Rusza drugi etap odmrażania gospodarki. Jak będą wyglądać zakupy w galerii? Co z hotelami i sportem?

4 maja rząd oficjalnie rozpoczyna drugi etap odmrażania polskiej gospodarki. Otwarte zostaną m.in galerie handlowe, hotele, biblioteki i inne instytucje kultury. Z jakimi obostrzeniami wciąż muszą liczyć się przedsiębiorcy i ich klienci?

2 maja w życie weszło rządowe rozporządzenie "w sprawie ustanowienia określonych nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii". Jego publikacja rozpoczyna tzw. drugi etap odmrażania gospodarki, który już w minionym tygodniu ogłosił Mateusz Morawiecki.

Etapy odmrażania gospodarkiEtapy odmrażania gospodarki KPRM

Czytaj też: Otwarcie galerii handlowych. Ekspert: Zakupy będą wyglądały zupełnie inaczej

Co się zmienia?

Jedna z najistotniejszych (i najbardziej wyczekiwanych) zmian to otwarcie galerii handlowych, co nastąpi już w poniedziałek 4 maja. Zarówno klienci, jak i przedsiębiorcy muszą jednak liczyć się z szeregiem obostrzeń. Na jedną osobę musi przypadać minimum 15 metrów kwadratowych powierzchni handlowej. Otwarte zostaną lokale gastronomiczne mieszczące się w galeriach, ale jedzenie będzie można zamawiać jedynie na wynos. Wciąż do odwołania zamknięte będą natomiast znajdujące się w galeriach handlowych siłownie oraz kluby fitness.

Również 4 maja działalność wznowić mogą hotele i inne obiekty noclegowe, przy czym wciąż ograniczona ma być działalność restauracji hotelowych. Posiłki mogą być wydawane gościom jedynie do pokoju. Hotelowe siłownie, baseny czy salony spa muszą pozostać zamknięte.

Pozostałe istotne zmiany to:

- otwarcie wybranych instytucji kultury: biblioteki, muzea oraz galerie sztuki (od 4 maja);

- otwarcie gabinetów rehabilitacji, ale z wyłączeniem salonów masażu (od 4 maja);

- możliwość wynajmu rowerów miejskich (od 6 maja);

- otwarcie sklepów budowlanych w weekendy (od 4 maja);

- ograniczona możliwość korzystania z boisk oraz innych obiektów sportowych, przy czym w tych obiektach może przebywać w tym samym czasie nie więcej niż 6 osób i 1 trener, z wyłączeniem ich obsługi (od 4 maja)

- zwolnienie z obowiązku poddania się kwarantannie osób, które przekroczyły polska granicę, a które pracują bądź uczą się w innym kraju strefy Schengen (4 maja).

Drugi etap odmrażania gospodarki zakłada też, że od 6 maja - pod ścisłym reżimem sanitarnym otwarte mogą zostać żłobki i przedszkola, przy czym ostateczna decyzja w tej sprawie zależy od organów prowadzących (najczęściej są to władze samorządowe).

Etapy odmrażania gospodarkiEtapy odmrażania gospodarki KPRM

Cztery etapy odmrażania gospodarki

16 kwietnia rząd zaprezentował etapy znoszenia ograniczeń związany z epidemią COVID-19, nazywane również etapami odmrażania gospodarki. Pierwszy rozpoczął się 20 kwietnia i zakładał m.in. zniesienie ograniczeń w przemieszczaniu oraz otwarcie lasów i parków.

Więcej o:
Komentarze (127)
Rusza drugi etap odmrażania gospodarki. Jak będą wyglądać zakupy w galerii? Co z hotelami i sportem?
Zaloguj się
 • gw_admin

  Oceniono 30 razy 20

  Skoro na powietrzu trzeba nosić maseczki z powodu tak dużego zagrożenia wirusem to rozumiem, że do galerii i fryzjerów idziemy z aparatem tlenowym?

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 15 razy 13

  Nieuki i skorumpowani karierowicze z rządu PiS przez swoją nieudolność zrujnowali nasz kraj. Miała być Polska w ruinie i obietnicy dotrzymali.

 • miroslawa_potrzeba

  Oceniono 11 razy 9

  Co się takiego zmieniło przez ten miesiąc że nagle pootwierali? Niech chorych? Mniej zgonów? Więcej testów?😂😂😂
  Hipokryci!

 • wojciech.nowicki

  Oceniono 11 razy 9

  Galerie otwarte, ale wielkie firmy odstępują od umów najmu. Wysokie czynsze. Będzie dużo zwolnień w LPP Empik i innych firmach

 • siwywaldi

  Oceniono 10 razy 8

  He, he...
  Najbezpieczniejsze będzie przymierzanie. Przecież większość damskich łaszków, wciąga się przez głowę :-)

 • bzykk

  Oceniono 6 razy 6

  Mam pytanie!
  Czy ktoś z Was dostał już KASĘ z jakiejkolwiek tarczy? Złożyłem wnioski na początku kwietnia WSZYSTKIE już są zweryfikowane i zatwierdzone! I tylko kur..... KASY NIE MA A w ZUS-ie mam zadłużenie za marzec!! Pisowski PIC NA WODE. PEIRDOLE taką pomoc! Zaczynam zwalniać pracowników.......

 • wojciech6j

  Oceniono 8 razy 6

  Ciekawe kto teraz będzie kupował w galeriach. Im się wydaje że ludzie na nic innego nie czekają tylko jak tu zacząć wydawać kasę. To pokazuje niezmierzona mądrość polityków.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX