Kolejne kopalnie zamykają się z powodu koronawirusa. Znamy ich listę

KWK Bobrek-Piekary to już czwarta kopalnia, która wstrzymała wydobycie z uwagi na wzrost zakażeń SARS-CoV-2 wśród górników. Jak podaje Radio Piekary, zamknięta została bytomska część zakładu.

Jak na razie pracę wstrzymano w czterech zakładach PGG: KWK Murcki Staszic w Katowicach, kopalni Ruch Jankowice w Rybniku, gliwickiej KWK Sośnicy oraz w KWK Borek-Piekary. Od czwartku górnicy są poddawani masowym testom na obecność koronawirusa.

Zobacz wideo Premier przedstawił etapy odmrażania gospodarki. Hausner: Rząd nie ma ani pomysłu, ani planu

Trwa akcja pobierania próbek do badań przesiewowych górników

"W ramach zarządzonych przez ministra zdrowia i głównego inspektora sanitarnego testów przesiewowych na Śląsku wśród pracowników Polskiej Grupy Górniczej S.A. od czwartku 7 maja do soboty wieczorem w punktach pobierania wymazów typu drive-thru specjalistom udało się pozyskać 2730 próbek do badań" - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej PGG.

W niedzielę liczba próbek miała się powiększyć o kolejne 2,5-3 tys..

W niedzielę po południu Śląski Urząd Wojewódzki podał, że dodatnie okazały się wyniki 108 próbek, pobranych pierwszego dnia badań przesiewowych, w czwartek, od pracowników kopalń: Jankowice - 38 osób, Murcki-Staszic - 15 osób, Pniówek - 29 osób oraz Bobrek - 26 osób.

W przeprowadzeniu akcji pomagają m.in. żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej oraz epidemiolodzy zadysponowani na Górny Śląsk z mniej obciążonych regionów kraju. Materiał biologiczny transportowany jest na bieżąco do laboratoriów poza województwem śląskim. Trwa w tej chwili opracowywanie testów. Kompletne wyniki badań przesiewowych powinny być znane w najbliższym czasie.

Niezależnie od programu badań przesiewowych w kopalniach wysokiego ryzyka na bieżąco działa pięć zespołów mobilnych w tzw. wymazobusach, które docierają do domów pracowników kopalń odizolowanych na kwarantannach.

Więcej o: