Pracownicy transgraniczni od 4 maja bez 14-dniowej kwarantanny. "Przyrost zakażeń relatywnie niski"

Od 4 maja osoby, które pracują lub uczą się w Niemczech, na Litwie, na Słowacji i w Republice Czeskiej nie będą musiały przechodzić obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny - poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, decyzja została podjęta "po analizach epidemiologicznych i we współpracy z rządami wspomnianych krajów".

"Mam bardzo dobre informacje dla wszystkich pracowników i uczniów, którzy pracują lub uczą się u naszych sąsiadów, czyli w Niemczech, na Litwie, na Słowacji i w Republice Czeskiej. Od dnia 4 maja będą mogli wrócić do pracy i nauki" - poinformował w czwartek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Oznacza to, że te osoby nie będą musiały przechodzić obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny. Jak informuje szef rządu, decyzja została podjęta wspólnie "po analizach epidemiologicznych i we współpracy z rządami wspomnianych krajów oraz po konsultacjach z samorządami".

Zobacz wideo Pracownicy Poczty Polskiej wciąż nie wiedzą, w jaki sposób dostarczą pakiety wyborcze. „Niezakończony proces legislacyjny nie ułatwia sprawy”

Mateusz Morawiecki: Możemy działać bardziej zdecydowanie

Przyrost nowych zakażeń jest relatywnie niski i stabilny. Nie wygraliśmy z epidemią, ale mamy ją w coraz większym stopniu pod kontrolą. Możemy więc działać bardziej zdecydowanie, aby życie gospodarcze mogło znowu zacząć nabierać tempa

- podkreśla Mateusz Morawiecki.

Przepis - zgodnie z projektem rozporządzenia - ma nie dotyczyć osób wykonujących zawód medyczny lub pracujących w jednostkach pomocy społecznej. Osoby takie nadal miałyby obowiązek odbycia kwarantanny.

Dwutygodniowa kwarantanna jest obecnie obowiązkowa dla wszystkich osób, które wracają z zagranicy. Nie muszą jej przechodzić jedynie m.in. zawodowi kierowcy transportu towarowego i osobowego, przedstawiciele służb mundurowych, dyplomaci i rolnicy, których pola leżą po obu stronach granicy.

Więcej o: