Maseczki w miejscu pracy. Kogo nie dotyczy obowiązek zakrywania ust i nosa? Jaka kara za złamanie nakazu?

Od 16 kwietnia w Polsce obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa m.in. w miejscach publicznych, komunikacji miejskiej czy sklepach. Obostrzenia nie dotyczą jednak wszystkich.
Zobacz wideo

Wraz z wejściem w życie kolejnych etapów odmrażania gospodarki, coraz więcej osób wraca do pracy. Od poniedziałku 4 maja przy zachowaniu reżimu sanitarnego funkcjonują m.in. galerie handlowe, a także hotele oraz miejsca noclegowe. W związku z tym nasuwa się pytanie, czy pracownicy również muszą stosować się do obowiązku zakrywania nosa i twarzy. 

Maseczki w pracy. Kogo nie obowiązują przepisy? 

Nakaz ten został wprowadzony do 16 kwietnia do odwołania. W treści rozporządzenie wyszczególniono kilka odstępstw od reguł. Obowiązek zakrywania nosa i twarzy nie dotyczy:

  • kierowców komunikacji publicznej i prywatnych przewoźników przy zachowaniu dodatkowych środków ostrożności (oddzielenie ich od pasażerów),
  • żołnierzy Wojska Polskiego w czasie wykonywania czynności służbowych,
  • księży podczas obrzędów religijnych,
  • rolników w czasie prac w gospodarstwie. 

W przepisach znalazło się również następujące stwierdzenie dotyczące wielu osób, które w tym tygodniu wróciły do pracy. Nakaz noszenia maseczek nie obowiązuje "osoby wykonującej czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach (...) z wyjątkiem osoby wykonującej bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów" - czytamy w rozporządzeniu. W praktyce oznacza to, że osoba obsługująca klienta w banku musi zakryć nos i twarzy, natomiast pracownicy biurowi już nie. To samo tyczy się pracowników sklepów bądź galerii handlowych. 

Z obowiązku zwolnione są więc także osoby pracujące w placówkach publicznych spełniających funkcje wychowawcze, socjalne bądź opieki zdrowotnej. Masek nie muszą również nosić ci, którym nie pozwala na to stan zdrowia.

Obowiązek zakrywania twarzy i nosa. Jaka kara za złamanie przepisów? 

W przepisach nie wyszczególniono kar za złamanie przepisów w miejscu pracy. Za ogólnie niestosowanie się do przepisów funkcjonariusze policji mogą wystawić mandat w wysokości 500 zł. Istnieje również możliwość skierowania sprawy do sanepidu. Inspektorzy mogą nałożyć kary od 5 tys. zł nawet do 30 tys. zł w zależności od okoliczności i szkodliwości czynu. 

Ponadto, przypominamy, że osoby do tego uprawnione (np. funkcjonariusze policji) mają prawo zażądać zdjęcia zakrycia twarzy i nosa w celu sprawdzenia tożsamości. 

Więcej o: