Amerykańscy miliarderzy znowu na prostej. Zarabiają krocie, gdy miliony tracą pracę

Epidemia koronawirusa przyspiesza wzrost majątków najbogatszych Amerykanów. Początkowe straty już za nimi, teraz mają więcej niż rok temu. To całkiem inaczej niż w przypadku przeciętnego mieszkańca USA.

Institute for Policy Studies, think tank z Waszyngtonu przyglądający się od dawna nierównościom w Stanach Zjednoczonych, zbadał, jak zmienia się w czasach koronawirusa wartość majątku najbogatszych Amerykanów. Z jego analiz, budowanych między innymi na wiarygodnych danych Bloomberga i Forbesa, wynika, że miliarderzy nie tylko nie stracili na pandemii, ale nawet dużo zyskali. Początkowe straty zostały bardzo szybko odbudowane w drugiej połowie marca i w kwietniu.

Co bardzo ważne, to wszystko dzieje się w czasach, gdy ponad 30 mln tzw. zwykłych Amerykanów, straciło pracę, opóźnienia w wypłacie zasiłków dla bezrobotnych są w Stanach powszechne i często liczone w tygodniach, a Columbia University ostrzega, że wskaźniki ubóstwa w USA za chwilę osiągną najwyższe wartości od pół wieku. 

Czytaj więcej: Amerykańskie banki żywności przeżywają oblężenie. Miliony potrzebujących

Złamanie i mocny wzrost cen akcji na giełdzie

Institute for Policy Studies zwraca uwagę, że od końca ubiegłego roku do 18 marca wartość majątku 630 amerykańskich miliarderów zmalała z 3,1 bln dol. do 2,9 bln dol. – głównie z powodu załamania na giełdach spowodowanego wybuchem pandemii koronawirusa.

Strata 200 mld dol. robi wrażenie, ale i tak wygląda blado na tle późniejszych wydarzeń. Giełdy znowu wybiły do góry, a akcje firm należących do najbogatszych ludzi na świecie były wyjątkowo popularne wśród inwestorów. W efekcie od 18 marca do 29 kwietnia majątek miliarderów wzrósł o kilkanaście procent, do 3,4 bln dol. Mają więc wyraźnie więcej, niż mieli przed pandemią COVID-19.

Rekordzistą jest szef Amazona Jeff Bezos. Od początku roku jego majątek, dzięki boomowi na rynku sprzedaży internetowej, wzrósł aż o 32 mld dol. do 145 mld dol. Ile to jest 145 mld dol.? To około 605 mld zł, a więc więcej o jakieś 170 mld zł więcej, niż wynosi tegoroczny budżet Polski. 

Nie tylko Amazon zarobił dużo w czasach epidemii. Majątek szefa Tesli wzrósł np. od początku roku o 10 mld dol., a Steve'a Ballmera, byłego szefa Microsoftu, o 4 mld. W sumie 400 najbogatszych Amerykanów ma już tyle, ile 64 proc. najuboższej części amerykańskiego społeczeństwa.

Zobacz wideo „Najpóźniej jesienią nastąpi drugie uderzenie związane z kryzysem finansowym”

W sumie, co smutne, powtarza się teraz w nowym wydaniu dokładnie to, co Amerykanie już przetestowali w trakcie ostatniego wielkiego kryzysu, który wybuchł w 2008 roku.

Po nim – aż do czasów pandemii koronawirusa – tylko 20 proc. amerykańskich gospodarstw domowych odbudowało w 100 proc. swój majątek sprzed kryzysu. Za to 400 najbogatszym miliarderom ta sztuka udała się wyśmienicie – według Institute for Policy Studies im powrót do stanu sprzed "wielkiej recesji" zajął tylko trzy lata, a w ciągu kolejnej dekady powiększyli jeszcze swój majątek o 80 proc. 

1200 dol. zasiłku dla zwykłych Amerykanów i ulgi dla bogatych

Institute for Policy Studies bardzo boi się, że nierówności majątkowe i dochodowe w USA pogłębią się jeszcze bardziej. Sprzyja im amerykański system podatkowy. W ujęciu procentowym miliarderzy zapłacili w 2018 roku w Stanach o 78 proc. mniejszy podatek niż w 1980 roku.

A najlepsze w tym są przepisy, które Kongres uchwalił już w tym roku, by przeciwdziałać gospodarczej katastrofie wywołanej przez koronawirusa. Jednym z najważniejszych ustaleń było przeforsowanie 1200 dol. bezzwrotnego zasiłku dla każdego przeciętnego amerykańskiego gospodarstwa domowego (jego zarobki to maksymalnie 75 tys. dol rocznie). Tych pieniędzy nie dostaną najbogatsi.

Ale bez obaw – nie są stratni. Zmieniono również zapisy o ulgach podatkowych. Dzięki temu każdy w USA, kto zarabia ponad milion dolarów rocznie, może dzięki nowym regulacjom zmniejszyć należny podatek nawet o 1,7 mln dol.

Więcej o:
Komentarze (371)
Amerykańscy miliarderzy znowu na prostej. Zarabiają krocie, gdy miliony tracą pracę
Zaloguj się
 • ps11111ps

  Oceniono 49 razy 29

  Naszemu lokalnemu krezusowi i właścicielowi ziemskiemu Matołuszowi M też musiało nieźle przyrosnac. Tyle zamówień z Chin bez żadnego trybu....

 • silthor

  Oceniono 30 razy 20

  A to do tego trzeba specjalnych analiz? Nie wystarczy po prostu spojrzeć na kurs akcji Amazona, Microsoftu, Googla, Facebooka, Tesli i paru innych firm?

  Dla mnie trochę żenujące jest to podniecanie się zmianami wirtualnego majątku. Pisanie po wzroście notowań jakiejś spółki, że jej właściciel zarobił świadczy, że albo piszący nie za bardzo rozumie, o czym pisze, albo po prostu chce judzić, bo ma ideologicznego fioła.

  To że akcje Amazona wzrosły o np. 10 proc. nie oznacza, że Bezos ma na koncie ileś tam miliardów dolarów więcej. On miałby je dopiero jakby te akcje sprzedał. Innymi słowy, zarobiłby dopiero, gdyby sprzedał po tym wysokim kursie, czyli zamienił akcje w gotówkę.

  Poza tym nie ma nic dziwnego w tym, że Amazon rośnie, skoro jeszcze więcej handlu przeniosło się do internetu.

  Za ten szalony wzrost wycen dużych firm odpowiadają głównie banki centralne i rządzący. Prowadzona przez nich od ponad dekady polityka absurdalnie niskich stóp procentowych powoduje, że lokaty bankowe i obligacje nie są dobrymi inwestycjami, a jednocześnie rynek jest zalewany tanimi kredytami. W efekcie dużo więcej pieniędzy wkładane jest w akcje, co powoduje nadmierny wzrost ich cen i stąd ta różnica między majątkiem zwykłych ludzi, który pochodzi z wynagrodzeń za pracę i w dużej mierze wirtualnym majątkiem miliarderów, który obliczany jest w oparciu o wartość akcji, a ta jest coraz bardziej oderwana od rzeczywistych zysków firm.

  Ta polityka niskich stóp ma zapewniać ludziom i firmom tanie kredyty, co ma podkręcać gospodarkę i zapewniać ogromne zapotrzebowanie na pracę. I to działa, bo wskaźniki bezrobocia w bardzo wielu krajach świata były rekordowo niskie w ostatnich pięciu latach. Jednak efektem ubocznym tego są właśnie te ogromne wirtualne majątki miliarderów, powstałe na skutek nadmiernej wyceny akcji ich firm (a także absurdalne ceny nieruchomości, bardzo drogie studia w USA - bo kredyt tani, itp itd).

  W przypadku Amazona wskaźnik cena akcji / zysk firmy wynosi obecnie 99, co jest kompletnym absurdem i pokazuje, że firma ta jest co najmniej pięciokrotnie przeszacowana. Przed epoką sztucznie zaniżanych stóp procentowych za sensowną wartość wskaźnika uznawano około 15 (choć nie dotyczyło to firm IT, bo te uznawano za przyszłościowe). I taki miały dobrze radzące sobie firmy jak np. Coca Cola. Teraz nawet Coca Cola jest przeszacowana i mimo ostatnich spadków wynosi on dla tej spółki ponad 19, a jeszcze w grudniu 2019 wynosił 26.

  Im bardziej pieniądz będzie stawał się bezwartościowy, tym większa będzie przepaść między miliarderami, których majątek jest w akcjach, a zwykłymi ludźmi, których majątki składają się z niewielkiej ilości gotówki i tego co mają jako pensję.

 • oscardziki

  Oceniono 32 razy 16

  Wreszcie ktoś pisze o katastrofalnej sytuacji working class w Stanach. Niestety amerykańscy politycy i media mainstream mają jednego Pana - korporację. Teraz w związku z kryzysem tylko one będą miały tam pieniądze i zwiększa jeszcze bardziej swój majątek wykupując na fire sale cokolwiek jeszcze nie należy do nich. Tak upada imperium.

 • jestem_synem_roma

  Oceniono 29 razy 13

  To i tak pikuś przy majątku Watykanu, który też ma się świetnie, a nawet nie wykonał symbolicznego gestu pomocy :)

 • ateus77

  Oceniono 18 razy 12

  A w Polsce młode oszołomy wierzą w jeden święty, powszechny i apostolski Kapitalizm, a za propozycje narzucenia miliarderom ograniczeń gotowi wydłubać oczy, choć sami klepią biedę. Neoliberalizm to pranie mózgu takie jak komunizm czy religia.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 24 razy 12

  Obecny świat jest niesprawiedliwy...
  Wokulski – postać literacka z Lalki Bolesława Prusa by zdobyć majątek wyjechał o Turcji, gdzie właśnie wybuchła wojna rosyjsko-turecka. Chciał zarobić znaczną kwotę pieniędzy. Przez osiem miesięcy znacznie się wzbogacił na dostawach dla wojska. Wyjechał z 30 tysiącami rubli a wrócił z sumą dziesięciokrotnie większą...Ach te kryzysy, wojny, epidemie. Ktoś zawsze dobrze na nich zarobi. Również prezes.

 • katia_00

  Oceniono 8 razy 8

  Ja znam kilku Januszy biznesu którym pandemia nie naruszyła interesów ale skorzystali z okazji i obniżyli ludziom wynagrodzenia o 20%, skasowali premie do tego wyciągają pieniądze po pomoc Państwową.

 • satancruz

  Oceniono 10 razy 8

  Gdy przychodzi kryzys, bogaci idą na zakupy. Będzie sporo nieruchomości do kupienia w bardzo dobrych cenach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX