Rośnie liczba zgonów w Szwecji wśród osób starszych. Władze reagują na pandemię

Szwecja zmienia strategię wobec pandemii koronawirusa po tym, jak zwiększyła się liczba przypadków śmiertelnych u osób starszych.

Rząd premiera Stefana Lofvena planuje wydać około 2,2 miliarda koron ( 220 milionów dolarów ) na zwiększenie liczby pracowników w celu ochrony najstarszych obywateli kraju. Poinformowano także, że kolejne 2 miliardy koron zostaną przeznaczone na zrekompensowanie władzom lokalnym dodatkowych kosztów, które poniosły w związku z pandemią.

Zobacz wideo Czy koronawirus zagraża dzieciom?

W Szwecji, podobnie jak w innych regionach świata, najwięcej przypadków śmiertelnych z powodu koronawirusa odnotowuje się w grupie najstarszych mieszkańców kraju. Krytycy rządu twierdzą, że wielu z tych ofiar można było uniknąć, gdyby władze podjęły więcej kroków, aby zabezpieczyć najbardziej narażoną grupę demograficzną.

Na początku maja szwedzkie władze przekazały, że wszczęte zostało śledztwo w sprawie wysokiej śmiertelności w domach opieki. Według statystyk z końca kwietnia, połowa osób w wieku powyżej 70 lat, które zmarły w Szwecji na Covid-19, mieszkała w domach opieki. W poniedziałek odnotowano w Szwecji 3256 zgonów związanych z Covid-19.

Kontrowersyjne podejście

Podejście Szwecji do radzenia sobie z pandemią koronawirusa stało się tematem międzynarodowej dyskusji. Skandynawowie zdecydowali się na znacznie mniej rygorystyczną blokadę życia społecznego, a obywatele mieli jedynie przestrzegać wytycznych dotyczących dystansu społecznego. Szkoły, restauracje i sklepy pozostały otwarte podczas rozprzestrzeniania się pandemii. Strategia dotychczas pomagała chronić gospodarkę przed kryzysem, ale śmiertelność z powodu wirusa wynosi w Szwecji około 32 osoby na 100 tys. osób. Dla porównania, w USA to 24 osoby, a w Danii 9. 

Przeczytaj też:

W Gazeta.pl chcemy być dla Was pierwszym źródłem sprawdzonych informacji, ale też wsparciem i inspiracją w tych trudnych czasach. *PRZECZYTAJ NASZĄ DEKLARACJĘ *i weź udział w badaniu >>

Więcej o:
Komentarze (353)
Szwecja przeznacza ogromne pieniądze na ochronę osób starszych przed pandemią koronawirusa
Zaloguj się
 • allegropajew

  Oceniono 56 razy 24

  W dodatku to ludobójstwo polegało na zostawieniu tych ludzi na smierć w męczarniach, bo nawet respiratorów.....

  Ale dzięki temu młodzi Szwedzi mogą pić kawę w kawiarnianych ogródkach, a w szpitalach nadal 20% wolnych miejsc (dla młodych).

  Czym to się różni od sprzedawania Hitlerowi stali jeszcze w kwietniu 1945???

  Gościula

 • agnrodis

  Oceniono 66 razy 22

  Szwecja urzadzila eutanazje ludzi starszych przy uzyciu koronawirusa. W Sparcie zrzucano starych i niedołęznych ze skały do morza ... niewielka roznica ze Szwecja.

 • gonzoe

  Oceniono 21 razy 15

  Ludziom nie można dogodzić.

  Gdy kraje zamykają granice, zamykają gospodarkę, zamykają ludzi w domach, to krzyk że to zamordyzm, spisek, ukryty plan żeby ludzi zamknąć w domach, bo wirus nie istnieje, to tylko ściema żeby trzymać ludzi pod butem.

  Gdy Szwecja nie zamyka niczego, tylko przemawia do rozumu obywatelom, żeby sami zachowali ostrożność, to też źle, bo ludzie umierają, bo powinni wszystko zamknąć jak inne kraje.

  Cokolwiek państwo nie zrobi, będzie źle...

 • zbieg-z-ciemnogrodu

  Oceniono 17 razy 13

  "Szwecja zmienia strategię wobec pandemii koronawirusa po tym, jak zwiększyła się liczba przypadków śmiertelnych u osób starszych."
  Po pierwsze Szwecja strategii nie zmienila dlatego ze ta strategia funkcjonuje. Po drugie liczba smierci nie wzrasta.

  "W poniedziałek odnotowano w Szwecji 3256 zgonów związanych z Covid-19." - chyba do poniedzialku, co za ignorant to pisal!

 • arduum

  Oceniono 14 razy 10

  > W poniedziałek odnotowano w Szwecji 3256 zgonów związanych z Covid-19.

  Nie w poniedziałek, lecz DO PONIEDZIAŁKU, rzetelny dziennikarzyno.

 • ps11111ps

  Oceniono 20 razy 10

  "W poniedziałek odnotowano w Szwecji 3256 zgonów związanych z Covid-19"
  W jeden dzień tyle osób umarło??? Naprawdę??? A co miał pan/i redaktor z języka polskiego? A z logiki?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX