Koronawirus. Donald Tusk skrytykował rząd PiS: Serbia dała 12 razy więcej na walkę z pandemią

Były polski premier Donald Tusk krytycznie skomentował finansowy wkład rządu Mateusza Morawieckiego w walkę z koronawirusem. By podkreślić skalę, porównał to, co robi Polska z działaniami znacznie mniejszej Serbii. Odpowiedział mu wicerzecznik PiS, Radosław Fogiel.

Były polski premier i były szef Rady Europejskiej skrytykował rząd Mateusza Morawieckiego, odnosząc się do rozmowy, jaką odbył z władzami Serbii

Rozmawiałem dziś z prezydentem Serbii. Pięć razy mniejsza, dwa razy biedniejsza niż Polska, dała na wspólną walkę z koronawirusem DWANAŚCIE razy więcej niż rząd Morawieckiego. Jeszcze niedawno solidarność była naszym znakiem rozpoznawczym 

- napisał na Twitterze Donald Tusk

Odpowiedział mu wicerzecznik PiS, Radosław Fogiel. W pierwszym zdaniu wbił szpilkę byłemu premierowi, stwierdzając, że to "nadal mniej niż to, co Polska utraciła na karuzelach vatowskich za rządów Donalda Tuska". Dopiero potem doprecyzował, że Polska przekazuje z Grupą Wyszehradzką 3 mln euro, stąd tak niski wkład. Fogiel dodał później też drugi wpis:

A dla porządku dodajmy, że owe 750 tys. euro to nowe, dodatkowe środki – na walkę z COVID przeznaczamy 12 mln euro w ramach pomocy innym krajom i dodatkowo 77 mln euro na badania.
Zobacz wideo Maseczki ochronne - nie popełniaj tych błędów

Tusk krytykuje Polskę za mały wkład na badania nad szczepionką

Komisja Europejska ogłosiła wspólną zbiórką na walkę z koronawirusem. Środki mają być przeznaczone m.in. na opracowanie szczepionki. Celem jest zebranie 7,5 mld euro, co już się prawie udało (brakuje 100 mln euro). Unia Europejska na ten cel przeznaczyła 1 mld euro, drugie tyle dołożyły Niemcy i Wielka Brytania (każdy po 500 mln euro). Od Polski więcej dała nie tylko Serbia, ale kilka innych mniejszych krajów, jak Chorwacja czy Słowenia. 

Więcej o: