Pożyczka 5 tys. zł dla mikroprzedsiębiorców. Uwaga, możesz przeznaczyć ją tylko na określone cele

W rozmowie z "Business Insider" eksperci wyjaśniali, w jaki sposób korzystać z pożyczki dla mikroprzedsiębiorców z Tarczy, by nie narazić się na ryzyko poniesienia kary więzienia lub wielomilionowej grzywny. Złe wydatkowanie uzyskanych pieniędzy może być do tego podstawą.

Bezzwrotne pożyczki do pięciu tys. złotych dla mikroprzedsiębiorców, czyli firm zatrudniających mniej niż 10 pracowników, powinny być przeznaczone na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. W rozmowie z "BI" Tomasz Mleczak, menadżer w zespole konsultingu w Grand Thornton wymieniał wśród nich wydatki na podatki, składki na ZUS, koszty paliwa, opłaty leasingowe, rachunki za telefon oraz inne media wykorzystywane w działalności gospodarczej. Nie można zatem sfinansować sobie np. roweru, przeznaczonego do celów prywatnych.

Zobacz wideo Czy działania rządu i NBP w walce z kryzysem są trafione?

Bezzwrotna pożyczka dla mikroprzedsiębiorców. Na jakiej zasadzie przyznawana jest pomoc?

"Przedsiębiorca, który skorzysta z takiej pożyczki, nie będzie musiał w żaden sposób udokumentować poniesionych wydatków" - czytamy na łamach "Business Insider". Wsparcie jest udzielane po złożeniu przez mikroprzedsiębiorcę oświadczenia we wniosku o udzielenie pożyczki.

"Zobowiązuję się, że wykorzystam środki pożyczki zgodnie z jej przeznaczeniem" - głosi jego finałowa część. Osoba składająca wniosek o pożyczkę, równocześnie jest zobowiązana do złożenia oświadczenia o treści "Oświadczam, że informacje i oświadczenia podane przeze mnie we wniosku są zgodne z prawdą. Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia".

Pożyczka 5000 zł dla mikroprzedsiębiorców. Jak będzie wyglądała kontrola wydatków?

To, jak pożyczkobiorca wykorzystuje środki z pieniędzy z tarczy antykryzysowej, będzie mógł kontrolować starosta reprezentowany przez dyrektora urzędu pracy. Ekspert "BI" zwraca jednak uwagę na to, że obecnie trudno jednoznacznie stwierdzić, czy i w jakim zakresie starostowie będą korzystać z przysługujących im uprawnień.

***

W Gazeta.pl chcemy być dla Was pierwszym źródłem sprawdzonych informacji, ale też wsparciem i inspiracją w tych trudnych czasach. PRZECZYTAJ NASZĄ DEKLARACJĘ i weź udział w badaniu >>

Więcej o: