Kraków Airport z "rekordem". W kwietniu obsłużono niewiele ponad 50 pasażerów

W kwietniu z usług międznardowego Portu Lotniczego Kraków-Balice skorzystało zaledwie 52 pasażerów. W analogicznym okresie ubiegłego roku lotnisko w tym czasie obsłużyło ponad 650 tys. osób.

Wpływ na tak negatywny wynik ma pandemia koronawirusa, a także jej konsekwencje w postaci zamknięcia ruchu lotniczego niemal na całym świecie. Terminale pasażerskie na wszystkich polskich lotniskach były nieczynne w minionym miesiącu. 

Zobacz wideo Dlaczego samoloty się spóźniają? To nie zawsze wina pogody

Kraków Airport obsłużył z "rekordem" 52 pasażerów. Wyniki dużo gorsze niż w 2019 roku

Jak wynika ze statystyk podawanych co miesiąc przez Kraków Airport, w kwietniu obsłużono zaledwie 52 pasażerów, czyli niemal o 100 proc. mniej osób aniżeli w analogicznym okresie 2019 roku. Money.pl wylicza, że wcześniej taką liczbę osób obsługiwano w 3,5 minuty, a przez cały kwiecień 2019 obsłużono ponad 674 tys. pasażerów. Zamknięcie terminalu pasażerskiego od połowy marca ma również wpływ na negatywne wyniki w szerszej perspektywie. W 2020 roku z usług Portu Lotniczego Kraków-Balice skorzystało 1,535 mln osób, czyli o 750 tys. mniej w porównaniu do podobnego okresu w ubiegłym roku. 

Jednym z nielicznych lotów pasażerskich odbył się 30 kwietnia. W ramach lotów repatriacyjnych 25 pasażerów odleciało do Norwegii samolotem linii Widerøe. "Mimo zamkniętego terminalu, lotnisko wciąż funkcjonuje w zakresie współużytkowania z 8. Bazą Transportową i Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Cały czas odbywają się loty w służbie obrony Rzeczpospolitej oraz ratujące ludzkie zdrowie i życie" - czytamy także w komunikacie spółki. 

Kraków Airport przygotowuje się na koniec pandemii

Jak zapowiada prezes Kraków Airport Radosław Włoszek, port lotniczy we współpracy z sanepidem przygotowuje się na funkcjonowanie w nowej rzeczywistości po otwarciu granic i powrotu ruchu lotniczego. Zainstalowano kamery termowizyjne oraz specjalne bramki w celu mierzenia temperatury pasażerów. W planach jest przystosowanie lotniska w celu spełnienia norm sanitarnych oraz środków bezpieczeństwa. 

 
Więcej o: