Związki zawodowe z apelem do ministra Szumowskiego: 10 tys. zł dla lekarzy pracujących w jednym miejscu

Związki zawodowe wystosowały apel do ministra zdrowia Łukasz Szumowskiego oraz prezesa NFZ Adama Niedzielskiego, w którym postulują o to, aby lekarze pracujący w jednym miejscu, zamiast dodatków, otrzymywali 10 tys. zł miesięcznie.

Zgodnie z treścią rozporządzenie ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, lekarze mający kontakt z pacjentami chorującymi na COVID-19 są zobowiązani do pracy wyłącznie w jednym miejscu. Zgodnie z zapewnieniami ministra zdrowia oraz prezesa NFZ Adama Niedzielskiego mieli oni otrzymać w zamian za to dodatki. 

Zobacz wideo Były szef NFZ o znoszeniu obostrzeń

OZZL: 10 tys. zł miesięcznie dla lekarzy pracujących w jednym miejscu pracy

Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy w liście skierowanym do wyżej wspomnianych osób poinformował, że większość bądź wszyscy lekarze, którzy spełniają ten obowiązek wciąż nie otrzymali dodatków. "Podobno powodem jest trudność w oszacowaniu jak wysokie powinny być te dodatki dla poszczególnych lekarzy" - czytamy dalej. 

W związku z tym OZZL przedstawił pomysł, według którego wszyscy lekarze pracujący w jednym miejscu pracy otrzymają 10 tys. zł za każdy miesiąc pracy. Postulat ten został przedstawiony z racji tego, że jest najprostszy i najtańszy (jeśli chodzi o koszty organizacyjny), a zarazem sprawiedliwy. W odróżnieniu od proponowanych wcześniej dodatków, których wysokość mogłaby się różnić, w tym przypadku każdy medyk otrzymałby identyczną kwotę. 

OZZL podpiera to argumentami prawnymi, uwypuklające, że "wszyscy wymieni wyżej lekarze wykonują w istocie jednakową pracę, a zgodnie z art. 183c Kodeksu pracy: pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości". Ponadto, przedstawiciele lekarzy zauważyli, że kwota przeznaczona na premie dla lekarzy w takiej formy byłaby "kroplą w morzu" wydatków na przeciwdziałanie kryzysowi gospodarczemu

Związki zawodowe apelują do Łukasza Szumowskiego

W piśmie związków zawodowych pojawił się apel o to, aby z powagą potraktować tę propozycję.

Pojawia się dobra okazja, aby uwiarygodnić słowa wdzięczności i uznania, kierowane przez Panów w dniu 7 kwietnia i później pod adresem lekarzy (i innych pracowników ochrony zdrowia). Pozostaną one tylko pustymi gestami, jeśli tak skromny postulat, który przedstawiamy, zostanie odrzucony.

- czytamy dalej. Według OZZL spełnienie tego postulatu byłoby także dobry prognostykiem przed dalszymi rozmowami w sprawie warunków pracy lekarzy, do których musi dojść w obliczu nieudolnego funkcjonowania obecnego systemu ochrony zdrowia

Pełna treść listu znajduje się w TYM MIEJSCU

Więcej o:
Komentarze (10)
Związki zawodowe z apelem do Łukasza Szumowskiego: 10 tys. zł miesięcznie dla lekarzy pracujących w jednym miejscu
Zaloguj się
 • koment22

  Oceniono 5 razy 5

  Ja ogólnie uważam, że lekarze powinni pracować w jednym miejscu i zarabiać przyzwoitą pensję, trochę mniejszą rezydent, trochę większą specjalista. Żadnych dyżurów 24-godzinnych ani pracy po kilka dni, tylko 8-10 godzin i do domu. W domu odpoczynek. Tak samo pielęgniarki i salowe - oczywiście mniejsza ale przyzwoita pensja i nie przepracowywanie się. Bo służba zdrowia powinna opierać się na armii, a w armii jak wiadomo dużo osób dostaje po równo. A obecnie jest tak, że cała armia przymiera głodem aby jeden mógł jeździć leksusem. To się musi skończyć, z tego nic nie będzie.

 • doriano123

  Oceniono 1 raz 1

  Zamiast 10 tyś. wszyscy klaszczą. Lekarze mówią sprawdzam. 10 tyś.? Podobno 50 tyś., zarabiają. To chcą obniżki?

 • kopolimer

  Oceniono 2 razy 0

  Marnie chcą, ja koder ze średnim (przerwane studia) mam 40% netto więcej. To europejska klasyka. Praca to programowanie 3h, analityka 3 i uczenie juniorów max godzinę, reszta przerwy

 • ffstv

  0

  A ja uważam, że to wszystko idiotyzmy. Nie będzie 10 tys, nie będzie nakazu pracy w jednym miejscu, nie będzie nawet małych podwyżek dla kogokolwiek w służbie zdrowia.

 • buli01

  Oceniono 9 razy -3

  Pewnie, może jeszcze dla wszystkich po 20 tyś za samą deklarację, że się z wyra zwleką?
  Lekarze w związku z tym jaki zawód wykonują powinni móc pracować 8 h dziennie w jednym miejscu, a nie rajdy po mieście i nigdzie naprawdę ich nie ma. No i oczywiście powinni zacząć ponosić prawdziwą odpowiedzialność za to co robią. O urzędnikach non stop się krzyczy, że wydają decyzje bez konsekwencji, a lekarze? Ktoś słyszał o ukaranym za błędy lekarzu? Nawet historię choroby jest ciężko wyrwać, jak tylko problemy się pojawiają. "Raz w życiu" epidemia się trafiła i tragedia narodowa bo oni na pierwszej linii frontu walczą, biedni. Chyba wiedzieli jakie studnia wybierają i do jakiej roboty idą. Jakoś o strażakach czy policjantach, którzy mogą zginąć 365 w roku nikt tak nie trąbi, że się poświęcają i są tacy narażeni. Który z lekarzy CODZIENNIE naraża swoje życie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX