfryzacji nie panuje nad tym bur.de.lem, choć nazwa by do tego obligowała. Ale to jest piskatbolszewickie państwo z guana i jego "kadry"

 • myszoptak

  Oceniono 24 razy 18

  My oszuści kiedyś potem wystawimy pomnik Sasinowi w podzięce.
  Najpierw pozaciągamy na was kredyty.
  Ville i Mercedesy pójdą na początek!

 • mer-llink

  Oceniono 14 razy 14

  Oczewista więc oczewistość: Poczta Polska jest niepenetrowalna dla hakerów, więc to najlepsze medium do przeprowadzenia Jedynie Słusznych Wyborów na pana Dudę Andrzeja!
  Tak nam mówi PiS, pan Sasin i ten Ździebko czy Ździwko, który objął Pocztę.
  Musi to być zatem prawda - we wszystkich trzech Tischnerowskich kategoriach.
  A wy, mordy zdradzieckie, kanalie i drugi sort zamknąć się mi tam i już!

 • franz_v

  Oceniono 11 razy 9

  Czy wydział do walki z cyberprzestępczością się tym zajmie, czy też jest zbyt zajęty wyszukiwaniem "hejterów kulsonów"?

 • alben albus

  Oceniono 7 razy 7

  Pisowskie wybory WAŻNIEJSZE od:
  - przestępców stron "pocztowyvh" w liczbie 24,
  - zakichanych zarazkami corony kartek kart wyborczych,
  - bezprawnych procedur i procedowania spraw wyborczych,
  - wyników śledżtwa ABW dotyczących dostępu do kart,
  - eliminowania dowolnej liczby powielania kart "wyborczych",
  - braku pełnej ochrony danych wrażliwych np PESEL,
  - czy ktoś pomoże wybrać kandydat np uległym osobom,
  - nieskrywanej bez pardonu agitacji kleru na kogo wybierać,
  - zdrowia i bezpieczeństwa wyborców podczas pandemii,
  - sfałszowania wyników wyborów na własną korzyść,
  - opinii głosów międzynarodowych o nieważnych wyborach.
  Etc.etc.

  Dla własnego bezpieczeństwa danych i zarazków corony oraz z powodu ciagłego łamania praw KACZEJ ZMIANY, po prostu nie ma sensu ani logicznego uzasadnienia i z braku podłoża prawnego i kontystucyjności NIE BIORĘ UDZIAŁU W GLOSOWANIU z poczuciem, godnosci, poszanowanial z zgodnoscią, uczciwego prawa wraz z praworzadnoscią, szacunku do moich potomkow, którzy przelali krew i polegli w walce za wolną Polskę od vzasow Rozbiorów Rzeczypospolitej, honoru i sumienia człowieka prawdziwego autentycznego chrześcijanina...

 • poljack

  Oceniono 11 razy 7

  Nikt żadna firma państwowa czy prywatna nie wysyła takich informacji Trąbią o tym od lat a naiwniacy i tak się dają nabierać .

 • wojtusz

  Oceniono 13 razy 7

  Naiwni się na fałszywe stronki łapią i idą na głosowanie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX