Naukowcy sprawdzili, jaki jest zasięg "rażenia" kaszlu. Ile wynosi bezpieczny dystans?

Naukowcy z Florida Atlantic University zmierzyli, jak daleki jest zasięg kaszlu. Chodziło o to, by sprawdzić, czy sugerowany dystans 1,8 metra pozwala na uniknięcie kontaktu z kropelkami, w których mogą znajdować się chorobotwórcze drobnoustroje.

W związku z luzowaniem restrykcji w Stanach Zjednoczonych eksperci z Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) podają, że należy zachować dystans ok. 1,8 metra w celu ograniczenia do minimum ryzyka zakażenia się koronawirusem. Naukowcy z Florida Atlantic University zdecydowali się sprawdzić, czy rzeczywiście taka odległości jest wystarczająca. W tym celu zmierzyli zasięg "rażenia" kaszlu. Wyniki eksperymentu przedstawił serwis tvnmeteo.pl za telewizją CNN, która odwiedziła badaczy. 

Naukowcy z ciekawymi wnioskami po eksperymencie. Zasięg kaszlu jest dużo większy niż dwa metry

W celu wykonania eksperymentu zdecydowano się użyć manekina, któremu do ust napompowano wodę z gliceryną. Później, wykorzystując pompę, zasymulowano kaszel, co pozwoliło ocenić, jak daleko rozpryskują się krople płynu, które wydostają się z naszych ust w trakcie kasłania. Według wyników zasięg kaszlu był dużo większy niż sugerowana bezpieczna odległość. Kropelki wyplutego płynu po pięciu sekundach pokonały dystans 1,8 metra, natomiast po 10 sekundach znalazły się w odległości 2,7 metrów od manekina. W kolejnych 30 sekundach kropelki dalej przemieszczały się w coraz mniejszym skupieniu, pokonując dystans kolejnego metra. 

- W odległości 2,7 metra kropelki mogą się utrzymać od dwóch do trzech minut pod warunkiem, że powietrze jest nieruchome, ale ich koncentracja jest mniejsza niż w odległości 1,8 metra od osoby kaszlącej - wyjaśnił profesor Manhar Dhanak, przewodniczący Wydziału Inżynierii na Uniwersytecie Florida Atlantic.

Maseczki ochronne. Czy zasięg kaszlu jest dzięki nim mniejszy? 

W eksperymencie sprawdzono również skuteczność maseczek ochronnych, a także rozproszenie się kropel przy różnej intensywności kaszlu. W przypadku maski kropelki z drobnoustrojami rozpraszały się po jej bokach, ale nadal wędrowały poza nią, mogąc osiągnąć odległość 1,8 metra. Zauważalne jest jednak, że stosowanie ich w pewnym stopniu zmniejsza ryzyko kontaktu z wirusem

Przypominamy, że w Polsce za bezpieczny dystans uznawano odległość dwóch metrów. Ponadto, od ponad dwóch tygodni obowiązuje nakaz zakrywania twarzy lub ust w miejscach publicznych, komunikacji miejskiej oraz instytucjach użytku publicznego.

Zobacz wideo Czy obowiązek zakrywania twarzy powstrzyma rozwój koronawirusa?
Więcej o: