Kolejne obostrzenia zniesione. Rowery miejskie znów do wypożyczenia

Od środy 6 maja znów można wypożyczać rowery miejskie. Restrykcje dotyczące korzystania z nich zostały wprowadzone przez rząd wraz z początkiem kwietnia.

W związku z epidemią koronawirusa rząd wprowadzał szereg obostrzeń dotyczących swobodnego przemieszczania. Przypominamy, że w kwietniu można było wychodzić poza dom tylko do pracy bądź w celu załatwienia niezbędnych potrzeb. Wtedy też zdecydowano się wprowadzić zakaz korzystania z rowerów miejskich. Takie rozwiązanie było zresztą krytykowane przez wielu aktywistów uznających jazdę na rowerze jako zamienny środek transportu dla komunikacji miejskiej. Ostatecznie obostrzenia w tej kwestii obowiązywały od 1 kwietnia do 5 maja. 

Koronawirus. Rząd znosi kolejne restrykcje. Można wypożyczać rowery miejskie 

Restrykcje dotyczące korzystania z miejskich rowerów zostały zniesione od środy 6 maja. Jak przekazała firma Nextbike Polska, będąca największym operatorem systemu publicznych rowerów, "wypożyczalnie zaczęły działać w kilkudziesięciu miastach i na kilku obszarach, ale jeszcze do 1 czerwca stopniowo będą uruchamiane systemy w Tychach, Pszczynie, Goczałkowicach-Zdroju, Otwocku i Kędzierzynie-Koźlu". 

Zobacz wideo Koronawirus. Jakie obostrzenia obowiązują poza Polską?

Rowery miejskie. Jak z nich korzystać w nowym reżimie sanitarnym? 

Korzystając z rowerów, wciąż należy pamiętać o przestrzeganiu większych środków higieny. Apelował o to zresztą premier RP Mateusz Morawiecki podczas zapowiedzi przywrócenia rowerów miejskich. Prosił, aby osoby z nich korzystające posiadały ze sobą środek dezynfekujący. Na temat powrotu rowerów w nowym reżimie sanitarny wypowiedziała się m.in. rzeczniczka Urzędu m.st. Warszawy.

Elementy systemu będą dezynfekowane. Podobnie jak miało to miejsce przed wprowadzeniem rządowego ograniczenia, operator Veturilo - firma Nextbike Polska - w ramach prac serwisowych i relokowania jednośladów, specjalnymi preparatami będzie czyścił kierownice, siodełka, linki z kodem, a także ekrany dotykowe w terminalach stacji. Jednocześnie zachęcamy użytkowników Veturilo do prowadzenia rowerów w rękawiczkach.

- tłumaczyła Karolina Gałecka. 

Więcej o: