Pracownicy transgraniczni od 4 maja bez 14-dniowej kwarantanny. "Przyrost zakażeń relatywnie niski"

Od 4 maja osoby, które pracują lub uczą się w Niemczech, na Litwie, na Słowacji i w Republice Czeskiej nie będą musiały przechodzić obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny - poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, decyzja została podjęta "po analizach epidemiologicznych i we współpracy z rządami wspomnianych krajów".

"Mam bardzo dobre informacje dla wszystkich pracowników i uczniów, którzy pracują lub uczą się u naszych sąsiadów, czyli w Niemczech, na Litwie, na Słowacji i w Republice Czeskiej. Od dnia 4 maja będą mogli wrócić do pracy i nauki" - poinformował w czwartek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Oznacza to, że te osoby nie będą musiały przechodzić obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny. Jak informuje szef rządu, decyzja została podjęta wspólnie "po analizach epidemiologicznych i we współpracy z rządami wspomnianych krajów oraz po konsultacjach z samorządami".

Zobacz wideo Pracownicy Poczty Polskiej wciąż nie wiedzą, w jaki sposób dostarczą pakiety wyborcze. „Niezakończony proces legislacyjny nie ułatwia sprawy”

Mateusz Morawiecki: Możemy działać bardziej zdecydowanie

Przyrost nowych zakażeń jest relatywnie niski i stabilny. Nie wygraliśmy z epidemią, ale mamy ją w coraz większym stopniu pod kontrolą. Możemy więc działać bardziej zdecydowanie, aby życie gospodarcze mogło znowu zacząć nabierać tempa

- podkreśla Mateusz Morawiecki.

Przepis - zgodnie z projektem rozporządzenia - ma nie dotyczyć osób wykonujących zawód medyczny lub pracujących w jednostkach pomocy społecznej. Osoby takie nadal miałyby obowiązek odbycia kwarantanny.

Dwutygodniowa kwarantanna jest obecnie obowiązkowa dla wszystkich osób, które wracają z zagranicy. Nie muszą jej przechodzić jedynie m.in. zawodowi kierowcy transportu towarowego i osobowego, przedstawiciele służb mundurowych, dyplomaci i rolnicy, których pola leżą po obu stronach granicy.

Więcej o:
Komentarze (36)
Pracownicy transgraniczni od 4 maja bez 14-dniowej kwarantanny. "Przyrost zakażeń relatywnie niski"
Zaloguj się
 • kzet69

  Oceniono 29 razy 19

  Czyli wystarczył jeden weekend protestów by durnemu Mateuszkowi rura zmiękła, jednak boją sie suwerena pisie komuchy...

 • dave1919

  Oceniono 19 razy 17

  .

  .KOZĘ WPROWADZIĆ !
  .
  KOZĘ WYPROWADZIĆ !

  .

 • race444

  Oceniono 21 razy 9

  To byla najgorsza decyzja (14-dniowa kwarantanna) odnosnie pracownikow transgranicznych. Takiej glupiej i nieprzemyslanej decyzji nie podjal zaden kraj starej UE. Dlaczego dalej jest 14-dniowa kwarantanna dla kazdego, ktory przyjedzie z zagranicy. Czy kazdy turysta, rodak czy emigrant z GB, NL czy DE teraz bedzie napietnowany jako potencjalny "chory na COVID-19"?. Ludzie zacznijcie myslec bo jezeli ktos jako turysta przyjedzie z Görlitz do Zgorzelca to go czeka 14-dniowa kwarantanna a jezeli Janusz pojedzie ze Szczecina do Przemysla i za dwa dni z powrotem to jest wszystko OK. Oczywiscie rozumie obawy o nasze zdrowie ale troche to straszenie ludzi chyba tym na "gorze" we wszystkich kraj sie bardzo podoba bo trzymaja krotko ludzi za ryja i maja 100% kontroli. Bardzo malo mowi sie w mediach o Szwecji ????, hmmmmm ……. czyzby Szwecja obrala ta wlasciwa droga odnosnie COVID-19 ? bo moze sie zdarzyc, ze tam sie epidemia skonczy a my bedziemy walczyli z Coronavirusem do momentu wynalezienia szczepionki.

 • koronovirus

  Oceniono 12 razy 6

  do zakładu po miesiącu wrócił pracownik z Białorusi, owszem kwarantannę przechodził w Polsce. pytam się czy miał na koniec kwarantanny robione testy, przecież mógł to przechorować bezobjawowo. Oczywiście nikt mu tych testów nie robił.
  Moje zdrowie jest nic nie warte nie tylko dla rządu tego kraju, ale również dyrekcji zakładu w którym pracuję, liczy się polityka sukcesu i zysk !

 • krytek-7

  Oceniono 12 razy 6

  Bedzie przyglup Matol-uszek ograniczal restrykcje.I jak kulsony maja latac dziure budzetowa,skoro pozbawia sie ich argumentow.
  Ten facio,jak mawiali starzy Slazacy,to daremny futer.

 • goldendeliceus

  Oceniono 2 razy 0

  To trzeba było protestów, by sięgnąć po tzw rozum do głowy?
  Starch się bać takiego szefa rządu RP.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX