Wicepremier Sasin informuje o zakażeniu koronawirusem u 779 górników. Śląsk głównym ogniskiem epidemii

Wicepremier Jacek Sasin poinformował, że u 779 górników potwierdzono zakażenie koronawirusem, donosi PAP. Wirusa potwierdzono również u 650 członków ich rodzin. Większość osób przechodzi infekcję bezobjawowo lub łagodnie. Wśród górników przeprowadzono 10 tys. testów. Niemal wszystkie potwierdzone przypadki z ostatnich dni odnotowano wśród miszkańców Śląska.

Wicepremier Jacek Sasin jako minister aktywów państwowych brał udział w spotkaniu sztabu kryzysowego w Katowicach. Sasin bezpośrednio już nie nadzoruje górnictwa, do tego zadania powołał pełnomocnika, Jonasza Drabka. Mimo tego po zakończeniu posiedzenia to Sasin poinformował, że wśród górników potwierdzono 779 przypadków zakażenia koronawirusem, podaje PAP. Ponadto wirusem zakażonych jest 650 członków ich rodzin. Póki co wśród górników przeprowadzono 10 tys. testów na obecność koronawirusa. Okazało się, że 97 proc. osób, u których potwierdzono obecność patogenu, przechodzi infekcję bezobjawowo lub w sposób bardzo lekki. Hospitalizacji poddano 26 osób. 

Przypadków może być więcej, bo - jak mówi Sasin - w kopalniach, gdzie stwierdzono najwięcej zakażeń, wciąż przeprowadzane są testy. Przechodzą je całe załogi. Dotąd zamknięto cztery zakłady: WK Murcki Staszic w Katowicach, kopalni Ruch Jankowice w Rybniku, gliwickiej KWK Sośnicy oraz w KWK Borek-Piekary. Od czwartku 7 maja górnicy poddawani są masowym testom. Zdaniem Sasina decyzja o przeprowadzeniu testów przesiewowych na tak dużej grupie ludzi była bezprecedensowa w skali kraju.

Zobacz wideo Kontrola policyjna a obowiązek noszenia maseczek. Co się zmieniło?

779 górników z koronawirusem. Śląsk głównym ogniskiem epidemii

Sytuacja w kopalniach dość znacząco wpływa na statystyki zakażeń dla całego kraju. W ostatnich dniach niemal wszystkie nowe przypadki zakażeń koronawirusem pochodziły z województwa śląskiego. Według opublikowanych dziś danych, aż 204 osoby, u których po raz pierwszy wykryto obecność patogenu, pochodzą z tego regionu. To aż 86 proc. nowych przypadków i duży wzrost od niedzieli, gdy nowi zakażeni ze śląskiego stanowili 61 proc. wszystkich stwierdzonych tego dnia przypadków. 

Wpływ na tę ogromną dysproporcję mają z pewnością przynajmniej w części testy wykonywane na masową skalę. Jak poinformował wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, w województwie od paru dni liczba zakażeń spada. Wicepremier  Jacek Sasin podkreślił z kolei, że nie ma planów zamknięcia woj. śląskiego. 

****

W Gazeta.pl chcemy być dla Was pierwszym źródłem sprawdzonych informacji, ale też wsparciem i inspiracją w tych trudnych czasach. PRZECZYTAJ NASZĄ DEKLARACJĘ i weź udział w badaniu 

Więcej o:
Komentarze (89)
Wicepremier Sasin informuje o zakażeniu koronawirusem u 779 górników. Śląsk głównym ogniskiem epidemii
Zaloguj się
 • pemu

  Oceniono 48 razy 46

  A kiedy testy dla lekarzy?

  AAAA, no tak! Oni nie palą opon i nie głosują na PiS , więc mogą zdychać.

 • extrafresh

  Oceniono 39 razy 37

  Niemal wszystkie potwierdzone przypadki z ostatnich dni odnotowano wśród miszkańców Śląska.

  No jak ma być inaczej, skoro przestaliście testować w reszcie kraju!

 • secateur

  Oceniono 31 razy 31

  PiSowska szumowino, wy pisowskie męty - będziecie kiedyś mieli bliskie spotkania III stopnia z Kodeksem Karnym. To tylko kwestia czasu.

 • antoszek22

  Oceniono 24 razy 24

  1300 osób głosujących na rapera Dupka rozesłałoby tego wirusa na pocztę a potem do komisji wyborczych .

  Czym górnicy zasłużyli sobie na takie wyróżnienie a personel medyczny i ich rodziny nie ?

  Jedni maja łańcuchy ,metalowe śruby i opony, ci drudzy nie ?

 • wicipinski

  Oceniono 20 razy 20

  Jak teraz wmówić sówerenowi, ze wzrost zachorowań na śląsku to wina totalnej opozycji? A może winę zrzucić na kastę sędziowską?

 • mcguirre

  Oceniono 20 razy 18

  Ile testów wykonano w innych częściach Polski ?

 • ja-szamanka

  Oceniono 16 razy 16

  O! czy ten rzut wirusa na górników to czasem nie dlatego, że chcieli przyjechać z oponami pod Sejm?

 • silthor

  Oceniono 15 razy 15

  Czyli co? Po 2 miesiącach od wprowadzenia dość radykalnych ograniczeń (jednych z najdalej idących na świecie) mamy nagły wzrost liczby zakażeń. Gdy tymczasem w wielu krajach w 3-4 tygodnie po wprowadzeniu ograniczeń liczba przypadków znacząco spadała (polecam sprawdzić chociażby Czechy, a takich państw jest dużo więcej). PiS to mistrzowie.

  Do lasu nie mogliśmy chodzić, ale za to górnicy mogli się zakażać na całego...

  Brawo Szumowski, brawo Morawiecki. Jesteście niebywali...

 • marcin232

  Oceniono 19 razy 15

  W czechach 1 ofiara dzienie i w polsce 16 ofiar Za dwa tygodnie bez maseczek i dzis po pracy ide na piwo do restauracje. Polski rzad bardzo sobi radzi s pandemia

  Pół miliona osób prowadzących działalność na własny rachunek złożyło już wniosek o pomoc finansową, administracja finansowa rozpatrzyła 463 tysiące wniosków i do tej pory wypłaciła 11,3 miliarda koron.

  Czeski rząd zatwierdził wynagrodzenie dla pracowników socjalnych. W zależności od rodzaju pracy i ryzyka zakażenia powinni otrzymać 10, 20 i 40 tysięcy koron, powiedział minister pracy i spraw społecznych Maláčová (ČSSD). Rząd wyda 1,12 miliarda koron, z czego 840 milionów koron zostanie wypłaconych ratownikom. Nagrodzonych zostanie siedem tysięcy ratowników medycznych.

  Czeski Rząd zatwierdził wynagrodzenie ratownikóm i pielegnarkam. W zakładach, w których wystąpiła choroba Covid-19, pracownicy objęci opieką bezpośrednią otrzymują 40 000 CZK brutto miesięcznie, a inni pracownicy otrzymują 20 000 CZK. W domach, w których nie było infekcji, personel powinien otrzymywać 10 tysięcy koron brutto miesięcznie. Wynagrodzenie ustala się za przepracowaną godzinę. Godzinowe kwoty to 59, 115 i 235 koron.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX