Zasiłek opiekuńczy. Co dalej? Czy będzie przysługiwać rodzicom? Znamy stanowisko rządu

Premier RP Mateusz Morawiecki potwierdził, że zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do 8. roku życia zostanie przedłużony. I to mimo częściowego otwarcia żłobków, szkół i przedszkoli.

W środę 13 maja odbyła się konferencja prasowa premiera RP Mateusza Morawieckiego, podczas której przekazano informację o terminie wprowadzenia III etapu odmrażania gospodarki. Od 18 maja otwarte będą w reżimie sanitarnym m.in. zakłady fryzjerskie oraz lokale gastronomiczne. Ważną informacją dla rodziców jest z kolei fakt, że od 25 maja możliwe będzie prowadzenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach 1-3 szkoły podstawowej. 

Zasiłek opiekuńczy. Co dalej? 

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługujący rodzicom dzieci do lat 8 miał być utrzymany do 24 maja. Podczas konferencji prasowej premier potwierdził, że świadczenie będzie przedłużone. 

Utrzymujemy możliwość otrzymania od państwa zasiłku opiekuńczego po to, aby dalej była możliwość dla tych z państwa, którzy obawiają się i wolą, żeby pociechy pozostały w domu. Prosimy też samorządowców, dyrekcję szkół, żeby w podobnym cyklu, jak to się działo w przedszkolach, uruchomili możliwość przyjęcia dzieci dla tych osób, które muszą wrócić do pracy.

- powiedział Mateusz Morawiecki.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Komu przysługuje?

Przypominamy, że z dodatku skorzystać mogą rodzice, których dzieci nie ukończyły ósmego roku życia. Skorzystać z niego może ojciec lub matka, a jego długość nie zależy od liczby dzieci. Ponadto, pula przysługuje łącznie dla obojga rodziców. Dodatek przyznawany jest osobie, która wystąpiła o to za każdy dzień sprawowania opieki. Jego wysokość to 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku. 

Zobacz wideo Minister edukacji podał terminy egzaminów w szkołach

Przypominamy, że z zasiłku skorzystać mogą rodzice, gdy szkoły, przedszkola i żłobki, do których chodzą ich dzieci są wciąż zamknięte decyzją samorządów terytorialnych oraz gdy nie mogą zapewnić opieki z powodu wprowadzonych ograniczeń. 

Zgodnie z nowelizacją ustawy z końca marca, z zasiłku skorzystać mogą także osoby sprawujące opiekę nad niepełnosprawnymi w stopniu umiarkowanym bądź znacznym do ukończenia 18 lat (do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności).

Więcej o: