Jak skorzystać z darmowych alertów BIK? Wyjaśniamy krok po kroku, jak to zrobić

Alerty BIK to sposób na to, by błyskawicznie dowiedzieć się, czy np. ktoś nie chce zaciągnąć kredytu lub wziąć pożyczki na nasze dane. Wyjaśniamy krok po kroku, jak skorzystać z tej bezpłatnej oferty Biura Informacji Kredytowej.

Biuro Informacji Kredytowej poinformowało, że w ramach akcji społecznej można za darmo aktywować na trzy miesiące alerty, które ostrzegają przed próbą wyłudzenia pieniędzy na nasze dane. Poza promocją usługa kosztuje zaledwie 24 zł rocznie, a pozwala uniknąć wielu nieprzyjemności. Darmowe alerty na trzy miesiące można aktywować do 30 czerwca.

Zobacz wideo Jak mocno koronawirus uderzy w rynek nieruchomości?

Dzięki tej opcji na telefon i e-mail przychodzą wiadomości, gdy w BIK pojawią się informacje o próbie uzyskania kredytu na Twoje dane. A także, kiedy ktoś chce sprawdzić użytkownika w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor. Dzięki temu możemy się dowiedzieć, że ktoś chce wyłudzić abonament komórkowy lub w w naszym imieniu zawiera umowę na dostawę gazu.

Alerty BIK. Jak z nich skorzystać?

Aby aktywować Alerty BIK, należy założyć konto w portalu Biura Informacji Kredytowej. Do tego celu warto przygotować sobie dowód osobisty, ponieważ dane z niego będą potrzebne do wypełnienia formularza rejestracyjnego. 

Następnie przechodzimy do systemu płatności, by wykonać przelew identyfikacyjny. Przelew internetowy na kwotę 1 zł musi być dokonany z Twojego konta:

  • w którym Twoje dane zgadzają się z danymi w formularzu rejestracji
  • w którym w danych przelewu widoczne są tylko Twoje dane (gdy jest to konto wspólne)
  • w którym w danych przelewu widoczne są Twoje imię i nazwisko (gdy jest to konto firmowe jednoosobowej działalności gospodarczej)

Opłata nie podlega zwrotowi. Operatorem płatności jest system Blue Media.

Po otrzymaniu weryfikacyjnego e-maila ustanawiamy login i hasło. Następnie nie pozostaje nam już nic innego, jak tylko zatwierdzić ofertę i aktywować alerty. Będą one dostępne od razu po potwierdzeniu zamówienia.

Jak działają alerty BIK?

Biorąc kredyt, każda instytucja finansowa wysyła zapytanie do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, by dowiedzieć się, czy pożyczkobiorca jest zadłużony. W momencie pojawienia się takiego zapytania BIK wysyła informację mailem i SMS-em, że ktoś chce uzyskać dane dot. naszego zadłużenia. W ten sposób zyskujemy szansę na reakcję i możliwość zapobieżenia wyłudzeniu. Alerty działają bez przerwy, całą dobę i siedem dni w tygodniu. Ponadto BIK ostrzega o wyłudzeniach abonamentu komórkowego czy umowy na gaz na nasze dane.

 
Więcej o: