Do kiedy obowiązkowe maseczki? MZ: luzowanie już "za tydzień, dwa", ale nie we wszystkich województwach

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski zapowiedział, że są regiony Polski, w których obowiązek zakrywania ust i nosa - np. przez noszenie maseczek ochronnych - może zostać zniesiony już za dwa tygodnie.

Obowiązek zakrywania twarzy i nosa został wprowadzony dokładnie miesiąc temu. Z pewnymi wyjątkami muszą się do niego stosować wszyscy obywatele przebywający w miejscach publicznych, komunikacji miejskich czy w instytucjach użytku publicznego. Wraz ze stopniowym wygasaniem epidemii koronawirusa w niektórych regionach kraju nasuwają się pytania, czy obowiązek noszenia np. maseczek nie powinien zostać poluzowany. 

Luzowanie obowiązku noszenia maseczek. Znamy stanowisko MZ

Podczas czwartkowej konferencji prasowej padło pytanie, czy Ministerstwo Zdrowia ma w planach zmiany prawne dotyczące obowiązku zakrywania twarzy i ust. Miałyby być one wprowadzone ze względu na coraz częstsze nieprzestrzeganie tego zakazu przez Polaków.  - Noszenie maseczek zabezpiecza przede wszystkim osoby z kontaktu: nie mnie, jako tego, który ma maseczkę, tylko osoby, które mogę zakazić. Nie zmieniamy swojego stanowiska, będziemy to kontrolować -  powiedział wiceminister Sławomir Gadomski, zaznaczając, że resort podtrzymuje swoje stanowisko w tej sprawie. 

Zobacz wideo Czy obowiązek zakrywania twarzy powstrzyma rozwój koronawirusa?

Gadomski zaznaczył jednak, że w niektórych regionach Polski poluzowanie obowiązku noszenia maseczek jest możliwe. Decyzja ta zostanie podjęta po analizie współczynnika zakażalności oraz gęstości zaludnienia w poszczególnych regionach Polski. 

I myślę, że w ciągu może tygodnia, dwóch, zaproponujemy taki model związany z noszeniem maseczek, być może wyłączający pewne regiony, powiaty, województwa z tego obowiązku w przestrzeni otwartej. Raczej nie mówimy o tym, żeby zrezygnować z tego obowiązku w przestrzeniach zamkniętych

- powiedział Gadomski. 

Aby mówić o wygaszaniu epidemii, współczynnik R (reprodukcji wirusa) musi spaść poniżej jednego. W wielu części Polski znajduje się on poniżej tej granicy. Dla przykładu, w województwie mazowieckim spadł poniżej 0,5.  W czwartek 14 maja wykryto 411 nowych przypadków koronawirusa, z czego aż 302 na Śląsku. Kolejnymi województwami z największą liczbą wykrytych nowych przypadków były województwa dolnośląskie (25) oraz mazowieckie (22). 

Więcej o:
Komentarze (9)
Do kiedy obowiązkowe maseczki? MZ: luzowanie już "za tydzień, dwa", ale nie we wszystkich województwach
Zaloguj się
 • cojamamwymyslic2

  Oceniono 12 razy 6

  Tylko głupcy noszą maseczki na wolnym powietrzu.

 • ar.co

  Oceniono 4 razy 4

  Ja tam mam "poluzowaną" maseczkę od samego początku. Tak luźno, że w ogóle nie przeszkadza.

 • refio

  Oceniono 8 razy 4

  Kasę za maseczki rodzina wzięła. Można poluzować

 • karol_7

  Oceniono 3 razy 3

  Poluzują jak szumowski wszystkie sprzeda
  Noszenie w przestrzeni otwartej od początku było idiotyzmem, na szczęście ludziska zachowali rozsądek i maseczki maja w różnych miejscach ale nie koniecznie na facjacie

 • stalowy_jez

  Oceniono 9 razy 3

  maseczki sprzedane, obowiązki poluzowane.

 • roman_czwarty

  Oceniono 5 razy 3

  Czemu ma służyć taka gadka: już, może za dwa tygodnie, a może dwa lata? Chciałbym usłyszeć
  CO NA DZISIAJ ? JAK ROZWIĄZAĆ PROBLEM NA ŚLĄSKU ?
  CZY TESTY NA MASOWĄ SKALĘ MOGĄ WYKAZAĆ, ŻE ŚLĄSK TO NIE WYJĄTEK ?

  Do roboty rządzie. Do roboty.
  WYBORY NIE SĄ NAJWAŻNIEJSZE DLA LUDZI.

 • nessuno

  Oceniono 4 razy 2

  To ile tam jeszcze macie w magazynach tego bezwartościowego i bez atestów badziewia?
  W jakim celu dziś rano ok. 7.30 z Okęcia wystartował nasz Dreamliner lecący do Wuhan? Czyżby po kolejna partie bezwartościowego chłamu?

 • zbieg-z-ciemnogrodu

  Oceniono 1 raz 1

  Cale szczescie ze u nas nie ma tego obowiazku. Sensu to niema zadnego ale wyglada zabawnie jak to kiedys napisal pan Mleczko.

 • stanislawwiejak

  Oceniono 1 raz -1

  Czyli za dwa trzy tygodnie Bonaparstek ustami pchły ogłosi termin wyborów. Pytanie do pana Sasina, panie Sasin czy ja już głosowałem ? Czy zdążył już pan policzyć wszystkie głosy Polek i Polaków ? Wykonanie zadania trzeba zameldować temu i owemu .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX