Jak teraz będą wyglądały loty samolotów? Są zalecenia dotyczące bezpieczeństwa

Linie lotnicze powoli zaczynają wznawiać działalność. Nie wiadomo jeszcze, jak będą wyglądać zasady bezpieczeństwa, ale swoje zalecenia opublikowało Międzynarodowe Stowarzyszenie Przewoźników Powietrznych (IATA).

Linie lotnicze zaczynają wznawiać działalność. Wizz Air realizuje już część rejsów, a LOT zaczął sprzedawać bilety na krajowe połączenia od 1 czerwca. RyanAir nie podał jeszcze swojej strategii, ale właściciel irlandzkich linii lotniczych, Michael O'Leary jest przeciwny zasadzie zachowana dystansu w samolotach i sprzedaży tylko co drugiego miejsca. Uważa, że w takim wypadku, państwo powinno dopłacać przewoźnikom, ponieważ biznes nie będzie rentowny. Zgadza się z nim Międzynarodowe Stowarzyszenie Przewoźników Powietrznych (IATA).

Zobacz wideo Jakie procedury dotyczące wirusów w samolotach?

Linie lotnicze powoli wracają. Jakie zasady będą obowiązywać w samolotach?

IATA przedstawiła swoje zalecenia dot. zasad bezpieczeństwa w samolotach. Przede wszystkim podkreśla, że najważniejsze jest dobro i bezpieczeństwo załogi. Sprzeciwia się jednak pomysłowi, by sprzedawać tylko połowę miejsc w samolotach, tak by na pokładzie zachować odpowiednie odległości między pasażerami. Zdaniem IATA, sprzedaż połowy miejsc, może wydłużyć konanie kolejnych linii lotniczych.

Trzeba znaleźć rozwiązanie, które przekona pasażerów do lotów i zapewni przystępny koszt lotu. Jedno bez drugiego nie zapewni trwałych korzyści

- postuluje Międzynarodowe Stowarzyszenie Przewoźników Powietrznych. Oprócz tego IATA proponuje, by mierzyć temperaturę pasażerów i pracowników lotnisk. Postuluje także wprowadzenie procedur odpraw oraz wejść i wyjść z samolotu, które ograniczać kontakt z innymi pasażerami oraz załogą. IATA chce, by zarówno pasażerowie jak i załoga, zakrywali nos i usta. Ponadto samoloty mają być częściej i dokładniej myte oraz dezynfekowane, a ruch podczas lotu ograniczony, również jeśli chodzi o catering na pokładzie. 

Więcej o: