Koronawirus. Zamieszanie na Ukrainie. Wzrasta liczba zakażeń, ale samorządowcy sami znoszą obostrzenia

Mimo, że na Ukrainie wciąż wzrasta liczba zakażeń koronawirusem, niektórzy samorządowcy postanowili znosić obostrzenia na własną rękę. Rząd grozi im konsekwencjami. Tymczasem trwają rozmowy ukraińskich władz z innymi państwami ws. migrantów zarobkowych. Rząd chce zabezpieczyć ich sytuację w związku epidemią SARS-CoV-2.

Na Ukrainie wciąż wzrasta liczba zakażeń koronawirusem. W ciągu ostatniej doby wykryto ich 550. Ogólna liczba zdiagnozowanych przypadków SARS-CoV-2 wynosi ponad 11 400, a zmarłych - 279. W piątek wykonano około 5400 testów.

Wśród nowych zakażonych 90 to medycy. W ogólnej liczbie zakażonych od początku epidemii niemal jedną piątą stanowią właśnie pracownicy medyczni.

Samorządowcy na własną rękę znoszą obostrzenia

Nad Dnieprem obowiązują obostrzenia mające powstrzymać rozwój epidemii. Mimo to władze miasta Czerkasy w centralnej Ukrainie postanowiły umożliwić otwarcie wszystkich sklepów, ogródków restauracyjnych i parków. Mer miasta Anatolij Bondarenko tłumaczył, że nie może powstrzymywać działalności małego i średniego biznesu w sytuacji, gdy mimo kwarantanny na Ukrainie niektóre hipermarkety nie ograniczyły swojej działalności. Również władze Mukaczewa w obwodzie zakarpackim zapowiedziały otwarcie parków i centrów handlowych.

Tymczasem ukraiński rząd grozi konsekwencjami wobec samorządowców, którzy na własną rękę znoszą obostrzenia, i zapowiada, że stopniowe ograniczanie restrykcji w całym kraju rozpocznie się 11 maja.

Ukraiński rząd rozmawia z innymi państwami o migrantach zarobkowych

Jednocześnie ukraiński rząd prowadzi rozmowy z władzami kilku krajów na temat zorganizowanego wysyłania do nich ukraińskich pracowników. Władze zapowiadają, że nie mogą zabronić Ukraińcom wyjazdów do pracy, ale robią wszystko, aby zabezpieczyć ich sytuację w związku epidemią koronawirusa.

Wicepremier Wadym Prystajko podkreślił, że ukraiński rząd chce, aby wyjazdy obywateli za granicę były maksymalnie zorganizowane - najlepiej lotami czarterowymi. Kontrakty na pracę opiewać mają na co najmniej trzy miesiące. Zapewniona ma też być godna płaca, ubezpieczenie medyczne i ewentualne leczenie.

Prystajko poinformował, że prowadzono już rozmowy z Izraelem i Austrią, która chce sprowadzić ponad 800 ukraińskich pracowników. Jak dodał, w poniedziałek odbędą się rozmowy z przedstawicielami Finlandii, która chce sprowadzić tysiące pracowników, wykorzystując setki lotów czarterowych. Planowane są też rozmowy z Polską, Niemcami i Czechami.

Przyjazd ukraińskich pracowników sezonowych był też jednym z tematów rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

Zobacz wideo Co robić w czasie domowej izolacji, gdy trwa pandemia?
Więcej o:
Komentarze (103)
Koronawirus. Zamieszanie na Ukrainie. Wzrasta liczba zakażeń, ale samorządowcy sami znoszą obostrzenia
Zaloguj się
 • emeni

  Oceniono 24 razy 12

  To kraj nękany przez banalne epidemie jak gruźlica, odra, WZW, z którymi nie jest w stanie sobie poradzić. A co dopiero z covidem. W mojej opinii, to właśnie kraje typu Ukraina, czy Mołdawia, nie testujące, nie przestrzegające procedur, z braku środków i higieny, jeszcze długo po tym, jak w UE zacznie wygasać, będą stanowić zagrożenie dla innych państw, właśnie z powodu zaniedbań. Bruksela mogłaby im trochę kasy podrzucić na walkę z pandemią.

 • zocha688

  Oceniono 52 razy 8

  Z calym szacunkiem, ale nie mam ochoty, na hurtowy przyjazd zakazonych Ukraincow, jestem przeciwna ich przyjazdowi

 • e50504

  Oceniono 38 razy 8

  Zobaczcie, mimo 'globalnej pandemii' (medialnej), wyrobnicy Trybuny Ludu na posterunku. Ukraińcy przyjeżdżający z kraju na terenie którego toczą się działania zbrojne to "migranci zarobkowi", podczas gdy młodzi lekarze z takiego np. Maroka to "uchodźcy uciekający przed wojną"

 • re_x

  Oceniono 27 razy 7

  granice wschodnie powinny być zamknięte, ściąganie teraz Ukraińców czy Białorusinów do Polski to jawny sabotaż!wiadomo co tam się dzieje , nie wiadomo ilu Polaków straci pracę a mimo to sprowadzać pracowników z tych krajów?!bo jakaś firma chce zarabiać a całe społeczeństwo ma płacić i ryzykować?!dlaczego Trump zamknął od razu granice dla migrantów zarobkowych? w trosce o Amerykanów, a u nas odwrotnie...widać jak silne lobby przemysłowe

 • nino.rota

  Oceniono 49 razy 7

  ukrainscy robotnicy budowlani, kierowcy, kasjerki, kelnerki, pomoce kuchenne, sprzataczki, a w październiku studenci.
  Kilkaset tysięcy ludzi.
  Przecież to bomba biologiczno-epidemiczna...
  Uszczelnić granice Polski!

 • kenijro

  Oceniono 24 razy 6

  W sytuacji kiedy mamy prognozowane 20% bezrobocie, na dodatek to kraj nieogarnięty w kwestii covida, proponuję całkowicie wstrzymać imigracje zarobkową ze wschodu. To już Białoruś coś robi i testuje lepiej od Wolski, starają się izolować itd. ale na Ukrainie - kupa.

 • jakobhorner

  Oceniono 21 razy 5

  Jeżeli sprowadzimy teraz gastarbajterów z III Świata, to równie dobrze możemy otworzyć inne granice i puścić ludzi do roboty. Dajmy sobie spokój z kwarantannami i wio. Tak czy siak, Ukraińców rozumiem, ten kraj bez eksportu pogłowia, zdechnie z głodu.

 • nutka7.17

  Oceniono 6 razy 4

  "...ukraiński rząd chce, aby wyjazdy obywateli za granicę były maksymalnie zorganizowane - najlepiej lotami czarterowymi. Kontrakty na pracę opiewać mają na co najmniej trzy miesiące. Zapewniona ma też być godna płaca, ubezpieczenie medyczne i ewentualne leczenie."
  Godna płaca i ubezpieczenie medyczne z leczeniem w Polsce to jakiś żart:)))
  W obecnej niestabilnej sytuacji w kraju, gdy polscy pracownicy tracą pracę, upadają firmy i gospodarka jest na wykończeniu, takie propozycje są bezsensowne a nawet niemoralne.

 • potpurka

  Oceniono 6 razy 4

  "samorządowcy postanowili znosić obostrzenia na własną rękę. Rząd grozi im konsekwencjami" - w Polsce jest odwrotnie. Rząd na własną rękę znosi obostrzenia (wbrew zaleceniom zakaźników, dot. np. żłobków i przedszkoli), a samorządowcy nie chcą się podporządkować i grożą rządowi konsekwencjami. Brawo samorządy! W Was nadzieja!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX