"Mam bardzo dobre informacje dla wszystkich pracowników i uczniów, którzy pracują lub uczą się u naszych sąsiadów, czyli w Niemczech, na Litwie, na Słowacji i w Republice Czeskiej. Od dnia 4 maja będą mogli wrócić do pracy i nauki" - poinformował w czwartek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.
Oznacza to, że te osoby nie będą musiały przechodzić obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny. Jak informuje szef rządu, decyzja została podjęta wspólnie "po analizach epidemiologicznych i we współpracy z rządami wspomnianych krajów oraz po konsultacjach z samorządami".
Przyrost nowych zakażeń jest relatywnie niski i stabilny. Nie wygraliśmy z epidemią, ale mamy ją w coraz większym stopniu pod kontrolą. Możemy więc działać bardziej zdecydowanie, aby życie gospodarcze mogło znowu zacząć nabierać tempa
- podkreśla Mateusz Morawiecki.
Przepis - zgodnie z projektem rozporządzenia - ma nie dotyczyć osób wykonujących zawód medyczny lub pracujących w jednostkach pomocy społecznej. Osoby takie nadal miałyby obowiązek odbycia kwarantanny.
Dwutygodniowa kwarantanna jest obecnie obowiązkowa dla wszystkich osób, które wracają z zagranicy. Nie muszą jej przechodzić jedynie m.in. zawodowi kierowcy transportu towarowego i osobowego, przedstawiciele służb mundurowych, dyplomaci i rolnicy, których pola leżą po obu stronach granicy.