Pakiet wyborczy do pobrania z sieci. To nie skan. Jakość poligraficzna

Robert Kędzierski
Pakiet wyborczy - przynajmniej częściowo - już można ściągnąć z sieci. Nieustalone do tej pory osoby umieściły go w internecie, wykorzystując domenę regionalną. Zapytany o opinię grafik stwierdził, że to nie skan, a plik w jakości poligraficznej i nadaje się do profesjonalnego druku.

Wybory prezydenckie 2020, które wedle w opinii rządu powinny odbyć się 10 maja, coraz bardziej wymykają się spod kontroli. Po tym, jak jeden z kandydatów do urzędu prezydenta przedstawił przekazaną mu przez pracownika sortowni kopię dokumentów, doszło do kolejnego incydentu.

Pakiet wyborczy w sieci. Kartę i oświadczenie można pobrać i wydrukować

W sieci pojawił się bowiem pakiet wyborczy, a przynajmniej jego część. Nieznani sprawcy wykorzystując domenę regionalną, zamieścił plik w formacie PDF. Warto podkreślić, że nie jest to skan dokumentu lub jego zdjęcie. To plik stworzony "od podstaw" w programie graficznym.

Pakiet wyborczy umieszczony w sieciPakiet wyborczy umieszczony w sieci Zrzut ekranu

- Ktoś na podstawie dostępnych w sieci zdjęć karty do głosowania stworzył plik, który może być wykorzystany do druku na domowych drukarkach, ale i profesjonalnych maszynach drukarskich. Krawędzie czcionek nie są poszarpane, wizerunek pieczęci jest bardzo czytelny. Gdyby ktoś przysłał mi taki plik prosząc o wydruk, to z drobnymi zastrzeżeniami przyjąłbym go bez poprawek - wyjaśnił w rozmowie z Gazeta.pl grafik, który na co dzień przygotowuje do druku etykiety. 

Komunikat wyjaśniający sprawę jeszcze dziś

Skontaktowaliśmy się urzędem, który wykorzystuje regionalną domenę. Odmówiono nam oficjalnego komentarza do czasu wydania oświadczenia - ma to nastąpić jeszcze dziś.

Czytaj też: Czy ministerstwo mogło przekazać dane wyborców Poczcie? Ekspert: Polakom przysługuje sprzeciw

Z naszych ustaleń wynika, że publikacja nie jest w żadnej mierze inicjatywą urzędników. Jeden z czytelników słusznie przypomina, że domeny regionalne zakupić może dowolna osoba. 

Fałszowanie wyborów możliwe? Nie wiemy, jak zabezpieczona jest karta

Czy udostępnienie plików w sieci oznacza, że może dojść do masowego fałszowania wyborów? Warto pamiętać, że pakiet nie jest kompletny - brakuje w nim m.in. kopert. Nie wiemy też, czy karty do głosowania są zabezpieczone i w jaki sposób.

Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych kilka dni temu zapewniła, że zabezpieczenia wprowadzone do kart wyborczych są podobne do tych stosowanych w dokumentach i drukach zabezpieczonych. "Gwarantują też w sposób jednoznaczny możliwość weryfikacji autentyczności dokumentu. Wyrażamy pełne przekonanie, że karta wyborcza przygotowana i wytworzona na potrzeby tegorocznych wyborów prezydenckich będzie najlepiej zabezpieczoną kartą wyborczą w historii wyborów w Polsce"  - wyjaśniała PWPW. Na nasze pytanie dotyczące sposobów zabezpieczenia kart jednak - jak do tej pory - odpowiedzi nie uzyskaliśmy.

Zobacz wideo Hołownia o debacie proponowanej przez Brudzińskiego
Więcej o: