Koronawirus. Europa zrzuca się na szczepionkę. Polska deklaruje 750 tys. euro. Jedna z niższych kwot

Polska i kraje Grupy Wyszehradzkiej obiecały przekazanie wspólnie 3 milionów euro na opracowanie szczepionki na koronawirusa - każde z państw zadeklarowało po 750 tysięcy euro. To mniej np. od niewielkiej w porównaniu z nami Chorwacji.

24 kwietnia br. Komisja Europejska oznajmiła, że łączy siły z partnerami na całym świecie w celu uruchomienia akcji darczyńców w reakcji na pandemię koronawirusa. Cel? Zebranie siedmiu i pół miliarda euro na walkę z COVID-19, w tym opracowanie szczepionki. Globalna konferencja w tej sprawie, w formie spotkania wideo online, odbyła się w poniedziałek 4 maja. 

Obecnie do pełnej kwoty brakuje jeszcze 100 mln euro (oferty są wciąż przyjmowane). Jakie deklaracje złożyli do tej pory poszczególni darczyńcy, można podejrzeć na mapie, która znajduje się pod tym adresem.

Zobacz wideo Rząd podejmuje decyzję o znoszeniu kolejnych obostrzeń. Dostępne będą m.in. przedszkola, hotele i galerie handlowe

Globalna reakcja na pandemię koronawirusa. Ile pieniędzy przekaże Grupa Wyszehradzka?

Polska i pozostałe kraje Grupy Wyszehradzkiej (Czechy, Słowacja i Węgry) zadeklarowały przekazanie na ten cel 3 milionów euro, każdy kraj po 750 tysięcy euro. - Polska od początku pandemii głośno apelowała o silną, europejską odpowiedź w walce z koronawirusem, a także w łagodzeniu skutków pandemii dla społeczeństwa i gospodarki. Ta inicjatywa jest kluczową częścią tej odpowiedzi. Jestem dumny, że mogę być jego częścią - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Co ciekawe znacznie mniejsze kraje od Polski obiecały wniesienie większego wkładu na walkę z wirusem. Przykładowo Chorwacja zadeklarowała 1 mln euro, natomiast Słowenia prawie 14 mln euro. Kraje, które wyłożą mniejsze niż nasz kraj kwoty to m.in. Rumunia (200 tys. euro) czy Bułgaria (100 tys.). Z kolei Niemcy, podobnie jak Wielka Brytania przekażą ponad 500 mln euro, a sama Komisja Europejska 1 mld euro. 

Szef rządu podkreślił, że Polska, podobnie jak inni, musi stawić czoła pandemii. - Ale to nie osłabia naszej determinacji, by nieść pomoc tym, którzy są w większej potrzebie - dodał premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu mówił między innymi o polskich lekarzach, którzy pomagali we Włoszech, Kirgistanie i USA, a także o pomocy finansowej przekazanej krajom Partnerstwa Wschodniego, czy państwom Bałkanów Zachodnich, oraz o pomocy humanitarnej i rozwojowej przekazywanej krajom na całym świecie.

Więcej o: