Aplikacja ProteGO nie będzie obowiązkowa. Jest odpowiedz ministerstwa

Ministerstwo Cyfryzacji odpowiedziało na pytania dotyczące aplikacji ProteGO. Resort zapewnia, że aplikacja nie będzie obowiązkowa dla żadnej grupy zawodowej czy społecznej. Aplikacja nie umożliwi też wzajemnej kontroli obywateli.

Aplikacja ProteGO, za którą odpowiada Ministerstwo Cyfryzacji, pozwala prowadzić "Dziennik Zdrowia" i oceniać ryzyko zakażenia. Odpowiadając na pytania, wprowadzamy dane, które pozwalają zweryfikować szansę zakażenia. Aplikacja przez Bluetooth może połączyć się z urządzeniami innych użytkowników, co pozwala jej na alarmowanie nas, jeśli mieliśmy kontakt z osobą zakażoną. 

Aplikacja od początku wzbudziła wiele kontrowersji dotyczących bezpieczeństwa. Oliwy do ognia dolał rząd, kiedy w przepisach dot. otwarcia galerii uprzywilejował osoby korzystające z ProteGO. Z kontrowersyjnego zapisu władze musiały się szybko wycofać. Pojawiły się też wątpliwości, czy aplikacja nie pozwoli identyfikować osób zakażonych i nie stanie się obowiązkowa dla pewnych grup zawodowych, jak lekarze czy kurierzy. To mogłoby prowadzić do ich stygmatyzacji i nieprzyjemnych sytuacji. Wątpliwości wyjaśniło samo Ministerstwo Cyfryzacji w odpowiedzi na pytania PAP. 

Zobacz wideo Koronawirus uderzył w USA. „Trump będzie miał trudniejszą kampanię niż przewidywał”

Czy ProteGO będzie obowiązkowa dla lekarzy? Ministerstwo Cyfryzacji zaprzecza

Resort zapewnił, że bezpieczeństwo jest dla nich priorytetem, a protokół Bluetooth zapewnia maksymalną możliwą anonimowość i bezpieczeństwo. Aplikacja ProteGO Safe nie wysyła sygnału Bluetooth w trybie ciągłym a cyklicznym, a użytkownicy nie będą mieli możliwości dowiedzenia się, która z napotkanych osób zachorowała. 

Absolutnie nie chodzi też o kontrolowanie czy szpiegowanie się nawzajem. Od początku prac nad aplikacją odwołuje się do solidarności i odpowiedzialności. Sposób, w jaki działa aplikacja ProteGO Saje jest w pełni anonimowy, prace nad jej maksymalną decentralizacją powoduję, że nikt - wliczając w to wykonawców - nie będzie miał żadnej wiedzy o osobach chorych. 

- informuje Ministerstwo Cyfryzacji. Ponadto resort zaznacza, że nie ma planów, by instalowanie aplikacji było obowiązkowe dla jakichś grup zawodowych - kurierów, lekarzy cze sprzedawców w sklepach - ani dla grup społecznych jak seniorzy. ProteGO Safe jest i będzie w pełni dobrowolna, zapewnia resort. 

Więcej o: