Pływalnia nie działa, więc przekaże wodę z basenów mieszkańcom. Sposób na walkę z suszą

Właściciele pływalni Koziegłowach postanowili zrobić użytek z 600 tys. litrów wody, która znajduje się w ich basenach. Trafi ona za darmo do mieszkańców, którzy będą mogli wykorzystać ją do podlania swoich domowych ogródków lub działek.

Zamrożenie gospodarki spowodowane pandemią koronawirusa sprawia, że wiele firm musi wymyślać swoje strategie biznesowe na nowo. Jedne stają przed widmem upadłości, inne znalazły niszę na rynku. W cyklu #BiznesWalczy pokazujemy, jak polski i światowy biznes odnajduje się w nowej rzeczywistości. Jeśli chcesz się z nami skontaktować i opowiedzieć swoją historię, napisz na adres: next.redakcja@agora.pl.

Z powodu epidemii koronawirusa w Polsce zamknięte są nie tylko kina i teatry, ale również m.in. baseny i parki wodne. Właściciele jednej z krytych pływalni doszli do wniosku, że skoro ośrodek i tak jest zamknięty, a wodę z basenów trzeba regularnie wymieniać, to dlaczego by nie "oddać" jej mieszkańcom, a przy tym dołożyć swoją cegiełkę do walki z suszą.

Centrum Rozwoju Kultury Fizycznej AKWEN w Koziegłowach poinformowało na Facebooku, że 600 tys. litrów oczyszczonej i uzdatnionej wody z basenów już 4 maja trafi do osób, które będą mogły wykorzystać ją do podlewania swoich działek oraz przydomowych ogrodów.

Organizatorzy tej dość nietypowej akcji podkreślają, że robią to "z nadzieją złagodzenia (choćby chwilowego) skutków długotrwałego braku deszczu". W inicjatywie rozprowadzania wody dla mieszkańców swój udział zadeklarowała już miejscowa Ochotnicza Straż Pożarna.

Osoby, które są zainteresowane otrzymaniem wody, powinny wyposażyć we własne pojemniki - kontenery czy też beczki, do których będzie można ją nalać. Organizatorzy przypominają o obowiązku przestrzegania zaleceń sanitarnych, w tym posiadania maseczek i rękawiczek.

W Polsce trwa susza

Jak informuje IMGW, od lutego br. susza i niedobór wody występuje niemal na całym obszarze Polski. "Wszyscy musimy zacząć działać. Stosowne rozwiązania systemowe trzeba wdrażać w tempie ekspresowym. A samorządy muszą szukać prostych i szybkich rozwiązań retencyjnych. Kluczem do rozwiązania problemu jest również każdy z nas. Musimy dbać i oszczędzać bezcenną wodę w życiu codziennym, w pracy, na każdym kroku - ostrzega Instytut.

W wielu miejscach Polski zaczyna brakować wody w studniach, a prognozy wskazują, że może być jeszcze gorzej

- mówił niedawno rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski.

Jak do tej pory najboleśniej skutki suszy odczuli leśnicy. W całej Polsce w lasach od początku roku do kwietnia miało miejsce ok. 3000 pożarów. Najgłośniejszy był pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Susza już teraz odbija się również na cenach żywności.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (18)
Pływalnia nie działa, więc przekaże wodę z basenów mieszkańcom. Sposób na walkę z suszą
Zaloguj się
 • druga_wieza

  Oceniono 1 raz 1

  600 m3.
  Czy to dużo wody?
  Gdyby pobrać tyle wody z wodociągu, to by trzeba zapłacić jakie 2500zł.
  Tyle ile średnio uchodzi z Wisły do morza w ciągu ...połowy sekundy.

  A ile basenów można zapełnić taką ilością wody? Niespełna JEDEN.

  Fajnie, że pływalnia pozbywa się zbędnej wody, ale nie jest to nic wielkiego. Zwłaszcza, że najprawdopodobniej w ten sposób zaoszczędzą na ściekach - bo przecież tej wody nie wypiją.

 • vader2010

  Oceniono 5 razy 1

  Metr wody 1000 l kosztuje 3zł . Kto pojedzie spalając paliwa zo 20 zł żeby wziąć do malo przydatną wodę?

 • roziu_to_moj_nick

  Oceniono 4 razy 0

  Tyle, że woda z basenu - ogromna ilość chloru - nie nadaje się do podlewania :)

 • jan-ru

  Oceniono 3 razy -1

  Może więcej lotnisk budować,bo jak wody braknie to wiadomo rząd jak zawsze w historii bywało pierwszy spiiieeerdoli ,później reszta

 • repsaj

  Oceniono 1 raz -1

  Nikt nie chce oszczędzać wody, w głowach się poprzewracało Polakom. Zobaczcie jak to się robi w innych krajach w Europie.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 3 razy -3

  Milionerzy
  "Spożywanie chlorowanej wody jest przyczyną raka jelit i pęcherza moczowego." dr Herbert Schwartz z Cumberland College w New Jersey twierdzi, że "Chlor w wodzie przedstawia tak duże zagrożenie dla zdrowia ludzi, że powinien być całkowicie zabroniony jako środek dezynfekujący wodę pitną. Jest on swoistą bombą czasową. Rak, problemy kardiologiczne, utrata pamięci... są to problemy ściśle związane z obecnością chloru w wodzie".

  Czyli jak można się pozbyć tego chloru aby woda z basenu nikomu nie zaszkodziła?
  A: kupić filtr B: nie podlewać roślinek C: przegotować wodę D: kupić butelkowaną wodę mineralną?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX