Rusza drugi etap odmrażania gospodarki. Jak będą wyglądać zakupy w galerii? Co z hotelami i sportem?

4 maja rząd oficjalnie rozpoczyna drugi etap odmrażania polskiej gospodarki. Otwarte zostaną m.in galerie handlowe, hotele, biblioteki i inne instytucje kultury. Z jakimi obostrzeniami wciąż muszą liczyć się przedsiębiorcy i ich klienci?

2 maja w życie weszło rządowe rozporządzenie "w sprawie ustanowienia określonych nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii". Jego publikacja rozpoczyna tzw. drugi etap odmrażania gospodarki, który już w minionym tygodniu ogłosił Mateusz Morawiecki.

Etapy odmrażania gospodarkiEtapy odmrażania gospodarki KPRM

Czytaj też: Otwarcie galerii handlowych. Ekspert: Zakupy będą wyglądały zupełnie inaczej

Co się zmienia?

Jedna z najistotniejszych (i najbardziej wyczekiwanych) zmian to otwarcie galerii handlowych, co nastąpi już w poniedziałek 4 maja. Zarówno klienci, jak i przedsiębiorcy muszą jednak liczyć się z szeregiem obostrzeń. Na jedną osobę musi przypadać minimum 15 metrów kwadratowych powierzchni handlowej. Otwarte zostaną lokale gastronomiczne mieszczące się w galeriach, ale jedzenie będzie można zamawiać jedynie na wynos. Wciąż do odwołania zamknięte będą natomiast znajdujące się w galeriach handlowych siłownie oraz kluby fitness.

Również 4 maja działalność wznowić mogą hotele i inne obiekty noclegowe, przy czym wciąż ograniczona ma być działalność restauracji hotelowych. Posiłki mogą być wydawane gościom jedynie do pokoju. Hotelowe siłownie, baseny czy salony spa muszą pozostać zamknięte.

Pozostałe istotne zmiany to:

- otwarcie wybranych instytucji kultury: biblioteki, muzea oraz galerie sztuki (od 4 maja);

- otwarcie gabinetów rehabilitacji, ale z wyłączeniem salonów masażu (od 4 maja);

- możliwość wynajmu rowerów miejskich (od 6 maja);

- otwarcie sklepów budowlanych w weekendy (od 4 maja);

- ograniczona możliwość korzystania z boisk oraz innych obiektów sportowych, przy czym w tych obiektach może przebywać w tym samym czasie nie więcej niż 6 osób i 1 trener, z wyłączeniem ich obsługi (od 4 maja)

- zwolnienie z obowiązku poddania się kwarantannie osób, które przekroczyły polska granicę, a które pracują bądź uczą się w innym kraju strefy Schengen (4 maja).

Drugi etap odmrażania gospodarki zakłada też, że od 6 maja - pod ścisłym reżimem sanitarnym otwarte mogą zostać żłobki i przedszkola, przy czym ostateczna decyzja w tej sprawie zależy od organów prowadzących (najczęściej są to władze samorządowe).

Etapy odmrażania gospodarkiEtapy odmrażania gospodarki KPRM

Cztery etapy odmrażania gospodarki

16 kwietnia rząd zaprezentował etapy znoszenia ograniczeń związany z epidemią COVID-19, nazywane również etapami odmrażania gospodarki. Pierwszy rozpoczął się 20 kwietnia i zakładał m.in. zniesienie ograniczeń w przemieszczaniu oraz otwarcie lasów i parków.

Więcej o: